Николай Богацки: От две седмици Българската православна община прекрати всякаква дейност в т.нар. „Българска църква” в сърцето на Рим
Николай Богацки е завършил две висши образования в Папския музикален институт в Рим, Оркестрово дирижиране в Римската консерватория „Санта Чечилия” и наскоро Международни отношения в Римския държавен университет „Рома Тре” с дипломна работа по Политическа икономика. От четири години е Главен диригент на Хоровата капела „Св. Св. Кирил и Методий” към едноименната Българска община в Рим.
Фокус: Г-н Богацки, как българската общност в Рим посрещна Бъдни вечер и Коледа? Каква програма подготвихте с православния хор в „българската църква” в Рим?
Николай Богацки: От около две седмици Българската православна община „Св. Св. Кирил и Методий” прекрати всякаква дейност в църквата „Св. Св. Викентий и Анастасий” на площад „Фонтана ди Треви” в Рим, предоставена на България от Блажения Йоан Павел Втори по време на неговото посещение у нас. Не се извършват църковни служби, запустяха скамейките на Българското училище, българската общност в Рим загуби своя духовен и културен център в сърцето на „Вечния град”.
Това, за което ме боли най-много е, че и Хоровата капела, създадена от мен с толкова любов и мъки, остана без глас. Хоровата капела към църквата беше съставена от професионални музиканти от различни националности, които музицираха всяка неделя по време на Литургията, на по-големите църковни празници, участваха на най-тържествените събития и посрещаха официални делегации на българското правителство в Рим. Днес се чувствам изключително тъжен и дълбоко огорчен. Толкова вярвах в това начинание и толкова беше силно желанието ми за популяризиране на Българската култура, че за да поема ангажимента с Хоровата капела „Св. Св. Кирил и Методий” оставих поста си като диригент в една видна и заможна римска католическа църква, и това въпреки съветите на моята съпруга. Изкуството, резултат на моята дейност с Хоровата капела „Св. Св. Кирил и Методий”, беше както казват италианците „цвете в бутониерата” на България, „цвете”, което съумях с много трудности да положа в сърцето на италианската столица. През тези години получих висока признателност от всички страни, тъй като въпросната църква е посещавана и винаги пълна с туристи от цял свят. Нерядко, посетителите оставаха омагьосани от красотата на Българската православна музика. Спомням си, как веднъж един руски музикант на посещение в Рим, сподели че е слушал преди една седмица хоровата капела на Руската църква в Париж, но нашия хор по негови думи е много по-добър.
Фокус: Да разбирам ли, че в църквата вече не се извършват богослужения на български?
Николай Богацки: Последната служба, на която присъствах в качеството си на диригент на Хоровата Капела „Св. Св. Кирил и Методий” беше на 9 декември.
Фокус: Какво се случва с българските свещеници, които служеха в храма? Какви действия предприема Българската православна община по казуса? Уведомени ли са българските власти за проблема?
Николай Богацки: От четири години до ден днешен, ми е възложена единствено длъжността на Главен диригент на Хоровата Капела, ето защо моят принос към Българската Общност в Рим е бил винаги изцяло артистичен.
Фокус: Как може да се разреши въпросът с т.нар. „Българска църква” в Рим?
Николай Богацки: Въпросът с т. нар. „Българска църква” в Рим трябва да се разреши час по-скоро. Българската Общност в Рим ме помоли за съдействие, но моя отговор беше, че бих използвал моите лични приятелства във Ватикана само в качеството си на Български посланик към Светия Престол. Въпреки това, още в началото на проблемите, по лична инициатива, бях на частно посещение в италианското Външно министерство „Фарнезина”, където ми беше казано, че липсата от месеци на Български посланик към Светия Престол и липсата на Български посланик за Италианската Република, на дипломатически език означават: „We don’t care”.
Моят апел е за бърза реакция от страна на Българското правителство, защото е наистина грехота, да се загуби едно от най-стойностните представителства на България в чужбина – красивата църква „Св. Св. Викентий и Анастасий” на площад „Фонтана ди Треви”, предоставена на България от Блажения Йоан Павел Втори, намираща се в историческия център на Рим, едно истинско Българско духовно и културно средище.
Фокус: Единствената причина за проблема липсата на български посланик във Ватикана ли е?
Николай Богацки: Мисля, че една от възможните причини за българските несгоди е типичното и пословично българско безхаберие.
Екатерина ПАНОВА