Албена Кръстева, БСП - София: Предлагаме осигуряване на здравни и допълване на психологични кабинети в училищата в столицата
София. Предлагаме осигуряване на здравни и допълване на психологични кабинети в училищата в столицата. Това каза общинският съветник от БСП – София Албена Кръстева в изказване по време на днешното заседание на местния парламент, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Както споменах и в Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие ние общинските съветници от БСТП се запознахме детайлно със стратегията и сме убедени, че такава стратегия трябва да има. Разбира се, да се изпълнят записаните дейности в нея. Но стратегията трябва да бъде съобразена с промяната на условията, в които се обучават децата и тази година или по-точно с COVID онлайн обучението, с което се редуват присъственото“, каза тя.
„Онлайн обучението нанася физиологични и психологични обучителни затруднения на учениците, което налага един по-задълбочен прочит на написаните в стратегията дейности. Децата се обездвижват, затруднява се комуникацията между тях, ограничават се игрите на открито, което е много съществено за тяхното развитие. Също така има статистика за повишаване на насилието по време на такива кризи на работа в кризи при онлайн обучение. В мярка 3,26 в плана за действие на реализацията на стратегията относно повишаване на грижите и превенцията на здравето сред децата, учениците и работещите в структурите на столичното образование, ние предлагаме осигуряване на здравни и допълване на психологични кабинети“, обясни Кръстева.
„Всички училища и детски градини трябва да се допълнят с медицински и психологични специалисти през цялата учебна година. Тази промяна в точката цели във всяко едно училище и детска градина да има на разположение психолози, които да работят с учители, родители и деца, нуждаещи се от помощ за преодоляване на психологичен дискомфорт, породен от онлайн COVID обучението“, обясни тя.
„COVID онлайн обучението засилва всички обучителни затруднения, засилва специалните затруднения, затруднява комуникацията и терапията с логопеди и ресурсни учители. Призоваваме в списъка, който са изготвили в Дирекция „Образование“ за налични логопеди и психолози в училищата, в които няма, да бъдат осигурени такива специалисти“, допълни още Кръстева.
„Също така не е лошо да се проучи липсата на техническо оборудване и да се обезпечават децата от социално слаби семейства, за да може да се обучават онлайн“, добави още тя.