Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН
София. С редица прояви в цялата страна Българският младежки червен кръст ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Това съобщиха от пресцентъра на БЧК. Световният ден за борба със СПИН през тази година ще премине под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“.
За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация, в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ, обявява 1-ви декември за Световен ден за борба със СПИН.
От 1996 г. с отбелязването на този ден се заема Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността.
Според експертите на UNAIDS светът е застрашен от разширяващ се списък от пандемии. С навлизането в третата година от пандемията от COVID-19, ние също навлизаме в петото десетилетие на пандемията от СПИН. Действията, от които се нуждаем, за да сложим край на СПИН, също ще ни помогнат да спрем бъдещите пандемии. Становището на Световната здравна организация (СЗО) е, че ХИВ остава основен проблем за общественото здраве, който засяга милиони хора по света. Разделението, неравенството и незачитането на човешките права са сред неуспехите, които позволиха на ХИВ да се превърне и остане глобална здравна криза. Сега COVID-19 изостря тези неравенства и поставя редица трудности при предоставянето на услугите, което поставя предизвикателства в живота на част от хората, живеещи с ХИВ.
Заради пандемията от COVID-19, ежегодната АНТИСПИН кампания в БМЧК се провежда предимно в онлайн среда, но не липсват и дейности на открито в няколко области с пряк контакт с гражданите (при спазване на наложените от здравните власти противоепидемични мерките).
Доброволците на БМЧК са изготвили плакати и кратки форми на е-образователни материали за превенция на ХИВ/СПИН и против дискриминацията срещу хората, живеещи с ХИВ, планирани са още игри, анкети, колажи, споделяне на клипове, онлайн обучения, открити уроци, лекции и дискусии – и всичко това направено от младите за връстниците им.
„Обичай безопасно!“, съветват от БМЧК.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Близо 300 пациенти с ХИВ/СПИН лекува Секторът за пациенти с придобита имунна недостатъчност в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив
Пловдив. Близо 300 пациенти с ХИВ/СПИН лекува Секторът за пациенти с придобита имунна недостатъчност в УМБАЛ „Свети Георги“. Това съобщиха за Радио "Фокус" - Пловдив от болницата.Средногодишно новооткритите случаи са 30-40, съвременната терапия гарантира на носителите на вируса същата продължителност и качество на живот като при всички останали хораБезпочвено е стигмата „боле...
Две инициативи организира Младежки център - Добрич за Световния ден за борба с Х...
В Световния ден за борба срещу СПИН РЗИ – Смолян предоставя презервативи на уязвими групи и лица
Смолян. За поредна година Международната общност отбелязва Световния ден за борба срещу СПИН. През 2021 г. той е под наслов „Да сложим край на неравенствата! Да спрем СПИН! Да спрем пандемиите!“. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция – Смолян. Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) е заболяване на човешката имунна система, причинено от вируса на ХИВ. Болестта прогресивно намалява ефективността на имунната система, правейки болния уязвим. ХИВ се предава чрез пряк контакт на лигавицата или кръвния поток със съдържаща вируса телесна течност. Това става най-често при сексуален контакт, но също и при кръвопреливане, употреба на замърсени игли за инжектиране, при бременност, раждане, кърмене от майка носител на вируса. По данни на Националната програма в България от началото на 2021 г. до средата на май са открити нови 88 ХИВ-серопозитивни лица, с което носителите на ХИВ от 1986 г. до сега са 3 571. 92% от новорегистрираните са се инфектирали по сексуален път, а над 6 % - при инжекционна употреба на наркотици. През 2020 г. починалите от ХИВ/СПИН лица са 28. Към 31 март 2021 г. общо 1 850 лица с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, а 1 825 (99%) получават съвременна антиретровирусна терапия. Данните за област Смолян показват, че за изминаващата година има един регистриран случай на ХИВ-позитивно лице на наша територия. Изследвалите се за ХИВ/СПИН в кабинета към РЗИ-Смолян са 127 до м. ноември. Въпреки, че светът е постигнал значителен напредък от края на 90-те години на миналия век, ХИВ продължава да бъде един от основните глобални проблеми в областта на общественото здраве. По данни на СЗО близо 38 млн. души в света живеят с вируса, като броят на новоинфектираните лица за 2020 г. е около 1.5 милиона, 68% от инфектираните получават антиретровирусна терапия, а в България 98% от хората с ХИВ/СПИН са включени на терапия. В тазгодишната кампания РЗИ – Смолян предоставя презервативи на уязвими групи и лица. Предпазните средства са осигурени безвъзмездно от търговеца Здравко Кехайов и ще достигнат до младежите от Центъра за настаняване от семеен тип в кв. Устово в областния град и обитателите на Затворническо Общежитие – Герзовица, гр. Смолян. От РЗИ – Смолян приканват желаещите да посетят медицинския кабинет в здравната инспекция от 01.12 до 10.12.2021 г., където безплатно и анонимно могат да се изследват за СПИН ,хепатит С и сифилис всеки делничен ден от 8.30 ч. до 16.00 ч. Тестовете са предоставени по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН и полово-предавани инфекции.