Зам.-кметът на София Евгени Крусев: Линиите на нощния градски транспорт ще тръгват от пл. „Княз Александър I“
Зам.-кметът на София с направление „Транспорт и транспортни комуникации“ Евгени Крусев в интервю за Агенция „Фокус“ за маршрутите на нощния градския транспорт и какви нови възможности ще се създадат с въвеждането на тази услуга.
Фокус: Г-н Крусев, от кога тръгва нощният транспорт в София и кои ще са маршрутите?
Евгени Крусев: Нощният транспорт в София тръгва от 7 април. Предвидили сме 4 линии, които пресичат по диагонал града. Общата спирка на тези линии ще е на пл. „Княз Александър I“. Нощните автобуси ще се движат от 00.00 часа до 04.00 часа сутринта. Те ще са на интервал от 40 минути, а на общата спирка ще има по 5 минути време, за да могат пътниците да сменят превозното средство. Цената на нощната карта за всички линии е 2 лева, като ще се продава от кондуктори вътре в автобусите. Автобусите ще са с отличителни знаци за нощен превоз, а спирките ще бъдат брандирани, така че да е ясно, откъде минават. Линиите сме ги номерирали: N1, която ще върви по маршрута ж.к. „Люлин 1,2“- ж.к. „Младост 4“. Тази с N2 ще свързва кв. „Обеля“ – ж.к. „Студентски град“. Автобусите N3 ще се движат между ж.к. „Овча Купел 2“ – ж.к. „Левски“ (Автостанция Изток), а тези от N4 - между ж.к. „Дружба 2“ и ж.к. „Гоце Делчев“. Във всички пунктове за продажба на превозни документи ще има карти с новите маршрутни схеми и обозначените спирки. Автобусите няма да спират на всяка спирка, ако на нея няма хора.
Фокус: Казахте, че цената на нощната карта е 2 лева. А ще може ли да се пътува с абонаментна карта?
Евгени Крусев: Въвеждаме линиите експериментално и на този етап пътуването ще става само с тази нощна карта. Това е нов тип услуга. Обсъждат се варианти, ако проектът е успешен, на по-късен етап да разработим и варианти за абонаментни карти, които да включват и нощния превоз.
Фокус:Много големи европейски столици имат нощен градски транспорт, с интервал на движение между 15 и 30 минути. През 2009 година беше направен опит да се въведе нощен градски транспорт в София, който се оказа неуспешен. Какви са основните трудности за въвеждането на градски транспорт в София през нощта?
Евгени Крусев:Така е, много от европейските столици имат нощен транспорт. Опитът им е много важен за нас, за да вземем добро управленско решение, защото то е свързано с изразходване на публични средства. София има своите опити за въвеждане на нощен транспорт и те не са били успешни, както казахте. Отчитаме обаче, че динамиката на живота се променя. Очаквам при експерименталното пускане на линии през нощта да получим отговори на много от въпросите и да преценим дали има необходимост от него за града, дали това ще е качествена, сигурна, удобна и финансово обоснована услуга. Само ще споделя, че миналата година социологическата агенция ТРЕНД направиха проучване по темата. На въпрос: „Според Вас лично добре ли е или не е добре да има градски транспорт през нощта в София?“ близо 64 % отговарят, че е добре, 23 % са против, а 13 на сто казват, че не знаят. Половината от запитаните споделят, че биха използвали този тип транспорт при някои ситуации. Това е и причината да тръгнем първо с експеримент. Трябва да установим реалната нужда от тази услуга и къде да я предложим. Нощен транспорт трябва, но той не е резултат от кампания в парка, а въпрос на представителни проучвания, реални потребности и не на последно място - публични пари.
Фокус:Какви хора, според Вас, ще използват нощните линии? Има опасения, че този вид транспорт ще се използва и от хора в нетрезво състояние.
Евгени Крусев:Направихме редица проучвания сред бизнеса дали хората, които работят за различните компании, имат нужда от подобен тип услуга. Става дума за фирмите от бизнес зоните на града. От Асоциацията на собствениците на бизнес сгради ни казаха, че поне 30 на сто от работещите в сферата на аутсорсинг индустрията и ИТ-сектора имат нужда от подобна услуга. Това са дейности, в които се работи в други часови зони. Не виждам нищо лошо в това хората да имат достъп до нощен транспорт и в свободното си време. София е млад град, идва лято, денят е по-дълъг, културната програма е богата и общественият превоз е допълнение към качеството на живот, което искаме да постигнем.
Фокус: Колко би струвало въвеждането на нощни линии? Ще успее ли Столична община да намери финансиране за нощен градски транспорт в рамките на 2018 година?
Евгени Крусев: Знаете, че в бюджета за транспорт на града тази година са заделени с 18 млн. лева повече. От тях 900 0000 лева са въвеждането на нощния транспорт. Останалите са за увеличение на превозните средства в светлата част на деня, така че да се намалят интервалите на движение, както и да се чака по-малко по спирките.
Фокус:Нощното движение на градския транспорт предполага и подсигуряване на сигурността на пътниците. Какви мерки бихте могли да приложите в тази посока?
Евгени Крусев: Безопасността е един от най-важните фактори за успешното въвеждане на тази услуга и ако тя отсъства, никой не би ползвал нощен градски транспорт, колкото и удобен да е той. Нашата задача е сигурността на пътниците и сигурността на водачите. Във всеки автобус водачът ще бъде отделен от пътническия салон, ще има видеонаблюдение и паник бутон. Ще работим в координация както със СДВР, така и с общинска полиция.
Фокус: Какви нови възможности би създал нощният градски транспорт в София? Може ли въвеждането на градски транспорт през нощта да подтикне повече граждани да използват услугата и да привлече повече туристи?
Евгени Крусев: Въвеждането на нощен градски транспорт може да донесе както своите позитиви, така и негативи. Но не смятам, че увеличаването на туристическия поток може да бъде зависим от наличието на нощен градски транспорт. Това да привлечем по-голям брой туристи зависи по-скоро от цялостното развитие на града. Отношение към това има запазването на нашето историческо наследство и икономическото развитие на столицата. Работим усилено в посока на това да създаваме повече пешеходни зони, развиваме вело транспорта и изграждаме бърза и удобна свързаност на транспорта с всяка точка на града. Само преди няколко дни започнахме поставянето на нови указателни табели, изписани със специално изработен за София шрифт, на входовете на метрото. Такива ще има на спирките на градския транспорт. Указателни табели ще бъдат поставени и за културните забележителности в града.
Биляна ИВАНОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Зам.-кметът на София Дончо Барбалов: Столичани забелязват усилията ни за повишаване на качеството им на живот- това е едно от обясненията за увеличените собствени приходи
Дончо Барбалов, зам.-кмет на София по направления „Финанси и стопанска дейност“ и „Столично общинско здравеопазване“ в интервю за Агенция „Фокус“ за началото на данъчната кампания, как в сто...
Зам.-кметът Тодор Чобанов: Най-накрая имаме ясни, обективни и проверими правила ...
Зам.-кметът на София Дончо Барбалов: 25 млн. лева е планираното увеличение на да...
Зам.-кметът на София Евгени Крусев: Над 70 млн. лв. ще инвестира Столична община за ремонт и поддръжка на пътната инфраструктура през 2017 г.
Заместник-кметът на София с ресор транспорт и транспортни комуникации Евгени Крусев в интервю за Агенция „Фокус“ за предстоящите ремонти на пътната инфраструктура в столицата. Фокус: Г-н Крусев, вече започна снеготопенето в София, като на места по пътните участъци се появиха и дупки. Кои са най-критичните улици и булеварди и кога предстои да започнат ремонтите дейности по тях? Евгени Крусев: Към момента извършваме аварийни ремонтни работи по всички основни трасета на града, като в това число включваме обществено значимите улици и трасета, по които се движи масов градски транспорт. Ремонтите, които извършваме в момента, са с авариен характер и целят единствено и само да гарантират безопасното преминаване на всички хора, както и безопасното движение. Вече ремонтите, спазвайки всички изисквания на технологията, ще започнат веднага щом времето позволи, когато температурите се покачат над плюс 5 градуса и е възможно да се работи с класическата технология с горещ асфалт. Всички основни трасета на града ще бъдат ремонтирани текущо, така че да се гарантира, че няма да има дупки по тях. Освен това, предвиждаме и инвестиционни намерения в основен ремонт и рехабилитация на ключови булеварди в София, както и на множество второстепенни и малки улички в града. Фокус: На каква парична стойност ще възлезе ремонтът на проблемните пътни участъци? Каква част от тях ще бъдат за сметка на общинския бюджет? Евгени Крусев: Общо над 70 млн. лв. ще инвестира тази година Столична община в ремонт и поддръжка на пътна инфраструктура. В това число се включват както основни ремонти, така и текущ ремонт на всички основни артерии в града. Фокус: Кои са приоритетните проекти, по които работи Столична община в сектор „Транспорт“? Евгени Крусев: Сред приоритетните проекти, по които работи Столична община, е изграждането на третата линия на метрото. В момента се изграждат 8 метространнции. Строителството на осмата започна буквално преди дни. Предстои да започне работа по още 4 метростанции в кв. „Овча купел“, така че на практика изграждаме изцяло нов метродиаметър. Това е основният проект в транспортната инфраструктура. Отделно предвиждаме рехабилитация на някои знакови за София пътни артерии, като в това число включвам бул. „Дондуков“, ул. „Граф Игнатиев“, бул. „Шипченски проход“, бул. „Монтевидео“ и др. Наистина разчитаме, че тази година ще успеем да обновим значително транспортната инфраструктура на града. Други основни проекти в областта на транспорта са свързани с модернизацията на градския транспорт. В това число се включва доставката на над 150 нови автобуса, 13 нови трамвая и 28 модернизирани трамвая от Швейцария. Фокус: Кога се очаква да влязат в експлоатация? Евгени Крусев: Първите 4 трамвая от модернизираните, които очакваме от град Базел са вече на път. В момента се намират в Белград, пътуват насам с влакова композиция и се надявам в края на седмицата вече да са в София. След това ще е необходимо известно време да бъдат оборудвани за нуждите на градския транспорт и при първа възможност ще влязат в експлоатация. Поръчката за 13-те нови мотриси е обявена миналата седмица в сайта на агенцията за обществени поръчки. Надявам се бързо да бъде избран изпълнител и да започне изработването на тези нови мотриси. Фокус: Споменахте третия лъч на столичното метро, можете ли да кажете малко повече за това какъв е напредъкът по изграждането му? Евгени Крусев: В момента работата тече по най-натоварената част на третия метродиаметър. Това са станциите, които се намират в центъра на града. Знаете, че има ограничения в движението, като се започне от театър „София“, пл. „Орлов мост“, бул. „Патриарх Евтимий“, „Петте кьошета“, ВМА, бул. „България“, „Красно село“. Строят се всички станции и се работи по тяхното конструктивно изграждане. Очакваме през месеците април или май то да завърши. След което наземното движение да бъде възстановено, а строителите да продължат работата си по подземния способ в самите станции. За целта ще бъдат оставени технологични рампи са вход и изход на механизация. Ще има стеснения при „Красно село“, но те ще бъдат технологични и движение при тях ще има, но с известни ограничения. Сглобява се тунелоподвижната машина, която ще започне изграждането на тунелите между отделните станции от депо „Земляне“ при пазара „Красно село“ в посока театър „София“. Очаквам февруари месец машините да започнат своята работа. Фокус: Кои са трудностите и предизвикателствата, които срещате при изпълнението на транспортните проекти в София? Евгени Крусев: Основните трудности и предизвикателства са свързани с много голямото количество инженерни мрежи в центъра на града, които се изместват. Всякакъв род кабели, водопроводи, канализации се реконструират, така че да не пречат на трасето на метрото. Основното, което се среща в пътните ремонти, са неизяснените мрежи, които са с неясен собствени, както и проблеми с отчуждаването, когато се налага такова. Фокус: Кога ще започне строежът на новите обществени паркинги и къде ще бъдат разположени те? Евгени Крусев: Нови обществени паркинги се предвижда да бъдат правени след анализ на ситуацията и след обосновка за това къде те са необходими. Има различни идеи за изграждане на такива паркинги в „Надежда“, „Красно село“, „Дружба“, „Лозенец“. Колегите ще разработят от кои паркинги има най-голяма нужда и ще започнем приоритетно изграждане. Фокус: Какви обществени поръчки предстои да обявите в близките няколко месеца? Евгени Крусев: Буквално в близките няколко дни предстои да бъдат обявени обществени поръчки за рехабилитацията на трамвайното трасе до бул. „Цар Борис III“, започвайки от ухото на Съдебната палата до кв. „Княжево“. Като част от Проект за интегриран столичен градски транспорт предстои да бъде обявена по същия проект процедура за избор на изпълнител за трасето по ул. „Каменоделска“ от моста „Изида" до ухо „Орландовци“. Предстои да бъдат обявени процедурите за централната градска част, за това кой ще изпълнява рехабилитацията на зона 2 и 4 от централна градска част, като от тях е и ул. „Граф Игнатиев“. Обявена е и процедура за 13 млн. лв. за малки улички, по особени позиции, общо 15 броя, така че да се почувства качествена промяна. Фокус: Какво успяхте да свършите за развитието на транспортната инфраструктура в столицата откакто заехте поста зам.-кмет на София? Евгени Крусев:Много са нещата. Основното, което стоеше пред мен като предизвикателство да се запозная с работата, тъй като динамиката е огромна и проектите са много. В момента изпълняваме всички от тях и работим активно за продължаването и надграждането им. Предвиждаме активни реконструкции по основни булеварди, основната цел е да се случат качествено и навреме. Люба АЛЕКСИЕВА