Валтер Зелтер: Българските престъпници в Северен Рейн-Вестфалия се занимават предимно с трафик на хора
Валтер Зелтер е бивш върховен прокурор на Дюселдорф, зам.-председател на Службата за атестация на юридическите кадри на Федералната провинция Северен Рейн-Вестфалия. Той е лектор на семинар “Основни въпроси на борбата с организираната престъпност” край Варна
Въпрос: Има ли българска престъпност във вашия район? Очаквате ли преливане на престъпници от България и Румъния в Германия след приемането ни в ЕС?
Валтер Зелтер: Не очакваме някакво увеличение на престъпниците или на престъпленията, защото престъпниците така или иначе идват при нас.
Въпрос: С какви престъпления се проявяват най-често българите?
Валтер Зелтер: В Германия има криминална статистика, отразяваща различните видове престъпления, жертвите и извършителите. През последната година в нашата провинция прави впечатление, че българските престъпници се уличават предимно в престъпления, свързани с трафик на хора. Тоест нелегален трафик на проститутки в Германия, принуждаване към проституция, държат ги насила в бордеите, продават ги и за жертвите е изключително трудно да се освободят от престъпниците. Жертвите са предимно от България, Литва и Беларус.
Въпрос: Колко такива случаи годишно имате?
Валтер Зелтер: Между 80 и 100 случаи имаме само за последната година в нашата провинция - Северен Рейн-Вестфалия. Като тук става дума само за престъпниците, а жертивте са многократно повече.
Въпрос: А сводниците предимно българи ли си?
Валтер Зелтер: От различни националности са - германци, от балканските страни и други.
Въпрос: Има ли поток от престъпност от Германия към България?
Валтер Зелтер: Да, има. Икономическата престъпност, например, измами с капиталовложения, престъпността, свързана с т. нар. бели якички. Това е администрацията, също така търговията с наркотици.
Въпрос: Присъства ли Варна конкретно във вашата криминална статистика?
Валтер Зелтер: Не.
Въпрос: Кои са трите основни усилия, които трябва да направи всяка държава в справянето с организираната престъпност?
Валтер Зелтер: Първо, да се създадат полицейски сили, които да са много добре технически оборудвани и да са много добре обучени за противодействие на организираната престъпност. Второ, да се създадат структури, които да гарантират успешното сътрудничество между полиция и правосъдна система. И трето - много важно, да се създадат пречки пред корупцията в обществената администрация. Например на ротационен принцип да бъдат хората на най-високите постове - тези, които взимат решенията, да се провеждат открити конкурси за даване на поръчки, дори за вземане на определени важни за държавата решения. Корупцията въобще трябва да се ограничи по всякакъв начин. Също е много важно тя да бъде изтласкана навън от икономиката. Трябва да има един списък с престъпления, които се свързват с корпуцията. Той трябва да важи за цяла България и да включва формите на корупция и какво означава корупция. И фирми, които са уличени в такива корупционни действия, също трябва да бъдат обхванати в регистър и те да нямат право на участие в определени поръчки и конкурси.
Въпрос: България удобно място ли е за пране на пари?
Валтер Зелтер: Не можем да преценим, защото нямаме необходимата информация. Но прането на пари е възможно навсякъде и не са необходими някакви специални предпоставки. То много трудно може да се разпознае, дори най-добрите закони не помагат. Винаги е било така. Затова има възможности, които ние се опитваме да използваме, като например изискването банките да се обаждат, когато имат подозрения, че става дума за пране на пари. Съвсем малка част от прането на пари можем да усетим.
Искра УРУМОВА