Пламен Сапунджиев: Липса на работна ръка и високи цени на енергията са основните проблеми при оранжерийното производство
За оранжерийната продукция в България – проблеми, производство и прогноза за 2013 година, Агенция „Фокус” разговаря с Пламен Сапунджиев, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция.
Фокус: Г-н Сапунджиев, каква е основната дейност на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция?
Пламен Сапунджиев: Основната идея за създаването и функционирането на асоциацията е като на всяка една браншова организация – обединяване на колеги от бранша и решаване на някои общи въпроси. Асоциацията функционира вече повече от 10 години и има 42-ма членове.
Фокус: Колко общо са оранжериите в България и всички оранжерийни производители ли членуват в асоциацията?
Пламен Сапунджиев: Не всички членуват. Оранжериите в България са някъде около 10 000 декара. Това са малки полиетиленови оранжерии. В асоциацията членуват 2000. В нашата асоциация членуват собственици на оранжерии с площ от 10 декара нагоре, останалите са малки - по 1-2 декара, а има и такива с по половин декар.
Фокус: Какви са тънкостите на оранжерийното производство?
Пламен Сапунджиев: Това са много неща, не може накратко да се каже. Най-основното е, че това е интензивно зеленчукопроизводство. Обикновено се прави с отопление и се прави в студените, зимните месеци с идеята да има продукция – пресни зеленчуци в студените месеци. Това е идеята на производството, а тънкостите на самото производство са страшно много.
Фокус: Кои са основните видове и сортове за оранжерийно производство?
Пламен Сапунджиев: В оранжериите в България се отглеждат основно домати, краставици и малко пипер. Като основни сортове се отглеждат всякакъв вид оранжерийни сортове – краставици, домати и пипер. Тези сортове са специално създадени за отглеждане в оранжерии.
Фокус: Има ли по-нестандартни сортове за оранжерийно производство?
Пламен Сапунджиев: Има по-нестандартни видове и сортове, но те се отглеждат в много малки количества, тъй като нестандартната продукция има много ограничен пазар. Отглеждат се чери домати, розови домати, напоследък започнаха да се отглеждат много екзотични сортове домати като петнисти или черни домати, но това са много ограничени обеми.
Фокус: Намалява ли опасността от болести и зарази по растенията, когато се отглеждат в оранжерии? Предпазват ли се по някакъв начин или това зависи от производителя по-скоро?
Пламен Сапунджиев: Оранжерията като конструкция дава възможност на производителя да предприеме мерки, които да предпазят продукцията от заболявания в много по-голяма степен, отколкото на полето, но в крайна сметка всичко опира до производителя. Този вид производство е доста скъп и един производител, който държи на производството си, го прави.
Фокус: Има ли в България оранжерийно продукция за износ и каква част от продукцията се изнася?
Пламен Сапунджиев: Поне 40% от продукцията на членовете на асоциацията се изнася. Има оранжерийни фирми, които не са наши членове и които изнасят 100% от продукцията си?
Фокус: Проблем ли е това, че все по-често и в по-големи количества се внася оранжерийна продукция?
Пламен Сапунджиев: Разбира се, че е проблем, защото една част от тази продукция се внася в сивата икономика. По-скоро проблемът е това, че ние не можем да произвеждаме по това време на годината.
Фокус: Откъде идва този проблем с вашето производство?
Пламен Сапунджиев: Най-вече от скъпата енергия. В оранжерийното производство около 70% от себестойността е енергия и скъпата енергия води до това, че в студените месеци не можем да произвеждаме. Например, сега през месец януари, би трябвало да произвеждаме, но сигурно няма и 1- 2 оранжерии, които да произвеждат. Скъпата енергия, скъпото производство като цяло, това са основните проблеми.
Фокус: Получават ли производителите подкрепа от министерството, от държавата или някакво допълнително финансиране?
Пламен Сапунджиев: Допълнително финансиране като оранжерийни производители не получаваме, но в рамките на Сектор „Зеленчукопроизводство” получаваме някаква подкрепа и даже тази година за първи път има нови програми, по които се получават някакви субсидии, но те не са достатъчни, за да компенсират скъпите горива, най-общо казано.
Фокус: Ще се запазят ли териториите с оранжерии през 2013 година, в сравнение с 2012 година?
Пламен Сапунджиев: Според мен, ще се запазят с някои много малки изключения, освен ако не настъпят някакви много сериозни катаклизми в икономиката. Под катаклизми разбирам някакво много рязко увеличаване на горива, рязко увеличаване на данъци, което не може да стане, така че мисля че няма да има проблеми колегите, които са произвеждали през 2012, да произвеждат и през 2013 година. Всеки отделен производител прави сметка сам за себе си.
Фокус: Освен скъпата енергия, както споменахте, с какви други проблеми се сблъскват оранжерийните производители?
Пламен Сапунджиев: Проблемите в земеделието са в общи линии едни и същи. Като се започне първо с работната ръка. В земеделието трудно се намира работна ръка, не за друго, а защото тя в много случаи има сезонен характер. В България, в нашето трудово законодателство, не са регламентирани достатъчно добре този тип трудови взаимоотношения, говоря за почасово заплащане, удължен работен ден, сезонно наета работна ръка. В нашето трудово законодателство основен е Кодексът на труда, който е от горе-долу 40 години без някакво съществено изменение. Тези въпроси не са третирани и това довежда до трудности при наемането на работна ръка в земеделието като цяло и особено в оранжерийното производство, защото в нашите оранжерии трябват много хора, това е ръчен труд преди всичко. При нас механизацията е много малко и отглеждането става основно на ръка, всичко става на ръка, това е едно. Второ - в развитите държави, като Холандия, в държави, в които този тип производство е добре развит, подкрепата от държавата и държавните органи е много по-силно обърнато към самото оранжерийно производство. В България все още почти няма държавни програми за подпомагане на оранжерийното производство като такова. Има програми за подпомагане на зеленчукопроизводството, но разликата между отглеждане на зеленчуци в поле и в оранжерии е много голяма. Имаме подкрепа, но тя не е достатъчна. Другият проблем са горивата и енергията. Ние купуваме енергията във всичките й форми, така както я купуват всички останали. В чужбина обикновено за земеделско производство има преференции за енергията, която се ползва. Тези неща взети заедно и много други по-дребни създават известни неудобства в производството в оранжерии. Ние ще си произвеждаме, стига да не стават сериозно икономически катаклизми, които да ни попречат тотално.
Фокус: Има ли млади хора, които се интересуват от този тип производство и искат да се занимават с това?
Пламен Сапунджиев: Имаме и млади колеги, които проявяват интерес, както и децата на колеги, които от своя страна започват да навлизат в нещата.
Фокус: Каква е вашата прогноза за следващата 2013 г. за оранжерийното производство?
Пламен Сапунджиев: Трудно ми е да дам прогноза. Мисля, че нещата ще си останат такива – каквито са били през 2012 г. Надявам се 2013 г. да бъде малко по-добра, защото в началото на годината цената на природния газ намалява, цената на петролните продукти малко намаля, но сега чувам, че се вдига отново, вероятно електроенергията ще поевтинее малко и ако всичко това се случи, може би годината ще бъде по-сполучлива за нас.
Зорница ПОЛЕГАНОВА