Цветан Цветанов за взривовете пред РЗС и ДСБ
Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи в интервю за предаването на ТВ 7 "БОдилник"
Водещ: Гост на днешното предаване ще бъде вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Бързам да кажа, че интервюто с него беше уговорено малко по-отдавна и темата на този разговор не беше планувано да са тези бомбички пред партийните офиси в София, а историята на българския преход през погледа на един министър на вътрешните работи, който имаше смелостта в себе си да посегне на най-високите етажи на организираната престъпност. За съжаление, сега ще ориентираме разговора отзад-напред или отпред-назад, както искате го приемайте. Хронологично ще тръгнем от бомбите, няма как. Добро утро, г-н Цветанов.
Цветан Цветанов: Добро утро.
Водещ: Нещо ново тази нощ по разследването? Имате ултиматум, който популярният български политик г-н Костов ви постави вчера- 24 часа да заловите бомбаджиите, сложили бомбичките.
Цветан Цветанов: Сами разбирате, че подобни ултиматуми при подобни разследвания не може да бъдат изпълнявани и то от политици, които въобще не са в час с това ,което трябва да се направи.
Водещ: Т.е. Вие не се съобразявате с ултиматума на Костов и днес няма да има пресконференция, 24 часа по-късно?
Цветан Цветанов: По тази логика аз бих върнал г-н Костов към взрива, който беше пред неговия дом, когато той управляваше.
Водещ: Дали беше, когато той управляваше? Той беше свидетел тогава по дело, мисля ,че беше НДСВ на власт?
Цветан Цветанов: Нямаше абсолютно нищо, което да даде възможност да бъде разкрито.Това ,което за мен е важно и което колегите от ДОТО казаха, е, че имаме идентичен почерк по приготовлението и по начина, по който са реализирани тези две взривчета пред РЗС и ДСБ. От тук-нататък това са поредни опити на някои или да се реанимират в политиката, или да влезе в политиката, но по никакъв начин те не дават картинка за реалното състояние в борбата днес срещу организираната престъпност. Уверявам ви, че всичко, което полагаме като усилия, системния подход, който полагаме постоянно, няма да позволим никакво връщане на старото статукво или на тези, които смятат, че по този начин може да провокират напрежение в обществото.
Водещ: Говорим си едно към едно. За мен, честно казано, по-сполучлив би бил ходът, ако бяха сложили тези бомбички пред два столични бардака. Поне така щеше да се говори за война в ъндърграунда, за това, че няма контрол върху ситуацията. Не е ли прекалено елементарно като ход да се гръмне централата на РЗС?
Цветан Цветанов: В началото на мандата на това правителство ние много ясно заявихме политическата воля за борба с организираната престъпност и разпорежданията, които са дадени на националните съвещания на министерството, са за привеждане в известност на целия криминален контингент и на всички лидери на малки и големи престъпни групи. Имаме много ясни резултати, които са постигнати. Защото връщайки се в годините назад, вие виждате, че отвличанията бяха проблем, но нямаше политически дебат. Защото просто нямаше никой интерес от подобен политически дебат. Първо, имаше една импотентна система, имаше политици, които не знаеха какво да направят, не знаеха как да се ангажират пряко и никой не искаше да носи политическата отговорност за всичко това, което се случваше. Ние реализирахме групата за отвличания, реализирахме „Октопода”, което е емблематично за прехода на България. Никой не си помисляше да посегне на тези лица, които извършваха подобни престъпления и вече бяха се впили в държавното управление с методи- било то силови, било то с рекет, изнудване, обсебване на фирми. Но смятам, че това ще стане ясно в делата ,които текат както за „Наглите”, така също за „Октопода”, което предстои да бъде вкарано в съда. Искам да подчертая, че всичко, което се случва със забавянето на този процес, не е проблем на Прокуратурата или на разследването.
Водещ:А на кого?
Цветан Цветанов: На правната възможност, от която се възползват защитата на съответните обвиняеми. Когато делото е приключило със своето обвинение, то не може да влезе в съдебна фаза, защото не може да се внесе обвинителния акт. Има жалби и делото се намира в Софийски градски съд.
Водещ: Знаете ли как изглеждате отстрани?
Цветан Цветанов: През цялото това време, говорим за година и четири месеца, това дело в Следствието е било не повече от пет месеца. През останалото време всеки един, който е пускал за промяна на съответната мярка, делото отива в СГС , след това се качва в апелативен съд.
Водещ: Това са адвокатските номера на защитата?
Цветан Цветанов: Разбира се. Подобен подход искаха да направят за процеса, който е за „Килърите” в Шумен. Но понеже се създаде, по всяка вероятност, една добра организация от местния съд, от изключително доброто обвинение, което беше внесено, в сроковете, в които беше назначено да започне този процес, вие виждате каква истерия имаше в самото начало от адвокатите. 12 от най-известните адвокати, които винаги са били защитници на представителите на организираната престъпност, искаха да бламират.
Водещ: Т.е. 2/3 от времето делото не е в съдебна фаза.
Цветан Цветанов: Точно така.
Водещ: Само че как изглежда отстрани тази история?
Цветан Цветанов: Аз знам как изглежда от страни и то това е проблемът.
Водещ: Нека да ви го кажа още един път. Понеже чета интернет форумите, вестниците не ме интересуват, аз ги чета за по една минута. Половината преса в България е поръчкова и за нищо не става и е ясно защо ги пишат нещата, и просто е смешно. Но хората във форумите нямат съмнение, никакво съмнение, 99%, че Алексей Петров е сложил тези бомби, а не други хора. Той има ресурс да го направи. Той е единственият, който има полза. Гледах сутринта абсолютно смешни приказки на колежката Данка Василева от 24 часа. Нова теза сега са измислили- нето Яне е сложил бомбата, нито Бойко, а трети човек я е сложил, за да ги скара. Пълни глупости. Това пак са на Алексей Петров номерата. Въпросът е, че вие изглеждате безсилни пред този човек и като цяло пред системата. Вие сега хубаво казвате, че една година се бави заради адвокатите. Но хората си казват, как може на гърба на МС, на гърба на Борисов и Цветанов той да се гаври по този начин с тях?
Цветан Цветанов: Г-н Бареков, Тракторът, имаше 8 мерки, осмата беше с промяната от постоянния арест в домашния арест, в подписка и т.н.
Водещ: Той постепенно вървеше към свободата си.
Цветан Цветанов: Имаме 7 на градския съд, които минават на апелативен съд, което означава, че тези 8 трябва да се умножат по две и стават 16 мерките.
Водещ: И всичко това спира делото, докато се гледа една мярка и се занимават само с мярката?
Цветан Цветанов: Всички материали, цялото дело отива в Софийски градски съд, след това отива в Апелативен съд, след това, когато приключи мярката, се връща обратно в следствието. Тогава наблюдаващият прокурор, разследващите започват да продължават да работят.
Водещ: Как ще излезете от този омагьосан кръг? Яне Янев днес казва: страхувам се за живота си. Той Яне Янев не е знаел, камо ли Иван Костов- той хал хабер си е нямал представа какво прави Трактора. Той се бъзика с вас и ги прави тях да изглеждат по-естествени.
Цветан Цветанов: Хайде да не използваме термина, че се бъзика с нас. Трябва да ви кажа, че държавата не може да си позволи някой да се бъзика с нея, дори и той да се нарича Трактора, който е бъзикал държавата в продължение на тези 20-годишни преходи, които ние всички изживяхме заедно.
Водещ: Това е една праволинейност на действията. Разбирате ли ,защо хората не се съмняват. Няма нищо оригинално в това, което се случва. Това са до болка пошли, елементарни ходове, които наистина работят, да речем, но със знанието на Трактора най-вече работят. Като цяло нещата изглеждат плиткоумни и пошли.
Цветан Цветанов: Г-н Бареков, тези методи и способи бяха много подходящи в по-предишен период от време. Защото те създаваха атмосфера на ситуация, която провокираше напрежение. Тогава имаше и политическо говорене. И всеки един, треперейки за местата, които заема в даденото време, в което живее, всеки се притесняваше.
Водещ: Нека да ви върна към отвличанията. На връх отвличанията „Лев ИНС” пусна застраховка срещу отвличане. Тогава много хора казаха: не може да е толкова елементарна работата, как ще ги прави. Тогава имаше съмнения, че са вързани с ДАНС „Наглите” и че не може да е толкова елементарно, как така изведнъж застраховка отвличане? Много елементарни са ходовете, но вече минаха някакви граници.
Цветан Цветанов: По отвличанията, ако се върнем малко назад във времето, когато бяха изслушани и самите похитени, вие чухте доста неща и с тяхното усещане кой може да стои отгоре.
Водещ: Намерихте пари в Хамстера, в жена му и се оказа, че те случайно попаднали там. Защо не са попаднали случайно в някой друг?
Цветан Цветанов: Нали не си представяте, че това ,което разглеждаме като периферия, като хора, които са свързани с дадена престъпна група, ние не си избираме по домова книга. Ние гледаме на база на всички връзки, които има определеното лице и целият кръг, който трябва да бъде в бъдещото разследване. Проблемът е, че когато беше пуснат Хамстера, двама души, които трябваше да свидетелстват, в момента, в който му се промени мярката от апелативния съд, трябва да ви кажа, че не искаха и да чуят...
Водещ: Тя и бомбата пред „Галерия” гръмна една година след ареста на Октопода. Вие си спомняте, че и там беше знаково всичко.
Цветан Цветанов: Тук също е важно да се подчертае, че и експертите от анализа, който вчера направиха, тези два взрива от вчера сутринта и този, който е пред „Галерия”, те са идентични като начин на приготовление и по начина, по който са реализирани.
Водещ: Самият замисъл е да не се убиват хора, а да се предизвика шумотевица?
Цветан Цветанов: Точно така.
Водещ: Това е цялостната разработка. Добре, мислейки си за ходовете от тук нататък на тези хора, честно да ви кажа аз смятам, че от тук-нататък хора като Яне Янев, които бяха употребени вече и захвърлени по някакъв начин от цялата система, започват да стават потенциално застрашени. Какво му пречи на този човек, който гръмна офиса на РЗС, ако иска тотално да ви приключи, просто да застреля един уважаван политик като Яне Янев или журналист, или знакова фигура и истерията ще бъде пълна. Давате ли си сметка, че той докара нещата до ръба? Не че му давам съвети рано сутрин какво трябва да направи.
Цветан Цветанов: Аз само ще пресъздам това, което се е случило с един от свидетелите по Октопода. Когато този свидетел, който е мачкан от Октопода, от Трактора, тогава той пуска жалба до министър-председателя на България лицето Иван Костов. Тази жалба отива по съответните компетентни институции. И след това този свидетел с постановление на Прокуратурата бива задържан, три месеца стои в ареста. През това време има взрив и пред неговия дом, за да може и психически да бъде дестабилизира и да бъде смачкан. Този свидетел, когато съм разговарял с него в началото, когато пое ангажимент и повярва в държавата ,че може нещо да се случи, каза ,че тогава е загубил чувството си за страх.
Водещ:Когато са му сложили бомбата?
Цветан Цветанов: Когато са му сложили бомбата, защото това е било пред неговото семейство. Той е бил в арестантската килия без абсолютно нищо, което да е водило до неговото задържане. Но виждате как е работила системата. Когато някой си помисли, че може да реагира, да противодейства или да се оплаче от лицето, което всъщност властва, мачка обсебва всичко, което е могъл да направи, трябва да ви кажа, че това е елементът, който не трябва да бъде подценяван. Това е човек, който може да предприеме действия, които няма как и логически да бъдат обяснени. Тук вече говорим за един манталитет, един стил на мислене, който е само за самосъхранението.
Водещ: И той не е оригинален. Това, което Веселина Томова казва, която го познава много добре, е ,че в момента в съзнанието на самия Петров е делото, по което той трябва да избегне присъдата. Нищо друго не го интересува. Тя го говори това много пъти вече.
Цветан Цветанов: Ако примерно във всичко това, което беше казано, погледнете и хронологията на изказванията на Трактора, той по никакъв начин не бърза това дело да влезе в съда.
Водещ: Защото вие ставате по-слаби и по-слаби.
Цветан Цветанов: Не, той има такова влияние, хората имат такъв страх от него, че много са малко днес тези, които могат да говорят за реалните неща, които са преживели и всичко това, което им е причинено. В тази посока аз съм изключително удовлетворен от труда на служителите в МВР, от ДАНС, от следователите, от прокуратурата за това, което направиха.
Водещ: Вчера гледах един от говорителите на Октопода в предаването на Милен Цветков. Няма да казвам кой е той, защото не искам да влизам в лични полемики. След взрива пред „Галерия” си позволих да анонсирам версията, че става въпрос за самовзривяване, след това мастити журналисти от гнездото на Октопода дадоха едно интервю, в което ме заклеймиха- Сашо Диков, Явор Дачков, Недялко Недялков.
Цветан Цветанов: И вас ли?
Водещ: Да. Аз бях там основна мишена. Вас после. Не бързайте сега- първо да си разчистим ние сметките, журналистите. Та той каза вчера: кой, бе, корумпираният Цветанов ли ще разследва Октопода. Това бяха неговите думи.
Цветан Цветанов: На кого?
Водещ: На въпросното лице, което беше поканено от Милен Цветков да коментира. Това ли е цялата стратегия, която така се използва?
Цветан Цветанов: Цветанов е много неудобен на тези, които 20 години генерираха престъпност и тези, които генерираха финансов ресурс от осъществяването и реализирането на тези престъпност. Аз трябва да ви кажа ,че всичко, което съм направил в моя съзнателен живот, то е прозрачно. Няма друг български гражданин, който толкова прозрачно да е минала неговата проверка за неговото имотно състояние и за всичко, свързано с всички доходи и всичко, което имам. Който има интерес, може да го прочете и на интернет страницата на НАП, на сайта, и в тази посока това са много несъстоятелни неща. Аз ви уверявам, че всичко, което правим, е само и единствено, за да защитим обществото, да върнем доверието и да работим в реално време с евроатлантическите партньори. Аз съм убеден, че ще дойде време, когато това ще бъде оценено. Но трябва да прекършим и да не създадем възможност да поникне нова тежка организирана престъпност, която беше създавана. И то без абсолютно никакви съмнения, точно от политическите партии.
Водещ: Другата теза е, че не работите по други знакови фигури. Това, което се лансира от тези кръгове, е, че не работите по други знакови фигури, а всичко е само върху плещите на Октопода.
Цветан Цветанов: Това въобще не съответства на истината. Трябва да ви кажа ,че всички схеми, които са ДДС и това, което имаме в момента като разработка и което правим в Пловдив, това не са хора за подценяване, които се занимават с тази дейност. Тук трябва да кажа, че с НАП това, което направихме и съвместно с нашите партньори от Гърция, мисля, че разследването върви много добре. Тук искам да спомена, че всичко, което правим, има много случаи, които ние разчитаме да бъдат реализирани в чужбина и то по знакови лица.
Водещ: За да минат по тамошната съдебна система?
Цветан Цветанов: Вие виждате операция „Шок”. Когато имахме оперативната информация с италианските колеги, ние просто изградихме една стратегия как да продължим. И го направихме с координацията на Европол, на Сикрет Сървиз и успяхме да задържим 62 лица от общо 73.
Водещ:Които да попаднат под юрисдикцията на италианския съд?
Цветан Цветанов: Разбира се. Тук е моментът да подчертая и да благодаря на всички председатели на окръжни съдилища в страната и на председателя на СГС за добре създадената организация по гледане на мерките на тези лица. Представете си какво щеше да се получи и какъв щеше да бъде отзвукът за българската съдебна система, ако ние не приехме мотивите в европейските заповеди по тези лица, които са източили, забележете, около 50 млн. евро от сметките на около 15 хил. граждани по света. Това е организирана престъпност.
Водещ: От друга страна създавате впечатление ,че вие нямате единна позиция като правителство. Алексей Петров влезе в МС само преди няколко месеца на среща на тристранната комисия с правителството. Ваш колега-вицепремиер му отиде на крака в офиса на организацията, срещнаха се и се снимаха за медиите. Това е пълно безобразие. Ако този човек е престъпник, защо просто нямате единна позиция като правителство спрямо него?
Цветан Цветанов: Г-н Бареков, нека все пак да се придържаме към демократичните способи на едно развито общество. Има партньори, които са в т-.нар. социално партньорство- това са синдикатите, работодателските организации. За голямо съжаление или не, има една организация- Съюз за стопанска инициатива, която самата тя не се разграничи от Трактора.
Водещ: Как да се разграничи като тя е негова?
Цветан Цветанов: Ето това са парадоксите.
Водещ:Това е абсурд. Вие трябва да се разграничите от нея.
Цветан Цветанов: Тук няма вина, че вицепремиерът Дянков се е видял с него, няма проблем, защото все пак той представлява тази организация. Създадена или не, тя в годините е била партньор, нали така, за социално партньорство?
Водещ: Така, ама на крака му отидохте. Това е знаково, да беше го поканил поне.
Цветан Цветанов: Когато обаче имаше годишнина на серджантското училище в Пазарджик...
Водещ: Вие тогава не го пуснахте, защо не го пуснахте тогава?
Цветан Цветанов: Защото там не може да присъства физическото лице Алексей Петров- човекът, който потъпка пагона и премина от другата страна на барекадата.
Водещ: Той може да присъства като завършил това училище, както отиде на крака вашият колега.
Цветан Цветанов: Съвсем различно е. Той не представлява определена организация, а представлява себе си. Но себе си няма как да представлява на една церемония ,която е свързана с годишнината от това ,което е минало като обучение на много български сержанти,п които в последствие са станали офицери.
Водещ: Каква е историята на връзките на този човек с българските политици? Публична тайна е, че Надежда Михайлова ходеше да тренира карате при него. Това се знае. Тя докато осъди Пламен Орешарски, че е бил на среща да се вид с Васил Божков, ходеше да тренира карате с Алексей Петров. Каква е историята на всички тези взаимоотношения? Иван Костов също е с безкрайно съмнително поведение, Симеон Сакскбургготски по същия начин?
Цветан Цветанов: Всичко, което е свързано с Надежда Михайлова, в момента Нейнска, тези въпроси трябва да ги зададете към нея. Тя може да каже е много по-лични неща, които са свързани с познанството й с Алексей Петров.
Водещ: Ама не казват.
Цветан Цветанов: Но това, което е проблем, че подобни политици изпаднаха в зависимости от подобни лица. Не знам дали си спомняте едно от интервютата на Едвин Сугарев, където каза, че НИС се е събирал във връзка с това, което е било направено.
Водещ: Аз тази ситуация ви визирам. Аз я помня, тогава бях в БТВ и помня цялата история. Надежда Михайлова ги събра тогава, когато стреляха на „Спартак” срещу Алексей Петров.
Цветан Цветанов: Що се касае до Иван Костов, трябва да ви кажа ,че в началото ,когато беше задържан Трактора, той няколко пъти е идвал при мен, за да изразява подкрепа за това , което сме направили.
Водещ: И пред мен го каза тогава. И каза: спокойно, нещата са такива, че ще успеем в тази битка. Той го имаше като обща битка с вас.
Цветан Цветанов: Но това, което днес виждаме, ние виждаме двойното лице на Костов. Което означава ,че той отново се е върнал към тези, които са били част от зависимостите на неговото управление и на бившия председател на СДС.
Водещ: С какво са го уплашили, за да си извърти така позицията Костов?
Цветан Цветанов: Това са политици, които през годините на прехода, погледнете какво се е случвало. Как беше приватизиран ЛУКойл, как беше приватизиран „Кремиковци”, как беше приватизирана БГА „Балкан”, как беше продадена Булбанк? Погледнете в „Кремиковци” кои са фирмите, които влизат след това. Така че има много зависимости, които ще останат незабелязани за обществото, но обществото знае днешното състояние на държавата, и кой как и по кое време е управлявал страната ни. Аз и днес мога да кажа, че в тези 20 години преход политическите партии бяха тези, които толерираха, развиваха и укрепваха представителите на организираната престъпност, които печелеха влияние в политическите среди. Това означава в законодателната, в съдебната и всяка една друга власт.
Водещ: През 2001 година пада Костов и идва Царят. Казват, че имало среща тогава на ключови депутати на НДСВ с една личност, наречена Самоковеца. Малко след това Самоковеца го убиват, появява се Докторът с целия си блясък, взривиха го и него. Въпреки всичко изкара мандата с НДСВ. Дойде тройната коалиция, доминирана от БСП и ДАНС, появи се Румен Цайса. Дойдохте вие и Цайса изчезна. Какво се случва? Защо се появяват тези фигури и защо се оттеглят после или в небитието, или в неизвестност?
Цветан Цветанов: Вижте колко хубаво го обяснихте. Реално във всяко едно управление има емблематични фигури, които осъществяват всичко това ,наречено контрабанда, генериране на финансов ресурс от престъпност и по някакъв начин натискане на определени структури с влиянието и позицията,която са представяли пред съответните политици. Косьо Самоковеца-кой го познаваше него преди управлението на Костов? Кой познаваше кръга „Олимп” и Славчо Христов, когато беше Сапио и след това налагането на Костов с неговия кръг от хора, които след това се възползваха. Това ,което наблюдаваме днес, кажете ми едно име, което да се ползва с подобна протекция от държавата, от някого от министрите. Само мога да ви кажа ,че днес за първи път нямаме абсолютно никакъв проблем да разследваме когото ида било, стига той да е извършил престъпление и да може да бъде доказано всичко онова, свързано с неговата престъпна дейност. За голямо съжаление обаче, трябва да отчитаме и това ,което имаме днес като реалност. За този дълъг период от време много от тези ,които тръгнаха като представители на организираната престъпност, успяха след това да преминат през сериозни перипетии и да станат бизнесмени. Защото вижте какво се случи в началото на прехода. СИК, ВИС и се знаеше леви и десни. Нали так?
Водещ: ВИС със СДС, СИК с БСП.
Цветан Цветанов: След това се появиха застрахователните компании, след това започнаха да правят всичко останало, което даваше легитимация с натрупаните капитали и изпирането на пари. На това политиците не му обръщаха внимание, защото те консумираха също тези облаги. Затова се получи така, че през 2005 година имаше голямо отблъскване на българските избиратели и те се нуждаеха от нов политически проект, изцяло нови лица. Действително имаме слабости. Аз не казвам, че ние сме идеалните. Депутатите, които бяха избрани в 41 НС, са изцяло хора, които никога не са се занимавали с политика. Действително, че имат и слабости. Нямат тази реторика, която имат политиците ,които са в продължение на 20 години. В дебата, който ще бъде за сектор „Сигурност”, ще имам възможност да развия и да представя много факти, а българските граждани са тези, които ще дадат своята подкрепа за това правителство, или ще решат, че това правителство трябва да си отиде.
Водещ: В този ред на мисли Борисов сериозни ли го каза вчера пред мен, че е готов на 100% да стане кандидат за президент,ако падне правителството в НС?
Цветан Цветанов: Премиерът е изключително отговорен човек. Вие го познавате от журналистическата си дейност и участието във вашите студиа. Той никога не абдикира и не бяга. Но това, което аз знам от него, е, че той никога няма да предаде избирателите и да тръгне в нещо, което...
Водещ: Само при форс мажорни обстоятелства говорим, ако се появят?
Цветан Цветанов: Аз се надявам, че такива просто няма да има.
Водещ: Тези бомби, които гръмнаха, тези бомбички пред офисите на ДСБ и РЗС, макар, че ако някой човек беше в близост до тези бомбички, щеше да си загуби крайниците, не са толкова безопасни. Въпросът е, те не бяха ли по-скоро ориентирани към вота за недоверие, към вас, защото вие сте там мишената на опозицията и точно на тези две партии? Както сега ги наричат, най-кресливите партии в НС.
Цветан Цветанов: Разбира се, че може да се обвързват с много предстоящи събития това ,което се случи вчерашната сутрин. Но това, което е важно, е да кажем какв е политиката на министерството. Продължаваме по същия път, привеждане в известност, образуване на досъдебни производства. Там, където се консумира дадено престъпление или започне консумирането на дадено престъпление, да задържаме извършителите.
Водещ: Съгласен сте с мен, че ако не бъде спрян, Тракторът може да стигне и до по-големи крайности, нали? Вие също смятате, че по някакъв начин животът на Яне Янев, на такива ,които са станали вече неудобни, е застрашен?
Цветан Цветанов: По принцип, Тракторът има подход, който вече не му е нужен да бъде изолиран и изваден от строя. Какви са способът и средствата ,времето назад показва какъв е той. Дадох ви пример с това, което се е случило с един от свидетелите и трябва да ви кажа, че проблемът в България и това, което се случи в съдебната система, е голямата продължителност и възможност за шиканиране на един съдебен процес. Ако имахме желание от Трактора този процес по-бързо да влезе в съда...
Водещ: И да си изчисти името.
Цветан Цветанов: ...и да си изчисти името, той можеше да го направи брилянтно още в самото начало на тази година. Но той няма интерес , защото за него е важно времето, както има една поговорка: времето лекува.Минава си, хората забравят. Аз се надявам всички ние които участваме в тази процеси, свидетели сме на тези процеси през последните 20 години, мисля ,че е дошло времето да затворим тази страница и да очертаем по-доброто бъдеще и то за нашите деца.
Водещ: Вицепремиерът Цветан Цветанов и министър на вътрешните работи гост на „Гореща точка” в откровен разговор за това кой постави бомбите през РЗС и ДСБ и кой е човекът или организацията ,която има полза от дестабилизация на държавата в този момент, както и механизмите на връзките на политиците от прехода с организираната престъпност в България.
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Цветан Цветанов и Иван Костов за членството в Шенген и организираната престъпност у нас
Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи, и Иван Костов, лидер на ДСБ, в предаването "Панорама" на БНТ. Водещ: Този откъс и думата „Шенген” директно ни въвежда в разговора с вицепр...
Цветан Цветанов за приоритетите на българското председателство на Залцбургския ф...
Цветан Цветанов за корупцията в КАТ и с какви хора ГЕРБ ще атакува кметските избори
Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи в интервю за предаването на БТВ "Тази сутрин" Водеща: Чуйте интервюто с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Ще го разходим по всички актуални теми, но да започнем с най-актуалната като че ли. Водещ: Да, ще си говорим за изборите, за трусовете в съдебната система, за... това, което преди малко видяхме беше отвратително – поредна трагедия на пешеходна пътека. Поставихме един въпрос в последните дни – дали е възможно при драстични нарушения на скоростта, при употреба на алкохол, при преотстъпване ключовете на автомобила на неправоспособен водач без книжка, възможно ли е да се въведе крайна мярка, в Чехия чухме, че има такава, да се отнеме автомобила, което май единствено би могло да стресне най-агресивните и арогантни шофьори. Как мислите? Цветан Цветанов: Имаше подобна идея преди години. Не се възприе като удачна. Трябва да ви кажа, че българският водач, каквато и мярка да направиш, той доста по не се стряска от всичко, което се предприема. Единственото може би, когато се въвежда съответното видеонаблюдение със съответните контролни функции на камерата и това го наблюдаваме на бус лентата на Цариградско шосе. Водещ: Но в Симеоновград например, не можете да сложите в по-малка община камери навсякъде. А той сяда без книжка. Цветан Цветанов: Може да се сложи, защото, ако сте проследили последните законодателни промени в Закона за движение по пътищата, се вижда точно създаването на такъв фонд, като постъпленията от всички тези глоби влизат във фонда вече с постановление на Министерски съвет. Той е създаден и всъщност нарушителите ще инвестират в бъдеща инфраструктура. Едни от първите места ще бъдат там, където има концентрация на най-много ПТП или най-много нарушения, за да може хем да постъпват повече средства във фонда, хем и да можем да разрастваме тази инфраструктура и да изчезне субективния фактор, защото пък това е част от мерките, които предприемаме, за борба срещу тези катаджии, които все още продължават може би да взимат или може би са се стреснали от последната акция, която беше „Палките” на „Тракия”. Но явно за съжаление има все пак единични случаи, защото и тази сутрин по сигнал на гражданин, и тук е много важна водещата роля на всеки един от нас, който кара и който всъщност става съпричастен към подобен процес. Подаден е сигналът, в момента текат точно обиските. Водещ: В София ли? Цветан Цветанов: Не, във Варна. Водеща: За катаджии? Цветан Цветанов: За канаджии, да, където са взели пари, поне това е по сигнала, който е подаден от гражданката, която се е возила с нейния приятел или съпруг – това не е изяснено, не ни интересува, където всъщност той е бил с алкохол. Да не му съставят акт са поискали 200 лева. Водеща: И не са му съставили? Цветан Цветанов: И не са му съставили акт, но сега всичко това е в процес на проверка. Водещ: И въпреки това, жената, въпреки алкохола, решава все пак да подадат сигнал за корупция. Цветан Цветанов: Подаден е сигналът. Веднага колегите се задействат. Направено е всичко възможно. Водещ: Получили ли са парите? Цветан Цветанов: Получили са, да. 180 лева са получили, защото толкова поне са казали, че са имали, че са нямали 200 лева. Водещ: И са хванати с тях? Цветан Цветанов: Сега в момента текат обиските на служителите. Водеща: Като става въпрос за камери, за да приключим тази тема, много актуална, особено през лятото, колко камери и кога? Имаше едни планове, които и ваши предшественици, в стотин беше стойността, за еди коя си година. При вас какъв е планът? Цветан Цветанов: При нас планът е това, което дава тази възможност да го реализираш. А това е правната възможност, постъпленията, които ще идват, защото бюджетът не би могъл да задели подобни средства. А всъщност нарушителите ще са тези, които... в зависимост от нарушителите постъпленията, които ще постъпват в този фонд, ще можем да инвестираме. Ние залагаме примерно прогнозно до края на годината да бъдат около два милиона лева примерно приходите от подобни глоби. Веднага тези пари ще отидат точно по инсталиране на подобни камери. Водещ: Една камера колко струва, колко излиза по груби сметки? Цветан Цветанов: Зависи от техническите параметри, така че в тази посока всичко е съвсем различно. Ние искаме да направим един сериозен софтуер, който да може да поеме големия обем от разрастването на подобна инфраструктура и по този начин искаме да контролираме пътя и по магистрала „Тракия”, също така и по магистрала „Хемус”, и местата, където има концентрация на сериозни нарушения, които се извършват по пътищата на страната. Трябва да спрем това безумие и това може да стане само и единствено когато заложим един контролен механизъм, който да бъде ефективен и да бъде обективен. Водеща: Да преминем към последната акция на МВР - „Гранатометите” я кръстихте. Отново дойдоха съмненията за това, че всъщност тези гранатомети, които сте хванали, били учебни. Било нормално толкова много патрони хванати, защото е стрелбищен комплекс, има един от задържаните. Цветан Цветанов: За всичките тези оръжия, които бяха задържани, за подобен арсенал никой не може да представи наднежни документи, че го има. Водеща: Противотанков гранатомет. Това за какво може да служи? Цветан Цветанов: Самото наименование само по себе си говори, че за цели, които са колкото и защитени, ще могат да бъдат пробити. Било то от бронирани автомобили, било то от... Водещ: Танкове няма по улиците. Цветан Цветанов: Танкове няма по улиците, слава Богу. Но това е част от системния подход, който прилага системата на МВР. И тук мога да благодаря на всички служители, които в рамките на последната една година, вече виждаме реалния резултат от всичко това, което започнахме преди две години. Защото трябва да мине определено време, за да могат разработките да работят и да дават своите плодове и служителите... Водещ: Конкретно по тази тема, за какво са били – да ги използват за поръчка да унищожат някой, или са търгували с тях, само са ги продавали? Цветан Цветанов: Това са двата възможни варианта, които в момента надявам се, че те ще съдействат на разследването, за да може да се... Водещ: Извършено ли е престъпление с някое от откритите? Цветан Цветанов: Към настоящия момент не можем да говорим за престъпление. Назначени са съответните експертизи. Когато се направи съответното прострелване с тези оръжия, ще може да установим дали са съпричастни с други в стар период от време извършени престъпления, или са подготвени за продаване. Водеща: Вчера ваши колеги, струва ми се Калин Георгиев, главният секретар на МВР каза, че с подобни оръжия са убити Поли Пантев и Георги Илиев. Цветан Цветанов: Точно така. С подобни оръжия, но не говорим за тези конкретно. Защото... Подобни за Поли Пантев, подобни за Георги Илиев, така че това са оръжия, които не са с учебна цел, а са оръжия, предназначени само и единствено, за да убиват. И мога да кажа, че тук трябва да има изключително голяма строгост на закона. Водеща: Къде са открити, я да повторим пак? Къде са намерени? Цветан Цветанов: В Пловдив. Водеща: В какви помещения? Цветан Цветанов: В Пловдив, в жилищни помещения на единия от лицата. Водеща: Тоест обясненията, че са за целите на стрелбище, няма как да им обърнат сериозно внимание. Цветан Цветанов: Не, няма такова нещо, че са за целите на стрелбище. В стрелбището не се стреля с подобни оръжия. Водеща: Заради боеприпасите, заради мунициите се задава този въпрос. Много сериозно количество. Цветан Цветанов: Няма такова нещо. Просто има част от тези оръжия и тези патрони, които са със специално предназначение и по никакъв повод и начин те не би трябвало да бъдат и в подобно стрелбище. Водеща: Кажете ни тези хора, които са съпричастни към това все още недоказано в съда престъпление, къде са кои са? Цветан Цветанов: Две са лицата. Единият е бивш служител на Министерство на правосъдието, другият е... Водеща: Шеф на охраната в български затвор. Цветан Цветанов: Точно така. Бивш. Водещ: Това означава ли, че проверявате и следа дали не се пласират на хора, които имат общо със затвора? Цветан Цветанов: Вижте, това са възможни хипотези. За мен е по-важно, че системата започва да предотвратява подобна продажба на подобен вид оръжия, които могат да бъдат част от извършването на тежки криминални престъпления. Ако се върнем малко по-назад, вие може би сте го отразявали дори, в Казанлък бяха задържани един богат арсенал от автомати. Сами разбирате, че тези автомати не се взимат за нещо друго, освен да се правят убийства или тежки престъпления. Така че в тази посока трябва да има системен подход, който наблюдаваме в последните две години. И аз искам още веднъж да благодаря на всички, които участват в този процес, защото много е трудно в днешните условия да променяш манталитета както на българските граждани по пътищата, за да предотвратяваме тежки ПТП, така също и да можем да бъдем по-ефективни и да има тази оперативна свобода, която за голямо съжаление благодарение на политическите партии, политическите класи, нямаха възможност служителите да направят... Водещ: Ако искате след малко да минем и към политическите теми, понеже е концентрирано вниманието и около профила, който давате за бъдещ президент. Казали сте, че тази седмица ще се обявят 30 кметски кандидатури на ГЕРБ. Само едно отклонение, свързано с предложение, вие ли го предлагате, билетите за мачове да бъдат поименни и да се знае много добре на коя седалка кой сяда, за да има някакъв ред и на стадиона. Цветан Цветанов: Това е част от дискусиите, които се водеха на всичките тези кръгли маси – формати, които се събират на чисто работно естество. Към настоящия момент не бих могъл да кажа, че това ще бъде окончателен вариант, защото когато се правят и се предвиждат законодателни промени, и това е подходът на ръководството на МВР, ние винаги искаме да има обществено обсъждане и да търсим възможно най-доброто. Водещ: Но сте заедно. Цветан Цветанов: И най-реалистичното, което може да бъде направено. Това е една от мерките. Водеща: Когато не си анонимен се предполага, че ще правиш по-малко бели. Цветан Цветанов: Така е, но аз се надявам, че с въвеждането на последващите мерки, които сме ги предвидили, съм убеден, че нещата ще се променят към по-добро. Дай Боже всеки един от нас, когато отива на мач, да бъде с мотива, че отива да гледа, а не да отива да се бие. Водещ: Ще ги накарате ли да се подписват в часа на мача да речем тези, които са рецидивисти на стадиона, да ходят да се подписват в полицейския участък? Цветан Цветанов: Това са в момента предложения, които се обсъждат. Хубаво е, че има повод, за да се дадат различни мнения. И, разбира се, когато се вземат окончателните, те ще бъдат на база консенсуса и на база общественото обсъждане. Водеща: Казахте и се похвалихте, че за добрите резултати на МВР – една тема, която като че ли е позабравена, но практиката продължава, а именно защо се оказва, че МВР привлича към себе си най-много дарители, за разлика например от Министерството на образованието, което също се нуждае от консумативи, също има доста малко пари в бюджета си? Сетих се, че ако толкова много дарители има към Министерство на образованието, толкова много училища ще бъдат реновирани, толкова много черни дъски ще бъдат купени, толкова много консумативи за работата на учителите и децата. Как си обяснявате тази любов към МВР? Цветан Цветанов: Във всяко едно общество най-важното е сигурността. И когато държавата не е в състояние да осигури необходимия разход, който трябва да бъде направен за тази услуга, която трябва да даде държавата, реално се получава точно това, което наблюдаваме. И част от дарителите са общини, част от дарителите са фирми, които всичко, което са направили като дарение, то отива само за осигуряване... Водеща: Въпросът е не е ли тази практика порочна, защото това е предпоставка за опъване на чадър, особено в малките населени места и вие го знаете много добре? Цветан Цветанов: За да няма определени чадъри, за които вие веднага започвате да мислите в тази посока, ние затова направихме нови правила, качили сме всичко на сайта на МВР. Всичко ще бъде максимално прозрачно и когато дарителят даде своето съгласие, ще бъде публично оповестен. Но всичко, което ще бъде като приходи от подобни дарения, всичко ще бъде във възможно най-прозрачната... Водещ: Проблемът, министър Цветанов, беше с една конкретна фирма „Надин”, където дори не знам какъв е резултатът от проверката, спират някой нарушител, а той със самочувствието, че е дарител, казва: не ме закачайте. Не се съставя акт. Имаше такива случаи, бяха разпространени сред Пътна полиция списъци с номера и марки на автомобили, които не трябва да бъдат закачани. Това, че си спонсор, не значи, че трябва да те третират като недосегаем. Цветан Цветанов: Аз мисля, че на тази проверка обявихме резултатите. От 255 служители 253-ма казаха, че няма подобно нещо. Само двама потвърдиха, че има такива разпореждания, които са дадени. Водещ: Те нямат интерес да кажат, че има. Цветан Цветанов: Момент. Хайде, кажете си вие вашите въпроси и аз тогава ще ви отговоря комплексно. Водещ: Значи, ние имаме сигнал, сведение от един служител и точно това е потресен, че неговите колеги са дали различни показания неистински. Той изброява конкретно автомобилите – „Екобултех”АД – БМВ хикс, черно Ауди – изброява автомобилите на тези, които се ползват с протекция. И това го имате вие, защото това е сигнал до Вътрешна сигурност предполагам. Цветан Цветанов: Свършихте ли с формулирането на въпроса? Водеща: Давайте вие с отговора. Цветан Цветанов: Така, пак ще повторя – 255 служители са разпитани, от които 253 са отхвърлили подобни твърдения, двама са потвърдили. Като тези двама, които са дали тази жалба, по която беше извършена проверката, се оказва, че в по-минал период от време имало жалба за невъзпитано отношение на полицейски служител при проверка на автомобил и всъщност тези лица са тези, които са подали тази жалба до Вътрешна сигурност. Всичко, което сме направили като проверка и всичко, което предприемаме като последващи действия от инспектората и от Вътрешна сигурност, правим последващ контрол на извършените проверки, които се правят на всички спирани автомобили. Водещ: Тоест не им вярвате на тези само двама? Цветан Цветанов: Не, че не им вярвам. Убеден съм, че може би някъде и да има нещо подобно. Но правим всичко възможно и тук искаме по-голяма активност и от гражданите, и от всички, които са засегнати във всеки един такъв възможен... Водеща: Тези, които спонсорират МВР, нямат изгода да си казват, че спонсорират, защото така или иначе в малките населени места очакват покровителство, за каквото свидетелства една жена, която спонсорирайки МВР, се оказва, че са им унищожавани актове за превишена скорост например. Цветан Цветанов: Коя е тази госпожа? Тази, която я дадохте във вашия репортаж? Водеща: Да. Цветан Цветанов: Аз също и за този конкретен случай дадох съответния отговор и дори го дадох в българския парламент. Оказа се, че това е дарения, които са осъществявани до декември месец 2008 година. Водеща: В никакъв случай не казваме, че това е практика само на вашия кабинет. Тя е от години. Цветан Цветанов: Момент. До 2008 година те са били в изключително близки отношения с този полицай. Тя е правила съответното дарение, всичко това е проверено, че е правено в бензиностанция, където са осчетоводявани и са давани тези пари, за да се зареждат автомобилите. Водеща: Тоест тя от любов е дарявала към конкретния човек, те към институцията? Цветан Цветанов: Аз не мога да кажа дали е от любов, дали не е, но от началото на 2009 година всъщност има някакъв личностен проблем между тези двама човека и всъщност тя започва и казва всичко това което се е случвало в минал период от време. Водещ: Плащала му е gsm, което не е бензин, и банкети, празненства... Цветан Цветанов: Точно така. Водеща: Може ли само, за да излезем от конкретиката, която очевидно сте проверили и тя има своето обяснение, какво ще стане с бюджета на МВР, ако се прекрати практиката да има дарители под тази форма? Цветан Цветанов: Няма да можем да си изпълним всичките тези задължения, които правим като допълнителни компенсаторни механизми. Давам ви веднага пример. В момента разходът, който правим за осигуряване на селскостопанската продукция в много от общините, ние получаваме подкрепата на самите общини, защото това е допълнителна разстановка, допълнителен ресурс, който изпраща министерството, но ние се ръководим само и единствено водени от това да предложим сигурност на всички населени места и там, където има допълнително ресурс, който трябва да бъде осигурен, всъщност търсим компенсаторния механизъм от общините да ни правят дарение. Водеща: Тогава обмисляте ли варианта да се централизира някакъв фонд, който да е под вашата шапка лично – МВР, оттам насетне да се разпределят тези пари? Водещ: Да има списък – публичен и прозрачен кой колко лева е дарил? Цветан Цветанов: Това са правилата, които в момента вече са разработени от работната група, която назначих, които вече са качени на сайта на МВР. Оттам нататък всяко едно дарение ще бъде публично и ще бъде регистрирано. Водещ: Фирмите ще ги има. И физическите лица. Цветан Цветанов: Разбира се. И в тази връзка всеки един ръководител по закон, който е директор на национална служба или директор на областна дирекция, той е юридическо лице, така че може да получава. Но всичко това ще бъде в еднакви правила за абсолютно всички. Водеща: Защото съмнението и всъщност фактите, че най-даряваното министерство е МВР за сметка на други, също с доста съкратен бюджет и доста невъзможност да съществуват заради липса на пари, бие на очи. Цветан Цветанов: Нямам информация за другите ведомства, но... Водеща: Оказва се, че българите са доста... Обичат МВР повече, отколкото българските деца например. Знаете сравнението с „Българската Коледа” – в пъти по-големи суми. Цветан Цветанов: Ето, давам ви още един пример. В момента най-важното за всичките общини в България, които са на българското Черноморие, искат да имат повече сигурност за туристите, които очакваме да бъдат с 10, 15, 20 процент повече. В тази посока ние допълнително изпращаме ресурс, необходимо е повече гориво, което всъщност се дава със съответните дарения, които се осъществяват от съответните хотели или съответните туристически агенции. Това според вас проблем ли е или всъщност трябва ли да го приемаме като някаква защита? Водещ: Въпросът е да няма протекция и двоен стандарт после. Цветан Цветанов: Затова казах, че МВР има компетентни контролни органи, които извършват подобни проверки. Водеща: Които да се саморегулират. Цветан Цветанов: Ето, в момента приемаме, че този, който днес е спрял полицейски служител нарушителя и не му е съставил акт, а му е искал пари, но гражданинът се обажда и ние веднага сме реагирали на момента. Разберете, че това вече е променено и аз съм убеден, че и служителите започват вече да мислят по друг начин и съм убеден, че гражданите ще получават по-адекватна услуга от тази, която са получавали досега. Водеща: Да ви пожелаем повече камери. Водещ: Като казахте морски общини, да преминем може би по този начин към политическите теми. Направи ми впечатление, че има нагласа ГЕРБ да подкрепи кандидатурата на Кирил Йорданов за кмет на Варна. Вече очакваме да се съобщят и кметските номинации. Възможно ли е това да е така? Видях веднага реакция на Синята коалиция, че това е заявка, че ще работите с БСП, като се припомня биографията на сегашния кмет Кирил Йорданов. Цветан Цветанов: И каква е тя – на Кирил Йорданов биографията? Водещ: Не знаете ли, връзката с БСП не я знаете? Цветан Цветанов: А преди БСП? Водещ: Преди БСП не знам. Признавам. Каква е била? Цветан Цветанов: СДС. Водещ: СДС, БСП... Водеща: Един човек, който успява да прескача в такива различни политически нюанси в битието си, е доста притеснително. Цветан Цветанов: Не, не да прескача. Това е човек, който има съответните качества и всяка една от политическите формации иска той да бъде подкрепеният човек за един кметски пост. Водещ: Значи СДС, БСП, независим, а сега ГЕРБ. Не го знаех това цялото. Цветан Цветанов: Хубаво е да го знаете, когато ми задавате подобни въпроси. Водеща: Аз не знам дали това изобщо е в полза на биографията на господин Кирил Йорданов. Цветан Цветанов: Това, което ние сме заложили като профил за кандидат-кметовете, които ще бъдат издигани от политическа партия ГЕРБ, всеки от кметовете да отговаря на изисквания, които са общоприети за населението – да бъде добър кмет, да бъде добър управленец, да има добра идея за развитието на съответната община. И, разбира се, когато той е успешен, аз не смятам, че има някакъв проблем, ако той е припознал, или не възразява, или иска да бъде подкрепен от политическа партия ГЕРБ. Има изпълнителна комисия, има предизборен щаб, които обсъждат всички тези възможности и оттам нататък се взима съответното решение. Водещ: Кои имена можете да ни кажете до момента, освен Фандъкова и бургаския кмет Николов? Кои са почти сигурни, понеже не са официално обявени, които можете на този етап да ни подадете като информация, а и на гражданите? Цветан Цветанов: Това, което ще бъде подадено като информация за около 30 кмета, говорим в момента, нека да започнем от южната ни граница – Сандански, Разлог, Струмяни, Симитли, София Данчето Фандъкова, само просто няма политическо решение, но като цяло тя е безспорния фаворит, просто не стигнахме до София, за да я разглеждаме на последната изпълнителна комисия. Започваме Пловдив, Стара Загора вече като цяло е изяснена позицията ни, но не е обявена публично, защото... Водеща: Кое е името в Пловдив? Цветан Цветанов: В Пловдив е Иван Тотев, сегашният областен управител. Продължаваме Бургас, продължаваме Варна, продължаваме... Водещ: Димитър Николов, Кирил Йорданов. Цветан Цветанов: Кирил Йорданов все още няма окончателното политическо решение, но говорим за 90%. Просто все пак трябва да направим последните резултати. Водещ: Русе пропускаме. Цветан Цветанов: В Русе областният управител на Русе ще бъде. Това, което ще имаме също като възможност, в Добрич вече премиерът вчера обяви. Има още други общини, които... Водеща: Кажете ни за Кърджали. Вие бяхте през почивните дни в този район. Цветан Цветанов: За Кърджали това, което обсъждахме последния ден, в събота, когато бях в четири общини, това, което дискутираме, че там ще бъдат обявявани на по-късен етап. Все още страхът от евентуални некоректни атаки спрямо кандидатите за кметове и трябва да ви кажа, че това, което там сме успели да направим в последните две години, в които вече сме в управлението, действително се надявам, че този етнически вот ще дойде време, когато няма вече да се говори за него и ще бъде максимално успешен. Водеща: Известен, успешен, разпознаваем за цяла България ли ще бъде кандидатът на ГЕРБ за Кърджали? Цветан Цветанов: Не, кандидатът за кмет ще си бъде местен. Местните хора познават най-добре проблемите. Местните хора винаги са много по-всеотдайни в работата си. Водеща: Но ще очаквате ли такива добри резултати, каквито постигна например Вежди Рашидов или пък преди него на косъм да влезе оттам и Стефан Данаилов? Цветан Цветанов: Аз мисля, че всичко, което е постигнато в Кърджали, е съвместна работа на всички, които работиха. Както Вежди Рашидов, така също и Цвета Караянчева, така също преди всичко структурата на политическа партия ГЕРБ. Защото аз си спомням много добре когато отидох 2006 година, за да създаваме структура на политическа партия ГЕРБ. Беше трагично. Само 13 човека се бяхме събрали в едно помещение, в един хотел и нямаше други. Не че липсваха желаещи, а просто страхът беше огромен. Знаете, че там бяхме обявили първо едно лице, което след това много бързо беше станало подвластно на ДПС. Веднага след това направихме корекция. Отидох втори път. Тогава всъщност направихме среща пак с 13-14 човека. Водеща: И сега колко души имаше в залата при последното посещение? Цветан Цветанов: Това, което имаме към настоящия момент, е над 600 членове мюсюлмани и разбира се над 1000 християни. Водещ: Към президентската кампания да ви насочим. Цветан Цветанов: Което означава, че сме отворили структурите за абсолютно всички демократично мислещи граждани. Защото в едно Черноочене, в което бях, нищо друго освен ДПС в последните 20 години. А вече имаме офис на политическа партия ГЕРБ. В Джебел – нищо друго освен това, което е ДПС. Вече имаме и женска организация, имаме страхотна структура. Трябва да ви кажа, че толкова съм възхитен от ентусиазма, дори имах възможността да посетя и джамията, която е с 350-годишна история, след това имах възможност да посетя Ардино, след това бях и в Кържали. Трябва да ви кажа, че... Водещ: Добре, предстоят обиколки. Дайте ни още от капкомера, който пуска информация за профила на кандидат-президента. Дали не е възможно в крайна сметка непосредствено преди изборите според вас лидерът на партията да се отметне от заявката си, че на тези избори няма да участва? Сигурно ли е това, първо, че няма да участва 1000%? Цветан Цветанов: Премиерът е изключително отговорен човек. Много добре знаете какви бяха спекулациите 2006 година, когато бяха президентските избори. Всички определяха и възприемаха, че кандидатурата за президент ще бъде Борисов и той ще напусне кметския си пост. Не, той остана и беше кмет до 2007 година, когато кандидатстваше. Водеща: Както ще направи и сега. Цветан Цветанов: След това, когато започнахме да правим подготовката за изборите, вие видяхте, че когато спечелихме изборите и когато всъщност вотът на обществото беше да има премиер лидерът на политическа партия ГЕРБ, защото тя е най-голямата парламентарна група, всъщност така стана. Водеща: Добре, напред да гледаме. Малко блиц следват въпроси. Министър ли ще е кандидатът на ГЕРБ за президент? Цветан Цветанов: Всичко е възможно. Водещ: Росен Плевнелиев? Трябва да ви питаме малко по имена, за да ни кажете поне топло и студено. Цветан Цветанов: Имена не съобщавам. Водещ: Възможно ли е да е действащ министър, успешен като Росен Плевнелиев? Цветан Цветанов: Всичко е възможно. Водещ: Петър Стоянов отрече, защото казахте, че щял да е изненада за СДС. Цветан Цветанов: Не е възможно. Водеща: Името на Соломон Паси се завъртя. Защо? Цветан Цветанов: Не е възможно. Водещ: Надежда Михайлова? Цветан Цветанов: Не е възможно. Водещ: Още малко. Сакскобургготски? Цветан Цветанов: Вие толкова на студено отидохте, че... Водещ: Добре. Тоест към Росен Плевнелиев досега най-топло. Цветан Цветанов: Не, просто това е част от хората, които са от авторитетите. Водеща: Цветан Цветанов? Топло или студено? Цветан Цветанов: Всичко е възможно. Премиерът каза, че на 4 септември ще бъде обявена окончателно кандидатурата. Вече тя почти е ясна, но сами разбирате, че към настоящия момент тактически... Водеща: Всеки момент може да изтече, щом е ясна. Цветан Цветанов: Каквото и да изтича, важно е когато се взима окончателното решение и когато бъде окончателно оповестено. Водещ: Лъчезар Иванов възможно ли е? Цветан Цветанов: Не. Водещ: Добре. Водеща: Продължаваме с блиц въпросите. Какво съветвате, предполагам, че си говорите, стана ясно, че е близка ваша семейна приятелка председателката на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева, в ситуацията, в която е изпаднала, какво я съветвате, да се оттегли, както, разбрахме, би направила Маргарита Попова, ако би била на нейно място – министърът на правосъдието вчера в интервю за БТВ. Цветан Цветанов: Вижте, нямам пряко отношение към кадровия избор, който се прави от Висшия съдебен съвет (ВСС). Водещ: Но внушенията са такива, нали знаете? Цветан Цветанов: За мен е важно дали е спазена процедурата. Това, което видяхме и това, което публично беше оповестявано – имаме една безупречна процедура, която е за избор на шеф на СГС. Водещ: Точно заради това сега искат оставката на ВСС. Цветан Цветанов: Мога ли да ви задам един друг въпрос? Този ВСС е избрал над 300 административни ръководители в съдебната система. Не си ли задавате въпроса защо точно се концентрира вниманието върху избора, който, пак повтарям, поне от това, което чух – има си определени критерии, за да подадеш документи да кандидатстваш; има атестация, която трябва да бъде приключена. Водещ: Вашият отговор знам какъв е – фиксирали са се всички, защото стана известно, че е ваша приятелка. Цветан Цветанов: Разбира се. Водещ: И с Колев имаше скандал, и с Пенгезов имаше скандал. Не е така, имаше скандали и при други избори, направени от ВСС. Цветан Цветанов: И това, което в момента... Аз не смятам, че съм компетентния човек, който мога да ви отговоря на този въпрос. Водеща: Но в личен разговор споделете ни какво я съветвате. Цветан Цветанов: В личен разговор подобни теми не сме коментирали. Водещ: Обаче накрая негативите отиват при вас, защото се внушава, че вие стоите зад подчиняването на ВСС да направи този избор, защото ВСС не ви е подчинен, но такова внушение се създаде. Цветан Цветанов: Добре, можете ли да ми кажете как ще внуша на ВСС? Това са 23-ма избрани от 40-то Народно събрание. Водещ: Маргарита Попова каза, ако са зависими от нещо, много лошо. Цветан Цветанов: От кого да са зависими? Водещ: Нямам идея. Факт е обаче, че имаше скандал с избора на Георги Колев също. Цветан Цветанов: За мен по-важно е всеки един министър да си върши тази работа, за която са му гласували доверие и за която е избран. Така че в тази посока, както аз се концентрирам върху това, което се извършва в момента в борбата срещу организираната престъпност, върху подобни корупционни теми и схеми, които говорихме преди това, за контролните органи в МВР, по същия начин в момента Маргарита Попова трябва да се занимава повече и по-активно с това, което е Търговския регистър, това, което е съдебната... Водеща: Критикувате ли я в момента? Цветан Цветанов: Не, не я критикувам. Казвам всеки един какво трябва да върши. Водещ: На нея това й е работа да дава коментар, защото тя е от ВСС и тя се концентрира върху скандала там. Цветан Цветанов: Разбира се. Водеща: Тя беше попитана: ако сте на мястото на госпожа Янева какво бихте направили? Цветан Цветанов: И другото, което е – специализирания съд, защото бях доста остър към нейните служители, които са заместник-министрите в нейния ресор, нейния кабинет, които се занимаваха с провеждането на обществените поръчки за специализирания съд. Защото след като беше излязло постановлението на Министерски съвет, два месеца ние не бяхме и сме още на кота нула. Едва сега приключиха процедурите и това беше благодарение на това, което правим. Водеща: Един въпрос, с извинение за това, че ще ви върна отново към казуса Владимира Янева, като говорите за спазване на срокове, оказа се, че тя не е спазила нито един от сроковете, които трябва да спази по делото „Софийски имоти”. Цветан Цветанов: В момента е назначена проверка, доколкото съм информиран, в която се проверява цялото наказателно отделение. Когато приключи тя, нека да видим каква е равносметката на всички, които са... Защото вижте, натовареността както на прокурори, както на съдии, така също и на полицаи, и на дознатели е огромна. Така че някъде може би има и подобно просрочване, но това не е единичен случай... Водещ: Обаче, министър Цветанов, вие бяхте много критичен към съдии, които не си вършат работата... Цветан Цветанов: Разбира се. И продължавам да съм. Водещ: Сега излиза, че казвате: хайде да видим общото ниво какво е. Това е най-големият съд в България, това е изключително отговорна позиция. Казват, че има само четири години ефективен стаж. Приятелството си е приятелство, но виждате, че води до негативи и по вашата репутация. Цветан Цветанов: Добре, мога ли и аз да попитам нещо? Някой знае ли кои са вашите приятели? Водещ: Сигурно знае, може би. Цветан Цветанов: Това означава ли, че вашите приятели могат да ви влияят при изпълнение на вашите служебни задължения като отразявате дадени репортажи? Водещ: Става дума за съмнение дали това е бил изборът – с четиригодишен стаж. Цветан Цветанов: Отговорете да или не. Защото създават се впечатления в много хора, че вие сте подвластен на определени лица, които са ваши приятели. Водещ: Например? Цветан Цветанов: Така се говори. Оттук нататък вие си го правете като извод дали го има или го няма. Водеща: Това прилича малко на атака, защото се чувствате атакуван. Цветан Цветанов: Не е атака. Водещ: В смисъл някоя политическа сила, какво, че има приятелство, чрез което се формира мнение? Цветан Цветанов: Имате ли приятели? Водещ: Да, имам. Цветан Цветанов: Влияят ли ви по някакъв начин? Водещ: На кое? Цветан Цветанов: На работата в ежедневието? Водещ: Не. Цветан Цветанов: По същия начин и на мен не ми влияят и аз не бих могъл да влияя. Водещ: Имаше коментар на Атанас Атанасов, че тя ще разписва спокойно всички разрешения на искания за подслушвания точно заради това приятелство. Цветан Цветанов: Вие знаете ли каква е процедурата за разписване на СРС? Знаете ли кой... Водещ: Много лично приехте темата. Цветан Цветанов: Чакайте, защото това са технологии, които вие трябва да ги знаете, когато говорите подобни неща, защото вие сте в национален ефир. Водещ: Ние задаваме въпроси. Цветан Цветанов: Вие сте в най-гледаната телевизия, това е БТВ, нали така претендирате? Водещ: Това е най-големият съд в България. Цветан Цветанов: Нека да се изслушваме все пак. За да пуснеш едно СРС, трябва да има искане от заявителя. Заявителят не е министърът на вътрешните работи. Заявителят е прокурор, наблюдаващ по дадено досъдебно производство, което дори главният прокурор и министърът някой път не знаят, а министърът разбира, когато дойде при него, след като е взет подписа и от съдията. Така че това са такива безумни неща, които просто не бих могъл да ви ги коментирам. Представете си тогава, че е приятел на Румен Петков или... Водещ: Кой? Цветан Цветанов: Някой, който е номиниран за съдебната система. Или на Трактора, или на някой друг. Това проблем ли е според вас? Водещ: Имаше проблем с професионалните критерии, министър Цветанов, оставете приятелството. Цветан Цветанов: Аз не ги определям. Тези критерии аз не ги определям. Водещ: Стажът, „Софийски имоти” – това създаде недоверие към този избор. Цветан Цветанов: Аз не участвам в този избор. Аз съм гражданин, в момента временно съм министър на вътрешните работи и съм временно в политиката. Това според вас престъпление ли е? Водещ: Кое? Цветан Цветанов: Това, което съм аз в момента? Водещ: Какъв ви е коментарът като гражданин, ако един съдия има четиригодишен ефективен стаж? Цветан Цветанов: Колко години? Водещ: Четири. Цветан Цветанов: Вие видели ли сте документите? Вие знаете ли, че с четиригодишен стаж не би могъл да бъде допуснат до конкурс. Водещ: Ефективен говорим. Цветан Цветанов: Аз ви казвам, не бихте бил допуснат до конкурс. Така че това е пак една лъжа, която вие многократно я тиражирате. Прочетете и се запознайте. Има атестационна комисия, има представители от ВСС – просто да ви кажат какви са критериите, които са заложени, за да можеш да си подадеш документите и какви са условията, които е изпълнил дадения кандидат. Това са важни неща, разберете. Водеща: Кажете ни защо това напрежение дойде. То не дойде от Виктор, от мен или от медиите, напрежението дойде от магистратите и съдиите, които... Цветан Цветанов: Кои магистрати, госпожо Цолова? От кои магистрати? Водеща: Изпратиха например писмо с искане за оставката на ВСС. Водещ: Целият Съюз на съдиите например, двете магистратки от ВСС... Цветан Цветанов: А този Съюз на съдиите колко представлява той? Водеща: 1000 души били съдии в членската маса на този съюз. Цветан Цветанов: Колко са представителите на съдебната система? Колко са, знаете ли, като численост? В пъти повече, отколкото този съюз. Защото този съюз е като политически орган вече. Водещ: Защо? Цветан Цветанов: Как защо, защото... Водещ: Функция на коя партия е той? Цветан Цветанов: Иван Костов го заяви категорично и ясно, че той стои зад тези искания на Съюза на съдиите. Дайте да назоваваме нещата с истинските им имена. Нели Куцкова не беше ли партийна кандидатура като зам.-министър в синия кабинет? Беше ли такава? Водещ: Смятате, че Съюзът на съдиите е функция на Синята коалиция ли? Цветан Цветанов: Чакайте сега, нека да направим едно блиц интервю и ми дайте и на мен възможност да ви задам тези въпроси, които вие ми задавате подобни. Водещ: Вие искате интервю от нас? Цветан Цветанов: Защо да не искам, нали сме равнопоставени? Ето, казвам ви, госпожа Куцкова била ли е зам.-министър в политически кабинет? Водещ: Нали казвате, че няма връзка това – едно приятелство не означава ангажимент. Цветан Цветанов: Но тук има вече политическа обвързаност, разбирате ли? Политическа обвързаност. Водещ: Е нали съдиите не са политически обвързани? Цветан Цветанов: Тя е била в политически кабинет на едно правителство. След това, тя беше ли кандидатура като вицепрезидент на загубилия президентските избори Петър Стоянов? Беше ли такава? Водеща: Да, така е, беше. Водещ: Тоест вие твърдите, че тя изпълнява поръчки на Синята коалиция, така ли? Цветан Цветанов: Чакайте сега. Значи в момента аз ако съм политическо лице, разбира се, че съм избран от политическата партия и съм част от този политически елит, нали така? Водещ: Тя не е политическо лице. Цветан Цветанов: Но тя е била в един кабинет, където зам.-министърът и министърът са политическите лица и те правят политика, която се реализира от дадената управленска... Водеща: Хелзинкският комитет – неговата роля в тази синя метла срещу ГЕРБ? Цветан Цветанов: Има си обективни критерии и тук вече трябва да се гледа какво е направено, какво е изпълнено и какво е покрито. Аз не съм човекът, който мога да ви дам отговор на всички тези въпроси. Само влизаме в едно доуточнение на това, което вие ми задавате, защото вие цитирате Съюза на съдиите. Водещ: Авторитетна организация смятам, че е. Цветан Цветанов: Само да ви кажа, във връзка с това, което се случи последните десетина дни, аз искам да благодаря на тези честни съдии, на тези съдии, които от цялата страна потърсиха контакт с мен и аз имах възможност с някои от тях да се срещна лично. Водещ: А защо търсят контакт с вас? Цветан Цветанов: Защото подкрепят изцяло позицията ни към съдебната система и не подкрепят позицията на Съюза на съдиите, който за тях специално това е един политически орган. Водещ: Така излиза, че те смятат, че вие сте кадровика и казват подкрепяме. Цветан Цветанов: Не, не съм кадровика. Просто аз съм си казал моята гражданска позиция. Предполагам, че и на вас в студиото могат да ви се обадят представители от Съюза на съдиите, които да ви подкрепят, но може би пък обикновените, редовите съдии, които ежедневно се сблъскват с проблемите и които не се решават... И точно това е функцията на един Съюз на съдиите, защото той трябва да има повече синдикални претенции. Той трябва да има какво е направено с материалната база; какви са условията, при които работят съдиите; какви са делата, които се забавят или не се забавят, каква е причината. Това са нещата, които трябва да бъдат дискутирани. Водещ: Благодарим ви. Цветан Цветанов.