Доц. д-р Соня Пенкова: Героизмът не се проявява само на фронта, но и в мирни дни
Доц. д-р Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей, в интервю за Агенция „Фокус” по повод откриването на изложба „Измерения на храбростта” и образа на армията в днешния ден на българите.
Фокус: Д-р Пенкова, какво послание носи изложбата „Измерения на храбростта”, която се откри на празника на Българската армия в Националния военноисторически музей?
Соня Пенкова: Изложбата „Измерение на храбростта” е посветена именно на Дена на българската храброст – 6 май. Тя представя различни хора, които са проявили героизъм – такъв, какъвто е разбиран по времето на войните за национално освобождение и обединение, както и в следващите мирни години за Българската армия след 1946 година. Тези хора обаче имат различен статус и положение в йерархията. Изложбата е факт благодарение на това, че в Националния военноисторически музей се съхраняват 274 предмети на герои, носители на един или повече кръстове за храброст. Вещите на тези герои са показани в постоянната експозиция на музея. Много са обаче тези знаменити българи и сме далеч от мисълта, че можем да изчерпаме темата за тях или пък да покажем всичко. За изложбата „Измерения на храбростта” избрахме 21 имена без да има специален подбор, а идеята бе да покажем разноликия образ на храбростта, на себеотрицанието и на мъжеството. Говорим за припознатия от хората героизъм - героизъм за родината, героизъм, при който пренебрегваш себе си, личния си живот и собственото си „Аз” и тръгваш в атака на нож с ясното съзнание, че животът ти е поставен на карта и едва ли ще оживееш. Друго измерение на героизма е и способността на командирите да мотивират хората и да ги поведат на явна смърт, но в смисъла на постигане на далечна цел и на осъществяването на националния идеал. Било то със слово, или пък с оръжие в ръка тези командири са водили войните напред в боя. В изложбата са представени редници, офицери и подофицери. „Измерение на храбростта” определено няма да каже нещо различно, но задачата ни е да накараме хората да потърсят героизма в днешни дни и то в неговите различни измерения. Именно заради това сме показали и героизъм в мирни дни - тогава, когато спасявайки своите колеги, ти загиваш, но спасяваш например живота на един цял екипаж и така жертваш себе си в името на колегите си, на приятелите си и това е героизма. Героизмът не е само на фронта, той е и в мирни дни. В рамките на изложбата ще бъдат представени и няколко филми с история за героизма. В експозицията са включени и книги, които посетителите ще могат да четат на място и да бъдат съпричастни към идеята на изложбата. Преди официалното откриване на кампанията от Националния военноисторически музей започнахме една инициатива, която ще продължи през трите месеца на „Измерение на храбростта”, като тази кампания е свързана с идеята хората да разкажат своята запазена история за героизъм. Ние поемаме ангажимента да я покажем, да я разкажем, като вече сме разказали така четири лични истории. Хората са предоставили свои скъпи вещи, част от тяхната семейна история, и благодарение на тези вещи са представени историята на конкретни родственици. В изложбата звучат песни на БТР.
Фокус: С какви други инициативи Националният военноисторически музей ще отбележи празника на Българската армия?
Соня Пенкова: На самия 6 май традиционно провеждаме инициативи. Сред тях са различните военни атракции. Желанието ни е да удовлетворим все по-нарастващия интерес на хората – да се докоснат до военната техника на Българската армия, да влязат в нея, да усетят онова, което усеща един български войник или български офицер, когато влезе в тази военна техника независимо каква е тя. Наши приятели от училищата по изкуствата изнесоха програма – типично гергьовска с народни песни и танци. Този ден е не само празник на Българската армия, но и един чудесен народен празник и ние винаги сме се мъчели да съчетаем народната традиция с една традиция на следосвобожденска България - тази на почитта към храбростта и на Българската армия.
Фокус:Какъв е образът на армията в днешни дни за българския народ?
Соня Пенкова: Българската армия в днешни дни има един чист и неопетнен образ, нещо, което наистина се постига трудно, и което смятам, че във времето тя е заслужила. Храбростта се приема различно, като има много проявления в съвременното битие на Българската армия, свързани с участието в мисии, които са съизмерими с традиционните прояви на храброст. В този ден всъщност те изкристализират по един особен начин и показват стойностите и ценните, традиционни за Българската армия.
Ванина НЕДКОВА