Бойко Борисов в интервю за това има ли етнически конфликт в България
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ
Водещ: Има ли опасност от етнически конфликт в България? Мой гост сега е неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Добро утро и добре дошли.
Бойко Борисов: Добър ден на вашите зрители.
Водещ: Ако изпадне от властта, ДПС ще предизвика етническо напрежение в България. Това е ваше предупреждение, цитирано от пресата преди няколко дни. Според вас в партията на Ахмед Доган има хора, които са готови на всичко, за да запазят властта, а етническата дестабилизация е единственият им шанс. Убеден ли сте в думите си, или го произнасяте, колкото да се поддържа политическо напрежение?
Бойко Борисов: Просто това са цитати от изказвания на президента и на премиера на България. Те са най-информираните хора и те самите ни предупреждаваха, че ДПС са в тройната коалиция, защото това е най-добрият етнически модел и това е гарант за етническия мир. Така че разшифровано от това тяхно послание казва точно това – тези хора ако не са във властта, става опасно за етническия мир. И...
Водещ: Това е вид политическа аритметика.
Бойко Борисов: Да, разбира се.
Водещ: От думите на президента и премиера, ако се извади ДПС от формулата на властта...
Бойко Борисов: Значи няма да има етнически мир. Така че аз не разбирам защо когато те казват това нещо, много анализатори се направиха, че не са ги чули, а сега това се извежда като едва ли не някакъв наш страх. Не, не е така. Аз съм човек, който съм бил няколко пъти, при вас съм го казвал - в Косовска Митровица, в Призрен, в почти всички размирни райони на съседна Сърбия и Черна гора и знам какво е етнически конфликт.
Водещ: Косовска Митровица и Призрен вече са в друга държава.
Бойко Борисов: Да.
Водещ: Косово.
Бойко Борисов: Но всичко тръгна от подобни много леки на пръв поглед сблъсъци. И аз днес в едно интервю погледнах в „24 часа” президентът Желев, бившият президент на Република България, дава пример, че ние след като сме в ЕС и НАТО, това не би било възможно да се случи в България. Аз съжалявам, че един държавен глава може да каже подобно нещо, при положение, че съседен Кипър, който също е в НАТО, го разделиха на две с бариери, има турска част в Кипър и гръцка част в Кипър. И продължават самолетите на Гърция и Турция да се бият във въздуха и да се удрят.
Водещ: Кога стана това?
Бойко Борисов: Преди колко години стана разделението на Кипър? Ще бъда неточен в годините. Поне...
Водещ: А по какъв повод? Поне колко?
Бойко Борисов: В смисъл за кое?
Водещ: За Кипър?
Бойко Борисов: Кипър не помните ли, че го разделиха?
Водещ: Да де, но вие помните ли контекста, по какъв повод стана разделянето и доколко е...
Бойко Борисов: Поводът е един – етническият мир. Кипърските турци не желаеха да живеят в Кипър, който беше доминиран от гърци.
Водещ: В условията на управление на така наречените черни полковници в Гърция към края на хунтата през 1974-а година...
Бойко Борисов: Да, това за историята е един миг, това е само преди 23 години.
Водещ: В опит да бъде свален архиепископ Макариос и да бъде установен режим на хунтата на Йоанидис в Гърция Турция, под претекст да защити своите граждани, влезе на територията на турската част и отдели фактически северната от южната част.
Бойко Борисов: Да. И обикновено тогава, когато дойдат западни наблюдатели да уточняват защо и как това е станало, се задават следните въпроси на местното население – какъв е майчиният ви език, първо. Те отговарят: „турски”. Каква е религията ви? – „Ние сме мюсюлмани”. Къде ходиш да се молиш? – „Ей там в джамията”. Какво ти е самосъзнанието? – „Турско”. От колко години живееш тук? Баба ти, дядо ти, майка ти? – „Откак се помним”. И тогава те задават естествения въпрос – какви са ви претенциите – и приключват темата.
Водещ: Не знам дали може...
Бойко Борисов: През последните 15 години в България са направени не по-малко от 1 500 нови джамии, не по-малко. В съседна Гърция не е направена нито една.
Водещ: Това какво означава? Това не е лошо.
Бойко Борисов: Това показва, че нашата етническа толерантност е минала всякакви граници. Нашето уважение към всички български мюсюлмани, мохамедани и тяхната религия, но все пак в България трябва да се зачитат и нормите, които...
Водещ: Но това е въпрос на собствен ресурс. Нека християните също да си правят храмове, ако имат желание, воля и средства за това. Защо да не се правят джамии?
Бойко Борисов: Ако се замислим всички ние тогава откъде е този ресурс за толкова много джамии, от къде е дошъл...
Водещ: От къде?
Бойко Борисов: Нека службите да отговорят на този въпрос.
Водещ: Добре. Вие имате още един цитат - при управление на ГЕРБ и изпадане на ДПС от властта движението може да прибегне до терористични действия.
Бойко Борисов: Това е нещо, което беше наложено в пресата от въпросното евентуално намерено тефтерче с предсмъртно писмо на Емин в сараите на Доган.
Водещ: От къде правите този извод?
Бойко Борисов: И там се казва, че, поне цитираното, защото, вижте, това писмо и всичко, което е написано в него, не излезе на бял свят, и ние може да си правим само догадки, но това, което излезе като информация, е, че той е казал, че в ДПС има кръгове, има хора, които искат да върнат България в 1985 година. 1985-а година бяха терористичните актове и на Буново, и на Пловдив. И пак тук един известен български политик прави в днешната преса по отношение на...
Водещ: Любен Дилов – син...
Бойко Борисов: Любен Дилов, да. България...
Водещ: Че ви се привиждат терористи, казва той.
Бойко Борисов: Да. Да отиде да разгледа труповете на убитите в гара Буново след атентата тогава, 1985-а година, и ще види, че никак не е безобиден този процес в България.
Водещ: Вие пред 1985 до 1988 – 1989-а година какво правехте?
Бойко Борисов: Правех много неща. Предполагам, доколкото вече ви познавам, че следващият въпрос ще бъде, че аз, за разлика от тези, които се изказват по този процес, съм пряко участвал.
Водещ: В кое?
Бойко Борисов: В тези години на Възродителния процес, така наречен тогава.
Водещ: Вие сте пряко участвал във Възродителния процес?
Бойко Борисов: В процесите на Възродителния процес, защото по това време бяхме в Дулово, Каолиново, в този регион.
Водещ: По какъв повод бяхте там?
Бойко Борисов: И тогава...
Водещ: По какъв повод?
Бойко Борисов: Тогава бяхме изпратени там с една единствена цел. Тъй като масово българските турци напускаха България тогава, знаете, над 1 милион, оставиха цели населени места, реколтата неприбрана, имаше много палежи, имаше съпротива в този процес. И тогава от Висшия институт на МВР един батальон, който ръководех аз, бяхме пратени в Дулово...
Водещ: Вие сте ръководел батальон на МВР в Дулово?
Бойко Борисов: Да.
Водещ: Вие нали сте бил в пожарната?
Бойко Борисов: Да, но бях добър офицер.
Водещ: И какво правеше този батальон?
Бойко Борисов: Опазвахме реколтата и реда.
Водещ: Редът как го опазвахте?
Бойко Борисов: Да могат пък българските граждани, които живеят там, да ходят спокойно на работа и да се чувстват спокойни.
Водещ: Защо не сте сред наградените според Заповед 1313?
Бойко Борисов: Защото големите началници бяха награждавани там. Тези, които вършихме работа, не влизахме в тези списъци.
Водещ: Досега това нещо, че сте участвал във Възродителния процес, не е излизало на бял свят.
Бойко Борисов: Не, напротив.
Водещ: Излизало ли е?
Бойко Борисов: Знае се, и ДПС го знаят, и всички го знаят. Това не е тайна. Това не е нещо... няма каквото и да е действие, напротив. Когато се върнах от там и майка ми беше жива още, Бог да е прости, й казах, че това, което съм го видял там, не си го пожелавам никога повече да се случва в България.
Водещ: И какво видяхте?
Бойко Борисов: Еми, какво видях...
Водещ: Насилие употребявахте ли?
Бойко Борисов: Насилие от страна на двете страни, насилие от страна на двете страни – и от страна на държавата, и от страна на съпротивата тогава. И трябва да ви кажа, че пет – шест хиляди села като вървиш в тях вечерно време някое магаре, кокошка, но нито един човек, все едно призраци се движат в населените места. Ужасно нещо. Ние тогава сме се разминали всъщност с едно Косово. Това е можело да се случи в България.
Водещ: Да, но...
Бойко Борисов: Никога не бива... аз затова съм против етническите партии и вкарването на религията в политиката. Сиреч, ако не съм на власт, ще имате проблем. Точно обратното, ние като партия, неслучайно ние в изпълнителната комисия, неслучайно и като кметове, общински съветници имаме много български мюсюлмани и мохамедани, много, десетки, стотици, бих казал, влагаме огромни усилия в момента да интегрираме тази общност, именно за да се гарантира етническия мир.
Водещ: Добре, но това за тероризма все пак хиперболизация ли е на опасността, или наистина смятате, че ще има тероризъм?
Бойко Борисов: Аз считам, че дори най-спокойното, най-мирното население, най-добрите хора на света, поставени в екстремна ситуация, поставени в положение да бъдат застрашени от нещо, могат да реагират и реагират, аз съм ги виждал как реагират, защото аз съм ги виждал как реагират с омраза към нас, и да създадат огромен проблем.
Водещ: Когато е имало насилие над тях.
Бойко Борисов: Да. А сега въпросът е дали няма да направят така, че отново, ако примерно загубят изборите или не са на власт, те да го приемат това за насилие, да го приемат като интервенция. Не знаем. Аз когато обикалях сега смесените райони, участвах на съборите на българските турци, там се говори изцяло на турски, инвестициите са само на турски фирми. Абсолютно считам, че държавата е абдикирала от тези райони.
Водещ: Това заплаха ли е за нещо, че се говори на турски?
Бойко Борисов: Аз мисля, че в България е редно да се говори на български.
Водещ: Официалният език е български.
Бойко Борисов: Така си мисля. И когато депутати или политици отиват и говорят на турски, мисля, че не е редно. Може би вие да сте прав, но аз така си мисля. И не усещам абсолютно нищо в съзнанието на тези хора да си мисля, че са българи. Те имат ориентация...
Водещ: Те са турци, но са български граждани.
Бойко Борисов: Много е тънка границата. Когато се чувстваш турчин, да си български гражданин – много е тънка...
Водещ: Добре, вие не съжалявате ли за Възродителния процес и не смятате ли, че голямата грешка и това, което се случва днес, е било заложено тогава?
Бойко Борисов: Аз не мога да кажа, че има за каквато и да е постъпка в този процес за тези месец и половина или два, в които съм бил там, да съжалявам или да се извинявам. Считам, че в този период явно е било отчетено, че трябва по някакъв начин да се влияе на този етнос. Може би още тогава с тези терористични актове, 1985-а година, се е усетило, че има влияние може би и на съседни служби по това население. Примерно, ако в момента погледнете ДПС, ще видите, че то е структурирано на кланова основа, бих я нарекъл – жената на единия е секретар на началника, другия, братовчедът или братовчедката, или сестрата, или братът – те са вързани на кланове, защото политическата партия не е достатъчно гарант. Много по-силен гарант там е родствената връзка.
Водещ: Добре, вие бяхте главен секретар на МВР. Имате ли информация за пряко влияние на турската служба МИТ върху ДПС?
Бойко Борисов: С МИТ работехме много добре и не само с МИТ, а и с техния генерален секретар, защото там...
Водещ: На ново държава – да.
Бойко Борисов: Важното за вашите зрители е външното разузнаване на Турция, докато контраразузнаването, което действа на територията на Турция към тамошната Генерална дирекция на полицията, и много често сме говорили по тези проблеми. И опасенията и на двете страни са били в това, че в Турция, където службите са изключително здрави, професионални, квалитетни, въпреки всичко изпускат и стават терористични актове, защото ислямсти действат на тяхна територия.
Водещ: За ДПС какво сте говорили?
Бойко Борисов: И тук веднага идва въпросът дали в България няма, и се връщаме на тефтерчето и предупреждението на покойния Емин за, че България иска да се върне към 1985-а години, ние не сме убедени, не знаем, можем само да гадаем, ако, разбира се, в ДАНС нямат повече информация по въпрос, дали европейски структури, свързани с исляма, нямат вече влияние в България. Не сме убедени доколко арабският фундаментализъм...
Водещ: Какви европейски...
Бойко Борисов: .... не действа на територията и аз знам че действа, на територията на България. Така че...
Водещ: Ислямският?
Бойко Борисов: Ислямският фундаментализъм.
Водещ: Смятате ли, че ДПС може да се превърне в проводник на ислямски фундаментализъм?
Бойко Борисов: Самото предупреждение, повтарям, на покойния Емин, че има хора, които искат да ни върнат в 1985-а година, е достатъчно основание да се внимава много в този процес, защото, повтарям, дестабилизацията на страната много лесно може да стане.
Водещ: добре, ако това е така, подобно говорене, директно назоваване на заплаха от тероризъм, без да се дава формула на противодействие, как би се отразило на процеса в България? Няма ли това да стимулира не точно тероризъм, но дестабилизация и неспокойствие?
Бойко Борисов: Аз неслучайно дадох и формулата. Формулата е максимално българските мюсюлмани и мохамедани да бъдат вкарвани във властта, но не под формата на етническа партия и не на базата на това, че се кланят на техния бог, а на базата на техния професионализъм, на това, че трябва да се развиват тези хора, да влизат в българските политически партии, защото...
Водещ: В момента обаче...
Бойко Борисов: ... след като вие самият казахте – те са български граждани. Щом са български граждани, защо трябва да се монополизира този етнос в само една партия.
Водещ: В момента е налице тройна коалиция, в чиито състав е Движението за права и свободи. Как изглежда от ваша гледна точка противодействието в политически план на тази тройна коалиция – чрез предизборен блок, за какъвто призовава Волен Сидеров, или всяка опозиционна партия индивидуално?
Бойко Борисов: Неслучайно в последните години ДПС винаги е балансьор и на президентски, и на парламентарни избори. Неслучайно. Те са винаги с тези, които са на власт и им трябват необходимите 30 – 40 депутата. Проблемът възниква обикновено след изборите, когато вече се направят коалициите и когато те поставят своите условия. И неслучайно във всички правителства всички се сриват, само ДПС си остава незасегната от спада на рейтинга на политическите партии в коалицията.
Водещ: С други думи, вашата теза продължава да бъде ДПС вън от
властта?
Бойко Борисов: Аз не мога да кажа, че с господин Доган можем да седнем на една маса и да направим правителство заедно. При това положение...
Водещ: Ще ви попитам - Сезгин Мюмюн мисля, че беше съветник в ГЕРБ?
Бойко Борисов: Дойде, приехме го много отворено, си спомняте тогава, но разочарованието ми от него е много голямо и... той ни направи
скандала и с "Атака" тогава, кото пусна едно фалшиво писмо, а
ни твърдеше, че е оригинал, въпреки моето настояване това да не
се прави, защото винаги съм бил срещу компроматите, и той го пусна, макар че ясно каза, че това си е лично негова работа, за което аз се извиних...
Водещ: Вие знаехте, че това е компромат, нали?
Бойко Борисов: Не, аз знаех, че не е проверено. А след като не е проверено, не трябва да се цапа никой, докато не се провери. А той отиде,
пусна го, както и да е.
Водещ: Той вече прогонен ли е от орбитите на ГЕРБ, защото сега е
предизвикал новина. Неговата фондация "Справедливост" на конференция е поискала признаване на помашкия етнос.
Бойко Борисов: Точната дума я употребихте - той е „прогонен” от нас.
Водещ: Така ли?
Бойко Борисов: По простата причина, че този човек от мое име беше направил куп поразии по смесените райони, да се представя за мой човек,
да прави какви ли не безобразия, без изобщо да е имал моята дума
или да съм го пратил това да го върши, така че това лице може
да говори и прави каквото си желае, но по никакъв начин не желая
да се свързва с нас, защото ние го изключихме още...
Водещ: Добре, де, тогава за писмото за финансирането на "Атака" от
ДПС той предварително уведоми ли ви, че разполага с такова писмо?
Бойко Борисов: Той ме уведоми, но аз му зададох въпроса доколко и как е сигурно, че е истинско.
Водещ: И той какво каза?
Бойко Борисов: Че е истинско. Викам: „убеди ме, че е така”.
Водещ: Той убеди ли ви?
Бойко Борисов: Не.
Водещ: А защо не го спряхте?
Бойко Борисов: Е как да го спра? Той отиде и си го даде в редакцията. Как да го спра? Просто всеки носи отговорност за своите действия и
за това, че го направи, ние го изгонихме от партията.
Водещ: Заради писмото тогава?
Бойко Борисов: Да, това е първата причина и най-основателната.
Водещ: Добре, това беше разговор с Бойко Борисов, неформален лидер
на ГЕРБ, за това има ли опасност от етнически конфликт. Това,
което ни казва Бойко Борисов, е, че неговите опасения се опират
на един фрагмент от предсмъртното писмо на Ахмед Емин, в който,
както е бил цитиран в пресата, се казва, че има среди в ДПС,
които искат да върнат България към 1985 г.
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Бойко Борисов: С действията по случая "Ахмед Емин" управляващите продължават да сриват доверието
Бившият главен секретар на МВР ген. Бойко Борисов, сега кмет на София и лидер на ГЕРБ пред Агенция “Фокус” - за случая със смъртта на Ахмед Емин, и действията на службите за сигурност....
Бойко Борисов: Само споменаването на хипотезата за коалиция с БСП ме обижда
Бойко Борисов: Македония трябва да намери разумен компромис с Гърция
Интервю на Христо Ивановски с Бойко Борисов за вестник "Дневник", Македония
Бойко Борисов, кмет на София и неформален лидер на партия ГЕРБ е човек с необичайно интересна кариера. Може би неговите успехи в политиката се дължат точно на неговата впечатляваща кариера като каратист – спорт, за който е необходима огромна самодисциплина. В каратето е постигнал върха – има черен колан седми дан, бил е състезател, но и треньор на националния отбор и международен съдия. Познава се с почти всички големи каратисти в Македония от по-старото поколение.
Този карастист с добро тяло изгради доста успешна кариера в полицията, където получи и генералски чин, според стандартите на НАТО. Бил е главен секретар на МВР, където постигна забележителни резултати в борбата срещу престъпността и корупцията. През 2006 година формира партия ГЕРБ, която в момента е най-силната партия в България. Разговорът с Борисов протече в неговия кметски кабинет (пълен с медали – някои за каратето, някои за неговото куче овчар), който се намира от прекрасната църква „Свети Александър Невски". Приказката с Борисов върви гладко, той е събеседник без задръжки. Но само на едно място се спъна.
”Дневник”: Кои са следващите предизвикателства пред Вас в политиката?
Бойко Борисов: Имаме една единствена цел – комунизмът да си отиде завинаги и да станем нормална европейска държава.
”Дневник”: Комунизмът не е ли приключил? Какво означава според Вас комунизъм днес в България?
Бойко Борисов: Може би въпросът е добър, защото самата комунистическа идея е добра, тя е утопия. Проблемът е с комунистическата червена номенклатура. Тя бе за Варшавския договор и за Икономическия съвет за взаимна помощ. Сега същите, децата на Политбюрото, са за НАТО и Европейския съюз. Къде е тук моралът, принципът, къде е политиката? До вчера обясняваха, че Америка е враг номер едно, а сега приятел номер едно. Те са същите хора, само, че сега управляват техните деца. В буквален смисъл.
”Дневник”: Къде са внедрени тези сили?
Бойко Борисов: Навсякъде – в медиите, в агенциите, в министерствата, във всички области. Където и да потърсите агентите на Държавна сигурност започват да излизат. Начело с президента.
”Дневник”: Ние, хората на средна възраст сме едно поколение, деца на прехода и на комунизма....
Бойко Борисов: Да, едно хубаво поколение. Видяхме комунизма, когато в Македония не можеше да се ходи. Вие идвахте при нас. Това бе комунизмът.
”Дневник”: Нашите роднини идваха в Македония само със специално разрешение.
Бойко Борисов: С тескере.
”Дневник”: Може ли пак да се върне същото, ако отново управляват комунистите?
Бойко Борисов: Няма да управляват. Затова създадохме партия ГЕРБ, която веднага бе приета от българския народ, стана първата политическа сила и сегашните проучвания показват, че имаме голяма преднина пред комунистите.
”Дневник”: Как ГЕРБ успя да постигне всичко това за кратко време? Успяхте да спечелите пет евродепутски места?
Бойко Борисов: Само с усилена работа. Днес е събота и аз съм на работа, работя до 9 часа, имам срещи до 11 часа, а след това ще откривам паметник на Паисий Хилендарски. В 12 часа ще открия тържеството „Ретро", а след това ще играя тенис.
”Дневник”: ГЕРБ се смята за дясноцентристка партия. Какво означава това в България?
Бойко Борисов: Член сме на Европейската народна партия. В България ляво и дясно е много объркано. В обществата, създадени от комунистическите държави, социалната политика е създадена от популизъм. Искат или не, всички говорят в тази посока, тъй като има голям брой бедни хора. България е на последно място в Европа според доходите, а някога бяхме в средата.
”Дневник”: Как стана това?
Бойко Борисов: Същите тези откраднаха държавата, обраха я и сега управляват техните деца. Когато бяхме на 26-27 години въобще не мислехме, че ще се разпадне тогавашната система, но те са знаели и са правили офшорни форми, компании и да наливат пари. Сега червените пари се връщат в България. С тези пари на практика купуват медии, вестници, телевизии и продължават да манипулират народа.
”Дневник”: Имате ли вие своя медия?
Бойко Борисов: Нямаме.
”Дневник”: Как успяхте да се преборите с останалите партии?
Бойко Борисов: Само с работа. Искат или не, когато свършиш някаква работа хората ще те наградят.
”Дневник”: Каква е стратегията на ГЕРБ? Вие сте основната фигура в партията?
Бойко Борисов: Ние не обещаваме неща, които не можем да изпълним. Ще работя ден и нощ, събота и неделя, но ще изпълня обещанието.
”Дневник”: Вие партия на младите или на старите хора сте?
Бойко Борисов: На всички. Най-много гласуват младите и успешни хора, онези, които движат обществото. Но и бабите вече видяха, че комунистите само ги лъжат, за да получат техните гласове, а нищо не решават. Гласуват всички, които искат промяна, които искат да променим България. Неслучайно Европейската народна партия ни прие като членове само за шест месеца.
”Дневник”: Вашата следваща цел е да станете премиер на България?
Бойко Борисов: Следващата цел е да победим тройната коалиция. Аз в живота си доказах, че съм силен, независимо каква длъжност заемам. Аз работя с млад екип, хора завършили в чужбина – във Франция. Германия, САЩ... Там са получили един по-различен манталитет и това е доста важно. Знаете как беше по-рано: Те лъжат, че ти плащат, ти ги лъжеш, че работиш". Най-трудни бяха времената на прехода. Ние тук сме двама – Вашият вестник колкото знам е най-големият, значи добре печелиш. Такива като нас, от нашето поколение, които са били лекари, инженери, доктори можеш да ги намериш на площада, защото не са се адаптирали добре на промените и в момента са социално слаби. Нямат какво да ядат.
”Дневник”: Каква е стратегията на ГЕРБ, за да укрепнете страната?
Бойко Борисов: Да се развие земеделието. България е загубвала няколко войни и плащала репарациите със земеделски продукти. В момента внасяме домати от Македония, дини от Турция, пъпеши от Гърция. Ние произвеждаме храна, но не достатъчно.
”Дневник”: Какво ще направите Вие като политик и бъдещ премиер за подобряване на отношенията между двете страни?
Бойко Борисов: Искам да кажа, че е от особено значение Македония и Гърция да намерят общ език с Гърция. Като да се вържеш с воденичен камък и да се опиташ да плуваш. Може и да плуваш, но ще ти е трудно. Не е моя работа да давам рецепта, но знам, че ако Македония намери решение по този въпрос много бързо ще се развие, защото е по-малка страна от България и нещата стават бързо. Ако има добра международна подкрепа от САЩ и Европа, много бързо може да излезе от тази ситуация.
”Дневник”: Да Ви припомня, че Македония и България подписаха договор, в който се казва, че държавите говорят език, както пише в техните конституции, което е обидно и за двете страни.
Бойко Борисов:По отношение на езиците с България по-лесно се работи. Ние признаваме македонския език, въпреки че говорим без преводач, но ако започнем да спорим кой е по-стар – кокошката или яйцето, ще стигнем до бой. Няма да се разберем. Затова трябва да се учим от ЕС от големите европейски държави. Когато стигнат до някой спор, оставят го за да бъде намерено решение. Най-лесно е да се скараш, да влезеш в конфликт, а ние за това сме царе. България даде всичко, което можеше на Македония. Както Гърция помагаше на нас за присъединяването към ЕС, така и ние можем да помагаме на Македония. Ние сме братски народи, трудно можем да разберем какво ни различава. Ако между нас няма историк, няма да има спор.
”Дневник”: Какъв е проблемът да не е така?
Бойко Борисов: Манталитетът. Някога в личните карти в България пишеше македонец. След това зорлем няма да сте македонци, ще бъдете такива, а след това такива. Политиката създава проблеми. Вие имате проблеми с албанците. Затова е важно да има силна и стабилна Македония. Трябва да се работи в тази посока. Вие сами трябва да си помогнете в отношенията с Гърция. Вашият премиер участва в срещи на върха в ЕНП, където участват Ангела Меркел, Силвио Мерлускони. Никола Саркози… Там е и Караманлис и остава това впечатление за недоразумение с Гърция. Гърците обаче са много силни, с много силно лоби в света и тяхното решение трудно може да се промени.
”Дневник”: Значи, ако Бойко Борисов беше премиер на Македония би търсил компромис?
Бойко Борисов:Аз бих постигнал компромис в името на бъдещето на страната. Името, национализмът са добри, но когато държи страната даже и в позиция на международна изолация, тя не се развива. Получаваш ясни сигнали от Вашингтон и от Брюксел, че ако не се реши проблемът няма да си в НАТО, с това рискуваш сигурността, а от друга страна те натискат от Тетово. Няма накъде, колкото и да си войвода. Аз обичам Македония, аз обичам държавата, защото имаме еднакви проблеми с героизма. В България всеки е юнак, но в кръчмата, а по принцип не е такъв.
”Дневник”: Какво бихте променили в отношенията с Македония ако станете премиер?
Бойко Борисов: Толерантността към българските инвестиции в Македония. Както Турция толерира инвестициите на турските компании в смесените райони в България, ние трябва да толерираме българските инвестиции там. Със сигурност знам, че има малко български инвестиции. Говоря за компании, които от вашите домати ще правят доматено пюре и ще изнасят, за да се отварят нови работни места и да се печели от пазара, който някога имахме – целият Съветски съюз купуваше краставици и други продукти от България. Имаме специалисти, технолози, имаме всичко в България, развит пазар, маркетинг. Да имаме самолети, летища, железница. Замислете се, дори сега с кмета на Скопие сложихме табелка „София".
”Дневник”: Как се развива проектът София-Скопие-Ниш?
Бойко Борисов: Той е от особено значение, ако искаме да повдигнем стандарта на Балканите. Но мисля, че този проект е само на хартия. Мога да кажа, че сърбите се развиват доста по-бързо от македонците. Даже и техните партии разбраха, че не може срещу целия свят и доближиха позициите до ЕС. Искат една силна Сърбия, член на ЕС. Убеден съм, че ще изпреварят Македония, въпреки войните, които водеха, ако вие не предприемете мерки. Не искам да ви съветвам, тъй като сте доста заядливи, не искате съвети, но ви казвам като приятел: ако вие не излезете от тази ситуация с името, страната ще загуби темп, а това не е добре за вас. Трябва да намерите разумен компромис с Гърция. Знам колко е трудно, честолюбиво, но трябва да се намери. Сигурно има умни глави, които ще измислят нещо. Очаквам посещение на кмета на Атина и ако искате мога да говоря нещо. Аз съм близък и с Караманлис и с Груевски и смятам, че трябва и можем да успеем. Македония е християнска държава, Гърция също така. Ходете по тази линия, искайте подкрепата от цръквата, трябва да се използват всички възможности. С компромис ставаш член на ЕС и НАТО, пазиш си гърба, а това е добро за вас.
”Дневник”: Чухме, че доста фондове са спрени за България заради корупция. Толкова ли е силна корупцията?
Бойко Борисов: Крадливо племе! Тройната коалиция е едно крадливо племе. Крадат от всичко – от фондовете до бюджетния излишък. Направиха ни за смях пред Европа. Когато отида там ме е срам да кажа за какво съм отишъл. Нашата лидерска позиция в политиката се дължи на това, което правех в МВР. Хората знаят, че в областта на сигурността, престъпността и корупцията не правя компромиси и затова продължават да ни дават шанс за да ни дойде реда и да управляваме.
”Дневник”: Колко силни сте в момента?
Бойко Борисов: Ние имаме подкрепата на 27% от избирателите, а комунистите 15%. Останалите са доста назад.
”Дневник”: С кого бихте направили коалиция?
Бойко Борисов: С ЕС и НАТО. Сами ще ръководим, в България коалициите не функционират. Защото няма политическа култура.
”Дневник”: Какво мислите за ОМО „Илинден"-ПИРИН - партия на македонците, която с години иска да се регистрира?
Бойко Борисов: Мисля, че през цялото време говорихме сериозни неща.
”Дневник”: Това не го ли смятате за сериозно или не е сред приоритетите на ГЕРБ?
Бойко Борисов: Въобще не е от значение. Мен не ме интересува.