Жанна Суслина: Възпитаници на Болградската гимназия в Украйна печелят първи места на олимпиади по български език и литература
Как ще посрещне Болградската гимназия „Г.С. Раковски” Деня на народните будители и каква е ролята на училището за съхраняването на българския език, култура и традиции сред бесарабските българи в Одеска област? По тези и други въпроси Агенция „Фокус” разговаря с Жанна Суслина – директор на гимназията „Г. С. Раковски” в Болград.
Фокус: Болградската гимназия „Г.С. Раковски” е едно от най-старите български училища в чужбина, миналата година тя отпразнува 150-та годишнина от създаването си. Разкажете ни повече за гимназията днес и за самия учебен процес?
Жанна Суслина: Днес Болградската гимназия е областно учебно заведение, което се финансира от областния бюджет на град Одеса. В него имат възможност да кандидатстват деца от цялата Одеска област и ние се гордеем с това, че географията ни е много широка. При нас идват деца, които знаят богатата история на учебното заведение и традициите, които са запазени за 150 години. Това учебно заведение е прочуто с историческите си страници, с абитуриентите си и ние правим всичко възможно децата да познават това наследство и с резултатите си да го съхраняват. В гимназията днес учат 350 ученика, от 18 населени места от цяла Одеска област и даже имаме деца от други области на Украйна. Тези деца идват с една цел – да изучават български език, който за тях е роден език. Не във всяко училище те имат такава възможност и затова идват точно тук.
Фокус: Колко българи живеят в Украйна и по-специално в Болград?
Жанна Суслина: Според статистиката в Украйна живеят около 250 хил. българи, като по неофициална информация броят им е по-голям. Населението на Болград е 17 хил. души, от които 70% са българи. В Болградски район има 18 села. Едно от тях е смесено и в него живеят, както гагаузи, така и българи. Едно от селата е населено само с гагаузи, а едно е албанско. Всички останали села са български. В този регион живее една малка компактна България. Българското малцинство е официално признато от украинската държава. Благодарни сме за подкрепата, която срещаме, за възможността да изучаваме родния си български език. Освен това се издават книги и вестници на български, имаме телевизионни предавания на български, провеждат се различни срещи и мероприятия.
Фокус: Само деца от българската диаспора ли учат в гимназията „Г.С.Раковски”?
Жанна Суслина: Около 90% от учениците ни са българчета, повечето бесарабски българчета, но имаме деца и от други националности – и албанчета, и украинци, и руснаци, чиито семейства искат децата им да знаят български език.
Фокус: Колко поколения има вече българската диаспора в Болград?
Жанна Суслина: Съдейки по собствения си род, това е седмо поколение.
Фокус: По каква програма учат Вашите ученици?
Жанна Суслина: Програмата, по която учим е утвърдена от Министерството на образованието на Украйна. Българският език се изучава като предмет от първи до единадесети клас. В девети клас децата изучават специален курс по традиции и обичаи на българския народ, а в десети и единадесети клас изучават българска литература и история на България. Децата от първи и десети клас учат пет дни, а децата от десети и единадесети клас учат и в събота, тъй като гимназиалните програми са по-задълбочени.
Фокус: Какви свидетелства получават учениците след като завършат гимназията?
Жанна Суслина: Децата получават украинските „атестати”, в които е записано, че те са изучавали български език, литература и история. С тези дипломи те имат право да кандидатстват, както в Украйна, така и в България, на базата на споразумение с Министерството на образованието на България. Тази година 30% от нашите абитуриенти заминаха да учат в България. Освен това, първенецът на гимназията има право да кандидатства без изпит и сам да си избере висше учебно заведение и специалност, която да изучава там. Всяка година Педагогическият съвет решава кой ще бъде той.
Фокус: Освен тази спогодба получавате ли друга подкрепа от Министерството на образование в България?
Жанна Суслина: Всяка година получаваме учебна и методическа литература. В това участие приемат както Министерството, така и обществени организации. Благодарни сме за това, че Министерството на образованието всяка година по наша поръчка делегира преподаватели. В момента в гимназията работят три такива делегирани преподаватели – г-жа Пеева, която преподава българска история и литература, г-н Стоев, който е музикален педагог и ръководи ансамбъл „Здравец” и г-н Цолов, нашият хореограф, който пристигна неотдавна. Това за нас е голяма подкрепа, тъй като те са професионалисти в своята област и което е много важно, носители на българския литературен език. Български език преподават наши преподаватели. В учителския колектив на гимназията има още три българки, три Наталии. Две от тях са завършили българска филология в Украйна, а третата е завършила Шуменския университет. Тези кадри са достатъчно за гимназията, защото учителите са на много високо ниво. Наталия Кара, наша учителка по български език миналата година спечели първо място в областния конкурс „Учител на годината”, което е голяма чест за нас.
Фокус: По какви учебници децата изучават български език?
Жанна Суслина: Известно неудобство изпитваме от това, че програмите, по които работят училищата, в които се преподава български език, е утвърдена от Министерството на образованието на Украйна, а имаме само два учебника по български език, разработени от наши професионалисти. Останалите учебници, които ползваме са от България. Несъответствието между съдържанието на учебниците от България и украинската програма създава неудобства. Не всички български учебници отговарят на нашата програма и затова имаме практика, че по време на един час ползваме и по два, и по три учебника.
Фокус: Какво според Вас трябва да се направи, за да се избегне това неудобство?
Жанна Суслина: Трябва да се създаде творческа група, която ще направи тези учебници. Необходимо е не само те да са учители, които пишат учебници, но и да са работили в училища на компактно преживяващи българи. Трябва учебниците да отразят спецификата на този край, в който живеем. Моите учители не могат да се заемат с това, тъй като за да се посветят на такава сериозна научна дейност трябва да бъдат освободени от учебния процес.
Фокус: Какви инициативи извън рамките на учебния процес поддържа гимназията Ви?
Жанна Суслина: Ние сме не само учебно заведение, а център на българската култура. Имаме хореографски ансамбъл, в който вземат участие 70 деца, в три възрастови групи. Те изучават български танци и са много активни. Участници са на международни конкурси и не един път са идвали в България. Ансамбъл „Здравец” е вокален ансамбъл за български песни, чиито участници също са почетни гости на многобройни фестивали и конкурси. Стараем се да привличаме децата още от малка възраст, за да може когато завършат гимназията да познават добре българския фолклор.
Фокус: Учениците Ви са от цялата област, как стигат до гимназията в Болград?
Жанна Суслина: Имаме възможност да предложим на децата общежитие и в него сега живеят 45 деца от по-далечните градове и села. Децата от по-близките населени места пътуват всеки ден с училищен автобус. Ние имаме четири автобуса. Щастлива съм, че към края на ноември ми предстои пътуване до България. Въз основа на решение на Министерски съвет, на гимназията ще бъде оказана хуманитарна помощ.
Фокус: В какво се изразява тази хуманитарна помощ?
Жанна Суслина: Ще получим автобус, 10 компютъра, мултимедиен център. Ще получим и носии и народни инструменти. Това е много важно за нас, защото тук в Украйна не можем да намерим български традиционни носии и инструменти за децата, които пеят и танцуват. Това бяха проблеми за гимназията и помощта е голяма. Задачата ни е да привлечем колкото се може повече деца, които с желание да идват в нашата гимназия и да учат български език. Гимназията дава образование на високо ниво и 100% от нашите абитуриенти кандидатстват във висши учебни заведения. Радваме се, че съхраняваме традициите на гимназията и се надяваме, че с нашите резултати ще се гордеят, както децата, така и техните родители. През последните пет години наши възпитаници печелят всички първи места на областната олимпиада по български език и литература, а детето, което печели първото място на тази олимпиада има същото предимство като първенеца на гимназията.
Фокус: Как Болградската гимназия ще отбележи Деня на Народните будители?
Жанна Суслина: Този празник, също като 3-ти март или 24-ти май е много важен за нас. Ние ще отбележим празника на втори ноември, в понеделник, когато след ваканция децата ще се върнат в класните стаи. При нас е традиция да отбелязваме Деня на народните будители с празнична литургия в актовата зала на гимназията и празничен концерт. Целият ден ще бъде посветен на разнообразни мероприятия, подготвени от преподавателите по български език, българска литература и българска история. В Болград ще се проведе и научно-практическа конференция, посветена на активниците и будителите, които са учили и работили в Украйна. В празничния концерт на гимназията ще вземат участие хореографският й ансамбъл и вокален ансамбъл „Здравец”, За нас е важно да запазим и да предадем на децата си традициите, които имаме. Стараем се да ги популяризираме, за да бъдат интересни на децата от региона и те да идват в нашата гимназия. Според статистиката, в Украйна намалява броят на децата в училищата, но това не се отнася за училището. Ние се радваме на факта, че с всяка изминала година броят на децата в гимназията „Г.С. Раковски” в Болград нараства.
Валентина БОЖИЧКОВА