Италианските парламентаристи ще започнат да гласуват за нов президент в понеделник, като едва в неделя стана ясно, че Силвио Берлускони се отказа от надпреварата, пише британският вестник The Guardian.

Повече от 1000 депутати и регионални делегати ще участват в сложното тайно гласуване, което някои оприличават с избирането на нов папа. Може да се гласува в няколко тура преди наследникът на Серджо Матарела, който трябва да се оттегли на 3 февруари, бъде избран.

Победителят трябва да получи мнозинство от две трети в рамките на първите три тура на гласуване; от четвъртия е достатъчно обикновено мнозинство. Само три пъти в историята на Италия нов президент е избиран на първия тур.

Берлускони, който служи на Италия четири пъти като министър-председател, не успя да събере достатъчно подкрепа за кандидатурата си и в писмо написа, че в духа на "националната отговорност“ е помолил поддръжниците си да "се откажат“ от неговата кандидатура.

В неделя той влезе в болница за "рутинни" изследвания, каза неговият говорител, въпреки че източници са заявили пред Reuters, че той е в болница от четвъртък, а в италианските медии имаше съобщения, че семейството му се тревожи за здравето му.

Отказът му премахна пречката пред преговорите за взаимно приемлив кандидат между лидерите на политическите партии. Самият Берлускони обаче, който ръководи партията "Форца Италия“ наложи вето на одобрението на настоящия министър-председател Марио Драги с аргумента, че бившият ръководител на Европейската централна банка трябва да остане премиер до края срока си през 2023 г.

Драги, на когото се приписва възстановяването на стабилността в италианската политика, се разглежда като фаворит, дори ако широката подкрепа не е гарантирана поради опасенията, че избора му може да предизвика предсрочни парламентарни избори.

Най-важният въпрос е придържането на италианското правителство към реформите, които трябва да бъдат предприети, за да се осигурят вноски от фонда на ЕС за възстановяване след пандемията, от който Италия е най-големият бенефициент.

"За Драги няма толкова много ентусиазъм от името на всички партии“, каза източник от лявоцентристката Демократическа партия (ДП). "Движението "5 звезди“ се опасява, че това ще доведе до предсрочни избори, а някои в ДП се опасяват, че може да загубят министерските си постове.

Президентът на Италия е до голяма степен церемониална роля, макар и с правомощията да си да може да разрешава политически кризи, да избира премиери, да свиква предсрочни избори и да одобрява или отменя закони. Матарела беше принуден да се намеси няколко пъти за разрешаване на кризи, включително, като призова Драги да сформира правителство на единството през февруари миналата година, след като администрацията, ръководена от Джузепе Конте, се срина.

74-годишният Драги нито потвърди, нито отрече интереса си да стане президент. Съобщава се, че ако бъде избран, Виторио Колао, министърът на технологичните иновации и бивш главен изпълнителен директор на ‚Водафон“, е готов да замени Драги като министър-председател.

"Проблемът е, че е малко сложно да се отстрани Драги от премиерския пост и да се изпрати в президентския дворец“, каза Франко Павончело, професор по политически науки и президент на университета "Джон Кабот“ в Рим. "Тук имаме "звезден премиер“, който се смята за един от големите лидери на западния свят. От друга страна, има чувството, че той може да бъде по-ефективен като президент, отколкото като министър-председател, стига да намери добър заместник и затова името на Колао се се спряга активно.

Други възможни претенденти за президентския пост включват Пиер Фердинандо Казини, сенатор-центрист, който според съобщенията има добри междупартийни отношения, Марта Картабия, министърът на правосъдието, и Джулиано Амато, бивш премиер. Междувременно фракция на Движението "5 звезди“ настоява Матарела да остане още една година.

"Амато е възможна кандидатура, защото Берлускони го харесва, както и целият ляв център“, каза източник от ДП. "Трудността е да накараш останалата част от дясното крило да приеме името му. Амато може да бъде компромис за "Форца Италия“, но може би не и за "Лигата“.

Матео Салвини, който ръководи "Лигата“, и неговият крайнодесен съюзник Джорджия Мелони, лидерът на "Италианските братя“, заявиха, че няма да приемат повече "вето от левицата“ след оттеглянето на Берлускони от надпреварата. Нито левите, нито дясното обаче не притежават достатъчно гласове в парламента, за да решат сами задачата, така че на "задънената улица ще трябва да бъде намерен изход. Парламентаристите ще гласуват веднъж на ден, докато бъде избран един от кандидатите.

Превод и редакция: Юлиян Марков