Филип Попов, БСП: Оставането на власт на правителството в оставка ще струва скъпо на гражданите
Филип Попов, секретар на ПГ на БСП и член на правната комисия в 43-то НС, в интервю за предаването „Червена линия“ на Радио „Фокус“.
Водещ: „Основният закон на страната бе погазен само и само Борисов и това правителство да останат на власт по-дълго“, заявиха от социалистическата партия по повод отказа на президента Плевнелиев да състави служебен кабинет, след като Реформаторския блок върна мандата. Господин Попов, защо смятате, че президентът е погазил Конституцията?
Филип Попов: Обяснението е едно – конституционната норма е императивна след неуспешното извъртане на мандатите и на възможността да се състави правителство в рамките на Народното събрание, президентът, така пише в Конституцията, назначава служебен кабинет. Но освен това, цялата процедура по връщане на мандати, той имаше предварителни консултации, след това връчване, след това очевидно Реформаторският блок /РБ/, като че ли останахме с един привкус усещането, че сме едни свидетели на един театър, за да се забави възможно повече тази процедура по връчване на мандати, връщане на мандати и прочие. Явно целта е била тази да не остане никакво време, президентът конституционно да е изчерпал възможността, за да остане правителството на господин Борисов още малко на власт. Това оставане обаче още малко на власт, според мен ще струва доста скъпо на всеки български гражданин. Ние ежедневно изнасяме във всяка една сфера колко безпардонно, безскрупулно се харчат парите в крайна сметка на българския данъкоплатец. Днес изнесохме данни за това, което се случва в Национална компания „Железопътна инфраструктура“, с тол-таксите, всичките тези неща, външният министър, ако върнем обратно лентата, знаете там какви назначения той искаше да направи и явно още иска, това желание едва ли се е изпарило у него. Очевидно този процес върви единствено с тази цел – замитане на следи, сключване на някакви сделки, които в крайна сметка са в ущърб на българския гражданин, на народа.
Водещ: Според Вас, връчването на мандатите и търсенето на вариант за съставяне на правителство е било загуба на време?
Филип Попов: Загуба на време, един театър, в който беше вкарана цяла България в крайна сметка, до това води логичният извод, предвид случващото се и последното изявление на господин Плевнелиев, че няма да състави служебен кабинет, защото щял да му се смее цял свят. Пет години, мисля че достатъчно се смя цял свят. Сега той имаше някаква възможност поне в края на мандата си да покаже малко повече държавническо мислене. Очевидно той не е успял да се откъсне от влиянието на Борисов и ГЕРБ. И го доказва на практика.
Водещ: Новоизбраният президент също търпи критики що се отнася до това, че не е направил предложение за съставяне на служебно правителство в настоящия момент. Как отговаряте на тези коментири, основателни ли са?
Филип Попов: Да, търпи критики от кого? От същите тези, които на всяка цена се опитваха да останат във властта още един ден повече. Защо, откъде на къде и въз основа на какви конституционни текстове, на какви свои правомощия, които той няма все още господин Радев, той още не встъпил в длъжност? Защо той трябва да участва в сформирането на едно правителство, което на практика да легитимира и да легализира именно такива едни действия на господин Плевнелиев и на това правителство. Няма логика, няма политическа коректност в тези нападки. Но ние не очакваме от тях политическа коректност. Очевидно е, че те на са способни на такива действия.
Водещ: Какъв, според Вас би бил коефициентът на полезно действие на едно служебно правителство назначено в този момент от президента Плевнелиев?
Филип Попов: Всяко едно служебно правителство, неговият мандат е дотолкова, доколкото да организира предстоящите парламентарни избори. И назначаването на служебно правителство, според мен, би бил един по-добър и по-полезен за България ход, защото всяко едно правителство, различно от сега действащото, в момента е нещо по-добро, според мен. Мисля че това правителство удари дъното, доколкото можеше да се провали, то се провали във всяка една сфера. И всеки един ден, който то остава на власт, на управление, ние даваме на практика възможност, то не ние, защото то не зависи от нас, зависеше от президента Плевнелиев, даваме възможност на това правителство да си замете следите, да сключи поредната сделка, поредната далавера в ущърб на българите.
Водещ: Няма ли известен парадокс в желанието от една страна сега Плевнелиев да назначи служебен кабинет и невъзможността от друга страна той да определи дата за предсрочни парламентарни избори, нещо което Конституцията му забранява?
Филип Попов: Конституцията именно затова му забранява, защото ако Плевнелиев можеше да разпуска Народното събрание и да определи дата, това би дало твърде много правомощия на президента. Именно заради това Конституцията забранява в последните месеци от мандата на действащ президент, той да може да разпусне Народното събрание. Преди всичко ние сме парламентарна република и върховен орган е Народното събрание, законодателят, не президентът в крайна сметка в една парламентарна република. Освен това новият президент в крайна сметка трябва да има пред кого да се закълне. Именно и затова той се кълне, знаете пред Народното събрание като институция и този конституционен текст той не е парадокс, той е направен съвсем умишлено от Великото народно събрание, именно с тази цел да не се даде възможност на един президент, без значение неговата личност или партийна принадлежност, с която е бил, твърде много власт да се съсредоточи еднолично в ръцете на тази институция. И това е направено с тази цел в Конституцията и има своето обяснение. Проблемът е, че господин Плевнелиев очевидно умишлено забави цялата конституционна процедура, разчитайки че накрая това, което каза, че нямало достатъчно време и смисъл да се назначава служебно правителство. Той можеше много бързо да извърти цялата конституционна процедура. Всички партии в този парламент бяха заявили, че този парламент е изчерпан, няма доверие в него, няма моралното право да седи повече в Народното събрание този състав и трябваше да се отиде към едни предсрочни парламентарни избори в една стабилна обстановка с едно служебно правителство, чиято основна задача трябваше да бъде да организира предстоящите парламентарни избори.
Водещ: Как коментирате тълкуването на някои конституционалисти, които припомнят, че в Конституцията няма срок, в който след изчерпване на процедурата, трябва да се състави кабинет и от тази гледна точка президентът Плевнелиев може в настоящия момент да си позволи да остави правителството в оставка да работи?
Филип Попов: Да, наистина така е, няма срок, това е факт. Но проблемът е, че господин Плевнелиев заобикаля един императивен текст, намирайки опора, правна в липсата на срок. И тук не говорим чисто от правна гледна точка дали неговите действия са противоконституционни. Аз пак повтарям, все пак текстът на Конституцията е императивен и той гласи, че след изчерпване на процедурата и на успешното връчване на мандати, той е длъжен да назначи служебно правителство. Действително няма срок. Но той използва тази възможност и очевидно предумишлено, за да се стигне до тази хипотеза, в която се намираме в момента.
Водещ: В политическа криза ли е страната, господин Попов?
Филип Попов: Политическа, не не бих нарекъл политическа. По-скоро конституционална. Разбира се има връзки с политиката, защото институцията „президент“, която би следвало в момента да поеме отговорност, да внесе стабилност в държавата, просто не си свърши работата. И я свърши така поръчково да нарека образно, поръчково свърши своята работа. Изпълни своето конституционно задължение по такъв начин, че това правителство да остане малко повече на работа, с тази цел, която споменах преди малко. Не мисля, че има политическа криза. Господин Радев ще встъпи в своята длъжност като президент. Ще назначи правителство. Ще има едни предсрочни парламентарни избори и ще се сформира парламент. Този парламент, вече действащ, с нов кредит на доверие, ще трябва да се заеме с решаване на важни за държавата проблеми – тези, които това правителство създаде или не можа да разреши.
Водещ: Остава ли БСП на позицията, че предсрочните парламентарни избори трябва да се проведат максимално бързо – 26-ти март?
Филип Попов: Да. Остава тази наша позиция. Колкото по-скоро, толкова по-добре, защото през времето, знаете че се използва много умело от недобронамерени лица, било то политици, и извън политиката. Знаете, че когато има един такъв преходен период от едно към друго правителство, не говоря за служебно, администрацията трудно работи. Тя се намира в един ступор, в един шок и това естествено се използва от всякакви недоброжелатели, обществени недоброжелатели. Но в същото време има редица проблеми за разрешаване и ние сме посочили в нашите предложения за законопроекти, в нашите политики и платформи, алтернативата, която следва да се приложи като политика във връзка с излизането на страната от тази икономическа криза. Ние се намираме и в икономическа, и права сте – донякъде в една политическа криза, въпреки че Конституцията е разписала стъпките, по които следва да се върви в една такава ситуация. И в крайна сметка, ако върнем лентата назад, имаме поредица от неуспешни правителства, които не са завършили своя мандат. Това не говори за стабилност в политиката. Още повече след резултата от референдума, действително тук няма да говоря дали той е задължителен или не, но ние разчетохме сигналът на обществото, говоря за нашата парламентарна група и за БСП, че хората искат някаква промяна в крайна сметка. Дали тази промяна ще доведе до един по-добър живот, предстои да се види, т.е. промяната единствено на изборната система.
Водещ: Последните данни на „Галъп“,огласени днес, сочат че малко над 20% от имащите право на глас биха гласували за ГЕРБ, ако изборите бяха днес, а за БСП своя вот ще дадат 18,4% от избирателите. Как коментирате тези данни?
Филип Попов: Аз мисля, че първо е доста рано да се прави някаква статистика, особено във връзка с предстоящите парламентарни избори. Очевидно е, че ГЕРБ в момента имат една подкрепа, но тя е по-скоро, моето лично мнение е, че тя е по-скоро една подкрепа на клиентела, защото вече ГЕРБ, факт е спечелиха доста от, няма да коментирам по какъв начин, за нас с доста манипулации, незаконни, спечелиха общинските, местните избори. Това е една администрация, която е обвързана и ще-неще, трябва да подкрепя тази политика, ако иска да съществува като такава администрация. Това се насажда у хората, които работят в тази администрация, че трябва да подкрепят ГЕРБ, за да запазят работата си. Директно ви го казвам. И то не се насажда от нас или от други, а от страна на управляващите. Естествено е да има подкрепа в тази администрация, въпреки че това е един фарс от тяхна страна и опит буквално за рекет на българските граждани.
Росица АНГЕЛОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Филип Попов, БСП: През новия парламентарен сезон ще бъдем не само опозиция, но и алтернатива
Филип Попов, секретар на ПГ на „БСП лява България“ и член на Комисията по правни въпроси, в интервю за предаването „Червена линия“ на Радио „Фокус“