Петър Паунов: Всеки има право да познава детайлите на своята религия
Кметът на Община Кюстендил Петър Паунов в интервю за радио „Фокус”-Кюстендил
Фокус: Господин Паунов, Българската православна църква организира Националното литийно шествие с молебен за България, с което Църквата изразява позицията си за необходимостта от въвеждане на редовен предмет за духовно-нравствено възпитание и образование на българските деца и ученици. Вие подкрепяте ли тези усилия?
Петър Паунов: Община Кюстендил подкрепя това шествие. Разбира се, че става въпрос за въвеждане на предмета „религия”, защото всеки трябва да се запознае със стъпките, извървени от Христовите апостоли и от самия Христос. Всеки трябва да е наясно с добротата и с човещината, които са заложени. Виждаме, че християнството играе все по-важна роля в целия свят, виждаме, че храмовете се възстановяват и обновяват, това вече не е религията само на бабите и дядовците ни, все повече млади хора се увличат и трябва да бъдат увлечени. Всеки има право да познава детайлите на своята религия, на вярата на своите предци, а оттук нататък той трябва да избере правилния път, по който трябва да върви, но все пак трябва да има осъзнат избор, защото към момента те нямат такъв избор, те не са запознати с нито една от тези стъпки на нашите предци.
Фокус: Ще бъде ли въведен такъв предмет в кюстендилските училища?
Петър Паунов: Разбира се, че ще бъде. Ние подготвяме срещи с богослови. В момента издирваме богослови, които да бъдат представени на учителските колективи и най-вече на родителите, когато одобрим преподавателите те ще бъдат представени. Тогава родителите ще могат да направят своя избор и сами ще преценят дали да запишат децата, от първи до четвърти клас, в свободно избираем предмет.
Фокус: До този момент изучава ли се вероучение или религия в училищата ?
Петър Паунов: В Кюстендил не се изучава религия или вероучение. По-скоро се разчита на неделните училища, които обаче няма как да заработят. В някои училища в страната се преподава вероучение, а ние искаме да бъде въведен предметът „религия”. В този предмет децата трябва да се запознаят с аспектите на вярата, а след това да направят своя избор. По този начин ще тръгнат нормално и неделните училища. Мога да кажа, че по никакъв начин този предмет няма да доведе до религиозно противопоставяне, защото всеки, съобразно своята религия, ще може изцяло да изучи детайлите на религията на своите родители и предци.
Фокус: Според вас необходима ли е промяна в основния закон, за да се въведе този предмет?
Петър Паунов: Не мисля, че трябва да се стига до там. Когато търсиш как да се отложи въвеждането на дадено нещо и си притеснен от него, тогава търсиш обяснение в законите и Конституцията. Няма нищо тревожно във въвеждането на такъв предмет. Пак ви казвам, буквално до месец ние вероятно ще имаме необходимите кадри, за да започнем. Така беше и с целодневната форма на обучение, която ние вече въведохме и тя работи вече трета година. Виждате, че едва сега държавата започва да въвежда тази организация и тръгва да променя наредби и разпоредби, а това е напълно ненужно – всичко може да работи, стига да има желание.
Венцеслав ИЛЧЕВ