Националният военен университет „Васил Левски“ сформира Фестивален духов оркестър „Маестро Николай Косев“
Велико Търново. Нов фестивален военен духов оркестър „Маестро Николай Косев“ ще представя Националния военен университет „Васил Левски” във всички официални събития. От висшето учебно заведение съобщиха за Радио „Фокус“ – Велико Търново, че формацията обединява Военния духов оркестър на НВУ и Военния духов оркестър на 2-ра Тунджанска механизирана бригада. Тя е кръстена на Маестро Николай Косев, който дълги години беше диригент на Военния оркестър на НВУ и председател на фондация „Международен фестивал на военните оркестри”.
Предложението за името е на началника на Военния университет бриг. ген. Иван Маламов и вече е утвърдено от министъра на отбраната.
От 2006 година Националният военен университет „Васил Левски”, съвместно с Община Велико Търново и фондация „Международен фестивал на военните оркестри” е съорганизатор на Международния фестивал на военните оркестри. Фестивалният военен духов оркестър участва всяка година в този форум и предизвиква искрените аплодисменти и емоции на гражданите и гостите на Велико Търново. Музикалните им изпълнения са част и от празничната атмосфера в Деня на Независимостта на България – 22 септември.