Д-р Татяна Николова, БАБХ: В проверките за Никулден следим дали рибата се продава от регламентирани обекти и дали може да се гарантира нейният произход и срок на годност
5 Декември 2017 | 17:00 | Агенция "Фокус"
Фокус:Д-р Николова, текат традиционните проверки на Българската агенция по безопасност на храните във връзка с предстоящия празник Никулден. За какво следят инспекторите?
Албена Георгиева:И тази година имаме засилени проверки във връзка с предстоящия празник Никулден. Основен акцент е продажбата на риба и рибни продукти в обекти в цялата страна: за търговия на дребно, в ресторанти, в заведения за обществено хранене, в складове, борси тържища. Там, където се предлага риба, ние сме акцентирали с проверки от наша страна. Основен акцент в тях, това е рибата и рибните продукти да се продават от регламентирани обекти и да се спазват условията за съхранение на рибата и дали тя има съответните документи, с които се гарантира нейният произход и годност за консумация.
Фокус:Какви са най-честите нарушения, които сте установили до този момент?
Албена Георгиева:Проверките в момента текат. През 2016 г. най-честите нарушения са били свързани с липса на документи за произход и липса на регистрация на обектите, където ние да сме разрешили продажбата на риба и рибни продукти.
Фокус:На какви санкции подлежат нарушителите?
Албена Георгиева:Когато става въпрос за нерегламентирана продажба на риба и рибни продукти, нарушителите се глобяват от 1500 до 2000 лв. При повторно нарушение, санкциите са в двоен размер. Когато става въпрос за риба, която е с неизяснен произход от 500 лв. до 1000 лв. При повторно нарушение тези санкции също са в двоен размер.
Фокус:Масово явление ли е нерегламентираната продажба на риба?
Албена Георгиева:Към настоящия момент нямаме информация за сега течащите проверки. Информация по изпълнението на заповедта на изпълнителния директор, ще приключи обобщаването й след празника.
Фокус:Какви действия трябва да предприемат граждани, които са купили риба със съмнително качество и къде могат да бъдат подавани сигнали за открити нарушения?
Албена Георгиева:Всички граждани, които имат съмнения във връзка с качеството на рибата или за липса документи за нейния произход, могат да подават сигнали на сайта на БАБХ или на горещия телефон на агенцията. Ние ще предприемем действия по всички сигнали, които са подадени във връзка с качеството и безопасността на храните.
Фокус:Какви съвети можете да дадете на потребителите при избора на прясна риба и рибни продукти?
Албена Георгиева:Разбира се, на първо място да купуват риба и рибни продукти от регламентирани производители. Как изглежда прясната риба? Тя е покрита с тънък пласт слуз, ако той е по-плътен означава, че рибата е престояла повече. Люспите на рибата трябва да са плътно прилепнали към мускулатурата, да са блестящи, да няма разкъсвания. Хрилете трябва да са розово-червени, очите трябва да изпъкнали и бистри. Най-вече коремната кухина не трябва да е надута и с натиск на пръст вдлъбнатината трябва да изчезва бързо. Това е критерий, че рибата е прясна.
Фокус:Кои са най-фрапиращите нарушения, които сте откривали през годините?
Албена Георгиева:Това е във връзка с липса на документи за качество, които гарантират годността и произхода на рибата. През 2016 г. във връзка с такива нарушения и по принцип от тези проверки сме издали 20 предписания, 4 акта за установяване на административно нарушения. Във връзка с липса на документи за произход на рибата, са бракувани около 250 кг. Риба. Това е отминалия сезон по Никулден.
Деница КИТАНОВА
© 2018 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях