Галя Топалова: Автобусните фирми трябва да имат възможност да избират - касов апарат или билети
За промените в Закона за автомобилните превози и реакцията на превозвачите, Агенция "Фокус" разговаря с Галя Топалова, зам.-председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи.
Фокус: Г-жо Топалова, предизвикват ли промените в Закона за автомобилните превози напрежение и недоволство в бранша?
Галя Топалова: В бранша има недоволство във връзка със закона и новите точки и разпоредби, които искат да направят. Недоволството е особено по отношение на касовите апарати.
Фокус: Как се приема това искане за касовите апарати и каква е идеята за него?
Галя Топалова: Ние не можахме точно да разберем каква е идеята. Те искат да сложат навсякъде касови апарати, дори и по автобусите, но това ще затрудни работата на всички фирми, тъй като всеки един автобус трябва да има касов апарат. Но не е само апаратът, трябва да има и счетоводители, касови книги, отчетност. Касовият апарат дали ще работи или няма да работи, може да се повреди. Изобщо всичко е много относително и е абсолютно невъзможно всички фирми да си сложат касови апарати. Идеята е на място, когато се качи всеки един пътник да се издава касов бон. В момента има някои фирми, които работят с касови апарати, има и такива фирми, които работят с билети, които са одобрени от Министерство на финансите. Нека всяка фирма да преценява сама за себе си и да има и касови апарати и билети, защото това означава, че и градски транспорт. Даже и БДЖ вече се обадиха от Варна, от Пловдивския регион, че те са против това нещо, всички фирми са против това нещо и таксиметровите фирми са против това нещо. Която фирма си показва оборота, си го показва, а който крие данъци, той пак ще си ги крие и даже и още повече ще ги крият, при това положение.
Фокус: Това с каква цел се прави, да се ограничат нелегалните превозвачи или да се събират повече данъци?
Галя Топалова: Цялото нещо се прави с цел събиране на данъци, а за нелегалните превозвачи никой не говори. Винаги е имало нелегалност и сива икономика в транспорта и винаги ще има. ДАИ е институцията, която трябва да се погрижи и да спре това нещо, а в момента има много такива нелегални превозвачи. Сега да се отиде на Централна ЖП гара в София и отпред могат да се видят най-малко 30 микробуса, които са си направили едва ли не собствена спирка и хората отиват там и се качват, на цената на един билет за автобус с 1 - 2 лева по-ниска, без билет, без абсолютно нищо. Качват се пътниците и пътуват, това е сива икономика. И когато ги спрат за проверка, те казват, че са приятели и роднини и не може да им се каже нищо. Те не плащат застраховка, не плащат медицинско лице, не плащат абсолютно нищо, гараж нямат, не се знае кой е. Купуват си един микробус, отиват на Централна ЖП гара и си возят от София до Своге.
Фокус: На загуба ли са в момента превозвачите?
Галя Топалова: С тази тежка зима, която преживяхме, като транспортни фирми, всички са на загуба, поне през януари и февруари. Няма фирма, която да е на печалба.
Фокус: Как ще отразят промените на транспорта в малките населени места?
Галя Топалова: Сега в момента те едва издържат, а по-нататък не знам. Това води и до фалити, а на някои места няма да има дори транспорт. Няма да има субсидии, компенсации, а дори и да има, те са много малко и не могат да покрият нищо
Фокус: Според вас, какви промени трябва да се приемат в закона, за да се осигурят нормални условия за превозвачите и за пътниците?
Галя Топалова: В момента има закон, който работи, ако ги хващаме всички на парче, просто не става. По закон - трябва да има контрол, всичко е контрол. Днес в Перник има кръгла маса, на която се обсъжда сивият сектор най-вече при автобусните превозвачи. ИА „Автомобилна администрация”, трябва да се погрижи за този проблем.
Всички превозвачи искаме да отпадне био-компонентът на дизеловото гориво. Дизеловото гориво върви нагоре, а транспортът е водещото перо в икономиката. Ако така продължава в борсата нагоре да върви 125 – 135 долара на барел, цените се вдигат. Държавата може да предприеме нещо, за да спре това, може да премахне временно за една година био-добавките, които вкараха от 1-ви януари тази година, за да не остане пазарът в криза, а оттам и всички потребители, защото влияе и на стоки, и на товари, и на неща от първа необходимост. Ако продължи да се вдига горивото, ние ще трябва да вдигнем цените на билетите. Държавата, ако иска, може да направи това, този био-компонент може да се махне и поне 5 - 6 стотинки да се намали цената по някакъв начин или да се замразят цените.
Друго нещо, което е странно, е защо за БДЖ се отложи слагането на касов апарат за 30-ти септември, а за някой друг не се отложи?
Фокус: Има ли конкуренция между БДЖ и автобусните превозвачи? Все пак цените на билетите в БДЖ са по-ниски.
Галя Топалова: Тези ниски цени се плащат от данъкоплатците, от всички български граждани. Те получават субсидии и компенсации за тези намаления.
Зорница ПОЛЕГАНОВА