Янка Такева: Основните проблеми за учителите са учебната програма и учебното съдържание
Янка Такева,председател на Синдиката на българските учители, в интервю за Агенция „Фокус”
Фокус: Госпожо Такева, ще отворят ли врати всички училища до началото на учебната година, предвид ремонтите, които се правят в тях?
Янка Такева: Да, една голяма част от тях ще отворят, но е много съмнително кога и как ще отворят врати училищата, където имаше наводнения като в кв. Аспарухово. Варна, Добрич, Килифарево, Мизия. Там нещата са малко по- сложни. Дано да успеят.
Фокус: Все пак има ли шанс и те да започнат по план?
Янка Такева:Надяваме се. Усилено работят майстори и бригади, които да се справят с тези неща.
Фокус: Има ли недостиг на учители в страната?
Янка Такева:Да, има недостиг. Това са учители по чуждоезиково обучение, възпитатели, начални учители и в големите градове трудно се намират учители в детските градини като например в София, Пловдив, Варна. Поради това, че завършват Факултета по предучилищна и начална педагогика, но отиват или в чужбина или търсят реализация на друго място.
Фокус:В кои райони е най-голям недостигът на учители?
Янка Такева:Най- голям е в по-малките населени места, където им е трудно пътуването. Плюс това, всеки учител харчи 15% от заплатата си всеки месец за пътуване, защото стойността на картата се изплаща 85%. Затова като преподавател първата ми работа беше да отида при служебния министър Румяна Коларова и при главния секретар Красимир Вълчев, за да поискам промяна на Наредбата за изплащането на транспортните разходи на учителите.
Фокус: Тази наредба приета ли е?
Янка Такева:Тази наредба я приеха преди 5 месеца. Тя не е добре разработена. Старият екип не се съобрази с мнението и становището на Синдиката и сега първата ни работа е това същото да бъде променено и усъвършенствано.
Фокус: Ще бъде ли увеличена началната заплата на учителите, както се говореше?
Янка Такева: Да, това предложение е разписано. То е разписано и в Колективния трудов договор, който подписахме на 18 юни. Всичко е готово, така че от първи септември трябва да започне вече начисляването, изплащането на новите начални работни заплати по длъжностните степени на учителите – младши учител, учител, старши учител, старши възпитател, главен учител, главен възпитател, помощник-директор и директор.
Фокус:Според вас, това увеличение ще бъде ли достатъчен стимул, за да се премахне този недостиг?
Янка Такева:Не, няма да бъде достатъчен стимул, защото то е много минимално това увеличение. Ние сме най-недофинансираната система и в същото време трябва да дадем 19 млн. лв. на НЗОК, което е също много некоректно. Министерството на здравеопазването при 4,3% от БВП дава 18 млн. лв., а ние при 2,9 % от БВП за средното образование даваме 19 млн. лв. Няма абсолютно никакъв морал и при разпределянето и събирането на тези средства от ведомството и от организациите, така че, протестираме срещу даването на тези пари,защото образованието не е по-маловажна сфера от здравеопазването.
Фокус: Какви са основните проблеми на учителите от гледна точка на учебния процес?
Янка Такева: Основните проблеми са учебната програма и учебното съдържание. Това е основният проблем. Другият проблем е недобрата дисциплина в училище и липсата на мотивация на родители и ученици да си изпълняват ангажиментите към училищата.
Фокус: Къде точно куцат нещата в учебната програма?
Янка Такева:Програмата е много натоварена в различните степени учебни заведения. Плюс това, учебното съдържание е сложно и не е съобразено с психофизическото развитие на децата. Оттам се получава големият срив. Ако искате вземете вашите учебници преди 10 години, вземете учебник от сега, сравнете ги и ще видите. В единия случай е като приказка и когато го прочетеш всичко е разбираемо и ти става ясно, а другото, например, в 4ти клас „Човек и общество”, най-вероятно и вие няма да го разберете - какво остава за децата. Учителите непрекъснато трябва да полагат допълнителни часове след работно време, ако искат да разработят един сносен урок, за да може да бъде разбран от учениците.
Лора ГОРОВСКА