Иван Костов за предстоящата предизборна битка
Иван Костов, съпредседател на Синята коалиция
Водещ: За предстоящата предизборна битка и за бъдещето на България, за обединителните каузи и за ударите под кръста в изборната надпревара. И още – достигна ли страната ни дъното на финансовата криза, защо опозицията настоява за актуализиране на държавния бюджет – разговор с лидера на ДСБ и бивш министър-председател Иван Костов, здравейте. Да започнем от днешната тема все пак, която преди малко чухме. Ще откриете кампанията си довечера с концерт в НДК, също така ще представите предизборната си програма. Накъде води синия мост, г-н Костов?
Иван Костов: Първо искам да кажа, че в 14.00 часа днес пред медиите ще представим политическата програма на синята коалиция и по този начин, надявам се, ще отговорим...
Водещ: Тя вече е качена на сайта на ДСБ, нали така?
Иван Костов: Проектът вече е на сайта, чакаме последни предложения и ще финализираме около обяд. Така че ще бъдем първите с много сериозен документ за управление на страната, макар и политическа програма наречен, той е около 32 страници и е може би най-силния отговор, който в момента политическа формация дава на всички тежки проблеми на България. На първо място на кризата, на второ място на рухналото доверие в България, на изключително лошата репутация, на трето място на корупцията, в това число най-вече на политическата корупция на най-високите нива и т.н.
Водещ: Тази седмица синята коалиция вече беше регистрирана за явяване на европейски избори, оттук нататък очаквате ли някакви заплахи, свършиха ли перипетиите за избори?
Иван Костов: Това, което успяха да направят противниците на демокрацията в България, а това са БСП, това е Доган, това е „Атака”, „Напред”, които саботираха регистрацията на синята коалиция и регистрираха Пламен Юруков незаконно, както определи ВАС, аз държа на това нещо - да се казва, че това е незаконен опит за регистрация, с фалшиви документи, това е казал съдът, така че тези противници откраднаха просто периода на предкампанията на синята коалиция. Ние не можахме да проведем тази предкампания, както всички останали, бяхме вкарани в едни непрекъснати обяснения, в едни непрекъснати въпроси дали ще бъдем, дали няма да бъдем, защото целта беше да не бъдем допуснати до избори и така с механизми на властта, на демократичната власт на практика да се отменя правото на българските избиратели да смени днешните управляващи. Това беше цялата кампания и аз никога не съм вярвал, искам това да го кажа пред всички зрители на Re:TV, че БСП, аз съм в тези процеси от 1989 година, че БСП ще направи така СДС, с който започнаха промените, защото двете формации започнаха промените в България, ще направи така да не се регистрира СДС за избори. Това никога не съм вярвал, че ще се случи. Това е абсурд, който показва докъде са стигнали наистина тези хора, които се превърнаха не само в наши врагове, а се превърнаха и във врагове на българската демокрация. Те искат в България да направят режим на Путин –несменяема власт на една формация, която да отнеме на избирателите най-свещеното им право да сменят управляващите. Няма демокрация, ако избирателят не може да смени управляващите, няма такова чудо. Това го има само в Русия и то в Путинова Русия. Такъв модел на демокрация не съществува. С какви очи Станишев иска трети мандат на Ахмед Доган, кажете ми? С какви очи? С кои решени проблеми? С рухналото доверие в България, с отнетите пари, с вкарване на страната в криза? На какво отгоре и да лишат СДС от участие в избори. Аз никога, честна дума, не съм вярвал, че в България ще се стигне до тук.
Водещ: Това все пак няма ли да ви помогне в кампанията – един ясноизразен враг, както вие казахте, налива вода в мелницата на демократичномислещите?
Иван Костов: Зависи как ще реагират хората. Ние ги призоваваме да се разгневят, да се разгневят и да спрат това. Защото ако това успее, ако БСП по някакъв начин с някаква машинация отново се окаже във властта, заедно с ДПС, къде е демокрацията в България? Аз това бих запитал. Къде е решаването на проблемите на хората с друга воля, с друго доверие, с друга решителност и т.н., как ще стане това нещо?
Водещ: Г-н Костов, според вас хората достатъчно ясно ли разбраха какво се случи със СДС и с опитите да се попречи на синята коалиция?
Иван Костов: Ето сега се надявам, че ще разберат.
Водещ: Можем ли да считаме, че, както казвате, Доган и БСП са ви направили услуга?
Иван Костов: Аз /.../, че хората са разбрали това, защото това беше направено с механизми на ДС, както Катя Михайлова каза онзи ден в парламента. Това беше направено по най-непочтения, най-криминалния начин. Открадната беше регистрацията на СДС, печата му и самоволно някакъв самозван човек се опита да регистрира, покровителстван от БСП, Доган, „Атака” и „Напред” в ЦИК. И това нещо беше представено от всичките медии на управляващата коалиция като вътрешни проблеми в синята коалиция. Един вид – Костов саботирал регистрацията на СДС.
Водещ: Това Пламен Юруков го твърди.
Иван Костов: В наглостта си стигнаха до там тези, които спряха регистрацията на СДС, да твърдят противно. Това мисля, че силно обърква хората, защото абсурдно сменяната логика често е единствената защита от реалността и това ДС много добре го знае. Това е психологически прийом за въздействие върху хората. Просто изведнъж се обръщаш и започваш да говориш точно обратното на това, което се случва. И хората се втрещяват и започват да не знаят на кого да вярват. В този смисъл на вашия въпрос отговорът е – не съм убеден, че всички хора още са разбрали какво се опитаха да забъркат, как се опитаха да откраднат демокрацията от българския народ. Защото ГЕРБ сам категорично не е алтернатива на БСП и на ДПС. ГЕРБ не може да е такава алтернатива по десетки причини.
Водещ: Вие с какво си обяснявате това фокусиране върху личността Иван Костов? Защото ето, сега ще ви дам три примера – Яне Янев ви нарича ликвидатор на синята идея, Пламен Юруков казва – всичко това, което правя, е, за да не вземе Иван Костов СДС, в същото време гледаме един клип, който се върти в абсолютно всички медии. С какво е опасен Иван Костов за вашите партийни опоненти, с какво сте опасен?
Иван Костов: Ако синята коалиция е във властта, там няма да бъде БСП и ДПС. Ще има абсолютно нова политика на сигурност, ще има ликвидиране на политическата корупция в рамките на този четири годишен мандат до края, от това се опасяват. Опасяват се също от това, че ще бъде възстановено доверието на Европейския съюз в България и България отново ще се върне на релсите на проевропейските реформи, които са спрени от осем години насам. Страх ги е просто, страх ги е от силата, която излъчва синята коалиция, от нашата решителност, страх ги е от нашата компетентност, страх ги е от нашия опит, страх ги е от всичко, което знаем и можем, страх ги е от това, че познаваме досиетата на всеки проблем, който е решаван в България, страх ги е от това, че знаем навсякъде, където са скрили корупцията със смокиново листо. Страх ги е от всичко това просто, зная,т че ние във властта ли сме, веднага ще започнат да бъдат разкривани. Знаете ли, какво обяснение даде онзи ден Петко Сертов и министърът на вътрешните работи Миков на желанието на депутати от вътрешната комисия да се запознаят с прословутото дело „Лиана”, което е свързано с крупни корупционни операции на Движението за права и свободи – аз преценявам, че вие не трябва да прочетете този документ, казват те. Ние преценяваме, че вие няма да четете. Добре, но ние, ако утре сме във властта пак ли няма да прочетем тези документи? Пак ли няма да знаем какво се е случило и няма да виждаме кой е прикрил корупционните операции на Движението за права и свободи? Ясно е, че това са причините.
Водещ: Започнахме и от това, че ще представите предизборната си програма днес, предизборната програма на синята коалиция. Да, аз също така преди да започнем да говорим и за нея, и акцентите, хубаво е все пак да кажем и това, че изборите това лято ще са доста ключови, защото ще се проведат в условия на задълбочаваща се и с доста неясен край икономическа криза. Имаме налице увеличаваща се, прогресивно увеличаваща се безработица, приходи в бюджета, които отпадат. Сега, в момента, тук гледам, понеже съм извадила данни от съвсем скорошен доклад на Министерство на финансите, мисля, който беше публикуван в медиите. Бюджетният излишък се стапя изключително бързо, в момента, сега няма да губя време с цифри и сериозен спад на внос, на износ, имаме блокирани и безвъзвратно отнети, изгубени стотици милиони средства от еврофондовете, тромава администрация, какво ли още не. Да не говорим за това, че България в по света, в Европа и в Щатите е вече нарицателно за корупция и за мафия. Големи издания като „Интърнешънъл Хералд Трибюн” пишат, че в България мафията си има държава. Всичко това какво трябва да говори на избирателите? Вие какво ще обсяснявате на вашите избиратели? Днес, например, как ще откриете кампанията?
Иван Костов: Първо е извеждането на България от кризата. Аз си гледах архиви от 1997 година и виждам, че ние сме извели България от кризата само за няколко месеца. Това означава, че България може да бъде изведена и от тази криза за няколко месеца. Кризата до голяма степен и в момента е вътрешна, тя е и продукт на рухналото доверие в институциите, на рухналото доверие в политическата система, тя е продукт и на чудовищната политическа корупция на най-високо ниво,която трябва да бъде ликвидирана. Това са взаимно свързани неща. Ние можем да направим това. Ние сме тези, това нека да го чуят всички още един път, защото всички го знаят, които винаги, след като БСП вкара България в тежка криза, идваме и извеждаме България оттам. Така беше 1990-1991, така беше 1996-1997 година. Ние сме хората, които лекуват България от кризи и това трябва да е ясно. Ние сме компетентните, опитните из наем това нещо как трябва да се направи.
Водещ: Какво прави настоящото управление, защото според сегашния премиер липсва съдържателна алтернатива?
Иван Костов: Ето, днес излиза съдържателната алтернатива в 14.00 часа и много по-мощна, много по-аргументирана, силна, с оригинални решения от неговата антикризисна програма, която, почиваща на консолидирания бюджет се провали заедно с него. Нека да кажем съвсем ясно – антикризисната програма на Станишев се провали, заедно с бюджета, на който се опира. И провалът се състои в следното – първо, няма да има растеж, ще има рецесия, рецесията я отчетоха вчера 3.5%, световните агенции могат да я закръглят на 4%.
Водещ: Веднага след националните избори, най-вероятно в средата на юли, ще излязат данните за второто тримесечие и може би...
Иван Костов: И през август ще се види, може би в началото на септември ще се види, че страната още по-стръмно слиза в рецесия.
Водещ: Ето ги мерките, които вие казвате – данъци, бюджети, максимално усвояване на финансовите помощи.
Иван Костов: На първо време вече актуализация на бюджета. Първото нещо, което трябва да направи новото правителство, е да актуализира финансовата политика. Да свали проваления план на Станишев и да излезе с опит да оздрави икономиката още в оставащите месеци на годината, вероятно някъде през септември ще трябва това нещо да се случи, ако сериозно се мисли за това как България да излезе от кризата. Второто нещо е възстановяването на доверието в България. Не могат тези хора тук, които бяха преди малко, да възстановят доверието в България, защото те бяха причината това доверие да рухне в последните две години и България да се обяви за най-неудачния, най-нежелания нов член на ЕС. Не могат тези хора от БСП, НДСВ, ДПС да претендират, че знаят как да възстановят това доверие, защото на тяхната политическа корупция се дължи обстоятелството, че са спрени европейските пари. Така че второто нещо, още в рамките на една година от следващия мандат трябва да бъде възстановено доверието и може да бъде възстановено, както и пълният достъп до европейските фондове. Третото, за което вече няколко пъти казах, е ликвидирането на политическата корупция с всички средства. Ако ние изчистим политиката от корупция, много бързо ще започне оздравяването и на администрацията, и на публичните сектори. Ще започне корупцията да отстъпва навсякъде. Огромният проблем в момента е вмирисаната риба откъм главата в България, така че в рамките само на един мандат с промени в Закона за партиите, с промени в Закона за изборите, с прекратяване на политическата корупция, с търсене на отчет за това, което са извършили тази коалиция в управлението на страната, както и предишното правителство, защото там висят едни заграбени държавни имоти от Симеон Сакскобургготски, за които вече ние почти всички забравихме. Всичко това постепенно трябва да бъде решено, защото това прогнива държавата и ние сме наистина решени, тръгвайки по този път да го направим. Има и няколко много сериозни неща. Едното - ние казваме, че в рамките на следващия мандат можем да изградим европейските транспортни магистрали в страната. Няма нужда да се градят мегапроекти, трябва да се изградят европейските транспортни магистрали, защото магистралите носят пари, защото по тях се движат стоки, по тях се движат транспортни средства, хора се движат. Те навсякъде, където минават, оставят пари, защото пълнят колите с бензин, хранят се, почиват, спят и т.н. За четири години ние можем да изградим своите европейски транспортни магистрали и това ще бъде голяма глътна въздух за българската икономика. Питаме се къде се създават работни места – около магистралите се създават. Вие знаете как е в САЩ, на всеки 45 км, мили, има магазини огромни, има къде да се яде, има къде да се преспи, паркира и т.н. и там работят много хора и така функционира модерното общество.
Водещ: И кризисният план „Станишев” също набляга...
Иван Костов: Забравете за антикризисния план „Станишев”. Той е абсолютно несъстоятелен. Станишев не смее да си го признае, но на него финансовият му министър казва, че планът вече е невалиден.
Водещ: Като казахте за редуциране на бюджета, за промяна в бюджета, това се прави, общо взето, по два начин – или намаляваш разходите, така че да ти стигне за това, което си планирал да харчиш, или пък вземаш заеми, за да се случи това нещо. По кой път ще тръгнете вие? Интересното е, аз забелязвам намаляване на ДДС като един от основните акценти...
Иван Костов: В следващите години трябва да се намали ДДС и България да изпълни изискванията от Маастрихкт и да влезнем в европейската парична система. Това е стратегически важна цел, до 2013 година трябва да влезем в европейската зона. Ако влезнем, България ще има милярди евро, които ще сменят българските пари и това ще бъде огромна глъдка въздух за българската икономика, ако все още не се е раздвижила от моторите на икономическия растеж. Иначе това, което трябва да бъде направено, е съобразно макроикономическата днешна реалност, трябва да бъдат преразгледани приходите, да бъдат оценени по-най-трезвия възможен начин и съответно трябва да бъдат намалени, но не навсякъде по равно, съобразно, как да кажем, тяхната нееластичност, на икономически език се нарича, защото има разходи, които не могат да бъдат намалени, има разходи, които могат да бъдат намелени. Както в семейството, примерно, не можете да намалите от разходите за храна и от разходите за електричество, но може да намалите от разходите за почивка, транспорт и т.н. Така е и в бюджета – има еластични, има и нееластични разходи. Трябва да се намалят еластичните разходи, трябва бюджетът да бъде стабилен, защото ако бюджетът приключи с голям дефицит, както е тръгнал да приключва, ще бъде изключително тежко за страната. Може да се появяват заплахи за финансовата ни система, включително и за българския лев.
Водещ: От ДСБ реагирате доста остро срещу тези ударни кадрови промени, които бяха направени в ключови области. Можете ли в оставащото време да коментирате, говоря за назначенията, които управляващите направиха в изтичането на мандата им.
Иван Костов: Същината на този опит е БСП да паркира на определени места в държавната администрация хора, които няма да могат да влязат в бъдещия парламент, хора, които трябва обаче да останат на някакви позиции, всъщност БСП се готви за своя план Б, а може би това е план А – да загуби изборите, но да се запази и по някакъв начин кадровия потенциал в държавните институции, за да може, сваляйки следващото управление, те се надяват предсрочно – около президентските избори, това им е плана, да повторят просто варианта, който изиграха с Георги Първанов. Това им е замисъла, ако загубят изборите. Знаете, че след две години ще има президентски избори, те тогава ще бъдат максимално мобилизирани, хората ще бъдат отчаяни от кризата, в която ще помнят всъщност последиците и ще бъдат около тях и се надяват така да се върнат в управлението. Така че това правят, в момента реализират своя план – да се върнат отново.
Водещ: За какво ви е на вас тогава това тежко изпитание кризата...
Иван Костов: Не може да се бяга от проблемите на страната. Десницата не може да дезертира никога. Няма да може никога да дезертира от проблемите на страната така, както дезертират от БСП и ДПС, защото те пък въобще проблемите не ги интересуват.
Водещ: Въпрос абсолютно като за финал – вие така ли си представяхте България след първите демократични избори.
Иван Костов: Никога не съм си представял, че в България, член на НАТО и член на ЕС, някой ще посегне на демократичните свободи на българския народ, че ще се случи това СДС да не бъде регистриран за участие в избори. Никога не съм си представял, че ще стигнат до там тези хора, които ние направихме европейци, ние ги присъединихме към този консенсус в полза на НАТО, в полза на ЕС. Първите стъпки, които ние винаги извървяваме, разчиствайки партината, за да мине цялата страна, никога не съм вярвал, че тези хора ще се държат с нас като с най-страшните врагове, но очевидно така се държат престъпници. Банда престъпници, която е на власт и която си дава сметка, че не може да пусне тази власт. Това е, което виждаме в момента. Аз така разбирам обстановката. Никога не съм вярвал, че България цялата ще стане, както Дупница в ръцете на хора, които са безжалостни към хората и абсолютно равнодушни към съдбата на страната, гледащи само своите собствени далавери.
Водещ: Буквално с едно изречение на кампанията ви е време за какво?
Иван Костов: Време е за промяна.
Водещ: Благодаря ви за участието. Иван Костов, не знам дали може да се казва съпредседател на Синята коалиция?
Иван Костов: Да, аз предпочитам вече съпредседател на Синята коалиция.
Водещ: Иван Костов, съпредседател на Синята коалиция.
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
След изборите най-вероятният партньор на ДСБ ще е ГЕРБ, каза Иван Костов
Иван Костов, лидер на Демократи за силна БългарияВодеща: Темата на деня е свързана със споразумението от тази седмица между СДС и ДСБ, предизборно споразумение за участие в изборите, а д...
Може ли Иван Костов да бъде персонална причина за липсата на обединение в дясно
Ще приеме ли СДС офертата на Иван Костов за общи избори в стил „кеш & кери”?
Мартин Димитров, председател на СДС Водещ: Мартин Димитров, новоизбраният лидер на СДС (Съюз на демократичните сили). Добро утро, г-н Димитров. Мартин Димитров: Добро утро. Водещ: Чухте разговора (бел.ред. разговора с Петър Москов, председател на предизборния щаб на ДСБ). Мартин Димитров: Да. Водещ: Принципите са ясни. Съгласни ли сте с тях? Мартин Димитров: СДС има собствена позиция. Ние не водим все още коалиционни разговори, ние не сме ги започнали. Имаме добри отношения към десните партии, но ние се интересуваме от политиките в момента. Има газова криза, има тежки протести. БСП и НДСВ си играят на управление и опозиция. Това е дразнещо, това нещо е недопустимо. Ще определим коалиционните партньори с референдума в СДС. Така че... Водещ: Чакайте сега, това, което казвате е нещо като новина в нашето студио. Тоест вие ще определите с кой да се коалирате чрез допитване на избирателите на СДС, както се допитахте дали вие да сте лидер? Мартин Димитров: И това ще бъде практика вече в СДС. Така че за нас, ние сме... Водещ: Една бюлетина, но с няколко десни партии, те трябва да се зачеркват, с кои искат да се коалират. Мартин Димитров: Това е най-демократичният начин, хората да участват и да бъдат питани. Така че днес имаме национален съвет, ще дойдат хора от цялата страна. Започваме разговорите за бъдещето дясно управление. Но СДС ще гради свой собствен проект в тази насока. Водещ: Ще имате ли минимален праг, примерно, ако една партия събере само 20 гласа, а пък друга е събрала 1000 като предпочитан коалиционен партньор? Мартин Димитров: Вижте, нека да чуем мнението на хората, защото така трябва да се прави политика оттук-нататък в България. Не да им се налагат определени решения, не да се прави някакъв пазарлък. Такова нещо не трябва да има, този подход е грешен изцяло. Трябва да има друг подход. Водещ: Добре, но какво (...) ДСБ, те си излезнаха на политическия пазар в добрия смисъл на думата. Те вече са сложили на тезгяха своята оферта и наистина те са прави, че мислят винаги като че ли няколко месеца по-напред и от управляващи, и от опозиция. Има бюджет, има принципи – хубави-лоши, харесват ви или не, те са ви ги дали да разсъждавате. Един от тези принципи е, че за да бъдеш част от дясното обединение, ти трябва да си платиш, както каза г-н Москов, като строиш къща, трябва да си купиш тухлите. Съгласни ли сте с този принцип – че всяка партия ще си плаща кампанията и ако не може да си го позволи, съответно ще се отказва от депутатски мандати в полза на по-богатия? Мартин Димитров: В СДС винаги сме казвали нещо различно. Водещ: Справедливо... Мартин Димитров: Нещо различно сме казвали винаги. А то е следното: силни са идеите, те водят хората, те водят политиката. Парите са нещо, което е много по-малко важно. Водещ: Г-н Москов казва нещо правилно – идеите са силни, ама като нямаме пари да стигнем до хората. Мартин Димитров: Ще стигнем до тях. Няма добра идея, която да не си пробие път. И важният въпрос за нас е следният, това ще решаваме днес на нашия национален съвет – решаването на проблемите на хората, близостта до тях, общите действия с тях. Видяхте протести, видяхте министър на вътрешните работи, който би хората. Водещ: Да. И протести, на които опозицията липсваше. Мартин Димитров: Напротив, аз бях там, г-н Бареков. През цялото време. Водещ: А, бяхте, наистина, че ляхте, но като цяло опозицията не беше лице на този протест. Мартин Димитров: И СДС беше там. Имайте предвид, че хора от СДС бяха бити заедно с мирно протестиращите граждани. Така че СДС беше там, беше част от този протест. Водещ: Непознатите политически лица, непознатите по-скоро, извинявам се, партийни лица бяха лицата на този протест, но не и популярните. Вие като лидер къде бяхте, сигурно сте бил някъде отзад, на задните редици? Мартин Димитров: Единият ден се качих и на трибуната, г-н Бареков, част от вашите колеги медии го видяха това нещо. Но има едно нещо, което е абсолютно недопустимо, пак ви го казвам – БСП и НДСВ започнаха една игра и то медийно. Идват примерно във вашето студио, едната партия управляваща, другата – най-сериозната опозиция. Водещ: Гледахте ли вчера този зрелищен спор, който се разви... Между другото, някои от тезите на НДСВ звучат по-радикално, как да го кажа, по-либерално, но може би по-радикално е по-точната дума, от нещата, които дори вашите колеги ДСБ си позволяват да говорят. Мартин Димитров: Вие усещате ли жестоката демагогия в това нещо? НДСВ няма моралното право... Водещ: Антипрезидентски, антируски... Мартин Димитров: Ама това е абсолютно несериозно. Ако имат такива претенции, какво правят в кабинета. Това е абсурдно несериозно оттук нататък. И цялата сценка... Водещ: Ами хайде поканете ги тук да дойдат... Мартин Димитров: ... разиграват ни цяла сценка. Водещ: ... да участват в дясната коалиция. Мартин Димитров: Разиграва се сценка. В тази сценка, за да не бъде потърсена отговорност от Русия за компенсация, за да не се повдигне въпросът да бъде намалена тази жестока зависимост от Русия с алтернативни проекти, затова сега ни отвориха новата сценка, която е 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” и тяхното отваряне. Нещо, което в европейски контекст знаете как, че не може да стане, че има опасност да загубим 10 милиарда европейски фондове заради подобни... Водещ: Половината от желаещите да отворят 4-ти блок казаха, че ще го направят въпреки Европейския съюз (ЕС), другата половина казват, включително и БСП, и ГЕРБ, че ще питат европейците. Мартин Димитров: Тоест има постоянни опити от страна на БСП за манипулиране на общественото мнение. Защото логичният въпрос в момента е следният – защо Овчаров подписа този договор и загуби 2 милиарда лева, които ние с вас ги плащаме, всички български граждани, а вместо това той човекът бил май някъде в Бразилия, чакаме го да дойде да му поискаме оставката като депутат в момента, между другото. Водещ: А, ще му искате оставката на Овчаров... Мартин Димитров: Да. Водещ: ... като депутат. Мартин Димитров: Да, защото той носи отговорност за този договор. Водещ: Тоест ще го гоните до, както се казваше, до миша дупка, до последния пост. Мартин Димитров: Ама така трябва оттук нататък. Трябва да има персонална отговорност. Водещ: Добре, пак да ви върна към тази оферта на ДСБ. Има такава оферта, тя съдържа конкретни параметри. Как гледате на нея? Референдум – ясно. Може би едните ще бъдат, както „Ред, законност и справедливост” са против БНД, други пък ще бъдат против „Ред, законност и справедливост”. Чува се, че от вашата партия са против те да влизат в коалицията. Но като се избистрят вече коалииционните партньори как гледате на идеята да си разпределите парите съобразно възможностите. Който има пари, ще има повече депутати, който има по-малко – съответно ще има по-малко. Мартин Димитров: Ние ще прилагаме абсолютно различен подход... Водещ: Какъв е той? Мартин Димитров: ... и той е политики, за д които се обединяваме. Защото оттук нататък има нещо, което е много важно – недопустимо е, както сегашната тройна коалиция, събрали се едни хора, дето се казва от кол и въже, които нямат нищо общо помежду си... Водещ: След изборите обаче. Мартин Димитров: Да. И след изборите събра ли се, направили кабинет, караха се кой да бъде министър, кой да бъде секретарка и в един момент се събудиха една сутрин и си казаха а сега какво ще правим като политики. Водещ: Ама то нали знаете, че след изборите, вие тогава бяхте депутат, първите ви дни като депутат, си спомняте, че на практика проблемът, въпросът беше следният – БСП с ДПС, или БСП с ДПС и НДСВ, то нямаше трета възможност. Такива са следизборните коалиции. Мартин Димитров: Какво значи нямаше трета възможност? Водещ: Ами нямаше. Мартин Димитров: Трябва да се спре с демагогията и лъженето в политиката. НДСВ излъга, че няма да участва в това правителство. Водещ: Можете да бъдете изправени сега в същия избор след изборите... Мартин Димитров: Точно, точно това ще направим ние... Водещ: ... ако не ви стигнат гласовете. За това говореше Петър Москов. Накрая да не се окаже, че за кефа за едните или за другите ще се въртите като ветропоказатели. Мартин Димитров: Точно това ще направим ние, за да не се стигне до тази ситуация и затова ще отворим един дебат в рамките на партиите от ЕНП плюс, дебат за бъдещо управление на България, в който дебат ще поканим да участва и ГЕРБ, да се изяснят управленските принципи оттук нататък, как сменяме този кабинет и идва друг кабинет. Това е отговорната политика. А не да се съберат едни партии и в един момент да кажем сега какво ще правим. Да е ясно предварително какви стъпки се предприемат, как се променят нещата. Водещ: Как гледате на песимизма на ГЕРБ, че най-вероятно, дори да вземат 70 – 80 депутати, те ще бъдат в опозиция поради простата причина, че няма да има с кого да се коалират и ще трябва да избират или голяма коалиция с БСП, или опозиция. Това е тъжният песимизъм на тази партия, те казват – каквото и да се случи, май отиваме в опозиция. Мартин Димитров: Ще ви изненадам. Ще ви изненадам, но ще ви кажа, че мисля, че са прави в едно нещо – сами не могат. И хората започват да разбират, че върху ГЕРБ има жесток политически натиск от БСП за коалиция между двете партии. И има само едно решение и то е силна дясна алтернатива, силно СДС. Силно СДС, което влиза убедително в следващия парламент само или в коалиция. Водещ: СДС или СДС и ДСБ и „Ред, законност и справедливост” и БНД... Мартин Димитров: Нека този въпрос още стои отворен. Този въпрос стои отворен. Но... Водещ: Добре, пак да ви върна към този принцип. Като дойде време да се финансира кампанията правилно ли е, логично ли е и най-вече правилно ли е за вас тези, които нямат възможност примерно да си платят седемте депутатски мандата, да се откажат от два-три и вие да ги вземете като по-богати? Мартин Димитров: СДС ще има следния подход за редене на листи и за предложения на листи – качествата на хората, техните възможности за писане на законопроекти, за участие в политики. Това може да единственият подход. Водещ: Вие говорите като идеалист, обаче в един момент ще дойдат въпросите за финансирането на кампанията. Мартин Димитров: Финансирането идва след това. Ти, ако нямаш качествените хора, не можеш да получиш и финансиране. Ако можеш да извадиш група качествени хора, ще има и други, които да помогнат с финансирането. То нещата са свързани. По-важният въпрос е да имаш групата, която да може да работи. Водещ: Добре, пак да ми отговорите на въпроса – справедливо ли е това – който може да си плати, да има депутати, който не може... Мартин Димитров: Аз ви казах категорично, че имаме друг подход и подходът е следният – качествата на хората, които участват и този подход трябва да бъде подход на десницата. Водещ: Добре, стигаме до там, че сте си намерили подходящите хора. СДС е излъчило десет човека избираеми, ДСБ – десет, „Ред, законност и справедливост” – пет, обаче те като по-малка партия нямат възможност да си ги платят и тогава... Мартин Димитров: Чакайте малко, този формат... Момент, момент, този формат е предложение на ДСБ, ние такъв формат не сме предлагали. Такъв формат не сме приемали. Не сме приемали такъв формат. Водещ: Добре, партията Х и тя казва - давате ни пет мандата, обаче искате тези пари от нас, не можем да ги дадем, можем да си платим за три. И тогава вие двете партии вадете повече и взимате две места отгоре. Съгласни ли сте? Отпада качественият човек, даден от малката партия, влиза вашият. Мартин Димитров: СДС е гаранцията, че такива неща няма да има. Защото важното е оттук-нататък не кой колко депутата ще има от различните партии. Важното е посоката да е правилна и тази посока да води към дясно-центристко правителство. Ние сме отворени за разговори с нашите партньори от ЕНП абсолютно конструктивно. Но този формат, който сега е зададен, той за нас е... Има елемент на избързване в цялата тази... Водещ: Кой, форматът на ДСБ? Мартин Димитров: Да. Има елемент... Водещ: (...), РЗС, СДС, ДСБ, ОЗС („Обединени земеделски сили”)? Мартин Димитров: Има елемент на избързване. Има логичният въпрос защо точно тези партии и на този въпрос няма отговор. Няма отговор. За това ние ща разговаряме и с нашите колеги от ДСБ много конструктивно. Водещ: Срещу кои от тези партии имате нещо против, имате забележки, имате резерв? Мартин Димитров: Опитват се постоянно опозицията да ни вкара в такива разговори – я кажете сега помежду си кой кого не харесва. Аз не харесвам, да ви кажа, аз не харесвам БСП и ДПС. Толкова много не ги харесвам, защото те ни провалят живота и открадват ни европейското бъдеще. Водещ: Но г-н Москов казва следното – аз, казва, имам много забележки спрямо СДС, но съм готов да ги премълча сега и да не им ги казвам, искам, казва той, и те да не казват техните забележки към ДСБ и към г-н Костов. Могат ли тези премълчани истини да бъдат потулени завинаги? Или като влезете във властта, те тепърва ще излязат, както се случва. Мартин Димитров: Усещате добронамереност от моя страна за разговори в дясно... Водещ: А от моя има провокативност и аз съм длъжен, защото съм го гледал този мач вече двайсет години – и като избирател, и като граждани. Мартин Димитров: Ще направим всичко възможно, ще предприемем всички възможни мерки, ще направим всички възможни стъпки за това да не бъде загубен нито един десен глас в автентичната десница. Ще направим всичко възможно да стигнат гласовете за дясно управление, защото това не се търпи повече. Не се търпи да има управление БСП – ДПС, да излиза Станишев и да казва, че загубени половин милиард лева европейски фондове то не било голям проблем. Вика – ами какво толкова сега, то не било толкова важно за икономиката. Подобни неща са недопустими. Водещ: Как ще бъде приет г-н Костов от избирателите на СДС? Ето, те са хора, които напуснаха СДС, сега ще се коалирате отново и ще дойде на дневен ред въпросът що ги ручехме жабетата. Защо пет години се деляхте, карахте, деляхте гуми, джанти, лаптопи, мишки и в следващия момент се обединявате за изборите. Принципът къде е? Мартин Димитров: Ние поставяме въпроса по съвсем друг начин. ето питате къде е принципът. Принципът не може да бъде личностен. Принципът винаги е политика. Затова и на този национален съвет СДС ще излезе с политика и ще попитаме партньорите ни в дясно кой подкрепя тези виждания и ще вървим заедно с хората, които подкрепят тези виждания. Това вече го направихме за газовата криза. Това го направихме за протестите. Това е честният подход за хората. Водещ: Добре, като теглим чертата – СДС и ДСБ, какъв е шансът да бъдете в една коалиция за изборите? Последен въпрос. Да стане ясно това. съгласен съм тук с Москов, че вие сте двете основни партии, така че поне за вас да решим въпроса. Мартин Димитров: Ние сме добронамерени, ще водим разговори, но няма да правим компромиси с нашите принципи и ще чуем нашите членове да гласуват и да решат какво искат. Ще чуем тяхното мнение. Водещ: Защото най-често срещаните резерви към вашата кандидатура беше – ето, Мартин Димитров сега ще стане лидер на СДС и ще доведе Иван Костов в СДС или ще отведе СДС при Иван Костов. Мартин Димитров: Вижте, за един човек като няма в какво да бъде обвинен, се съчиняват едни истории, говори се за компютри и компоти за Съветския съюз... Водещ: Ама сега ще ви гледат (...) повече. Ще отведете ли СДС там, където се съмняваха? Мартин Димитров: Там, където трябва да отведем СДС е в едно дясно управление, никъде другаде няма да го водим. Водещ: Добре, благодаря. С повече въпроси, с по-малко конкретни отговори, но за сметка на това пък документът е автентичен. СДС има своите резерви към предложението на ДСБ. За СДС първо ще бъдат хората, после парите.