Доц. Георги Лозанов: Гладът за нещо ново и наказателният вот срещу управляващите повлия за избора на Слави на тези избори
София. Гладът за нещо ново и наказателният вот срещу управляващите повлия за избора на Слави на тези избори. Това каза доц. Георги Лозанов, бивш председател на Съвета за електронни медии и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, в интервю за Агенция „Фокус“ за предизборната кампания в медиите.
„Обаче по-голямо влияние имаше споменът за „Шоуто на Слави“, който през всичките тези 19 години беше един от най-гледаните, ако не най-гледаният формат по телевизиите, и имаше голямо влияние независимо дали непременно ще бъде позитивно отношението към него или ще дразни хората. Слави има национално присъствие с място в общественото съзнание. Макар че аз до последния момент смятах, че те ще получат много по-малък резултат, даже не мислих, че ще влязат в парламента, защото едно е да харесваш един телевизионен образ и той да има телевизионен рейтинг и друго е като отидеш пред урните да гласуваш за него като политик. Това са два съвсем различни типа избор“, обясни доц. Лозанов.
Той добави, че друг такъв фактор е очакването още от протестите лятото някаква много сериозна промяна на политическата дъска. „Тези млади хора, които се включиха в протестите, от които започнаха протестите, имаше някакво очакване, че те ще бъдат новите политици. Нищо такова не се случи. Оказа се в крайна сметка, че единственото ново нещо е „Има такъв народ“, каза доц. Лозанов.
„Българите в чужбина гласуваха най-много за Слави, защото той е носител на един такъв трапезно-епидермален патриотизъм, който за хора, които са далеч от България и имат силно носталгично чувство, им влияе емоционално. Това им се струва връзка с България“, уточни той.
Теодора ПАТРОНОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в раздел „Мнение”
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Доц. Георги Лозанов: Представянето на социологически проучвания в изборния ден или в деня за размисъл влияе върху решението за кого да дадеш гласа си
София. Представянето на социологически проучвания в изборния ден или в деня за размисъл влияе върху решението за кого да дадеш гласа си. Това каза доц. Георги Лозанов, бивш председател на Съвета за електронни медии и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, в интервю за Агенция „Фокус“ за предизборната ка...
Доц. Георги Лозанов: Политиците твърде много се оттеглиха в социалните мрежи, пр...
Доц. Георги Лозанов: Предизборната кампания в традиционните медии отдавна има ма...
Доц. Георги Лозанов: Очакваше се предизборната кампания да бъде много агресивна, но градусът през нея спадна
София. Очакваше се предизборната кампания да бъде много агресивна, но градусът през нея спадна. Това каза доц. Георги Лозанов, бивш председател на Съвета за електронни медии и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, в интервю за Агенция „Фокус“ за предизборната кампания в медиите. „Не знам чак дали беше по-различна, но имаше една голяма изненада в тази кампания. Очакваше тя да бъде много агресивна, тъй като има дълбоки противоречия. Тъй като започна с много силни атаки срещу управляващите с чекмеджетата, снимките, записите, с големите разкрития, които Божков правеше непрестанно през своя „Фейсбук“. Градусът беше много висок преди кампанията. Вместо през кампанията той още повече да се вдигне, той неочаквано спадна. Почти не се получиха остри сблъсъци. Не говорим въобще за някакви компроматни ходове, които се очакваха“, коментира той.
„Даже не един и двама наблюдатели предположиха, че съботата преди изборите ще се извадят някакви компромати, ще има някакви сблъсъци, нищо такова не се случи. Едва ли не очакваха новия Костинброд, никакъв Костинброд не се появи. Самият Божков по време на цялата кампания не направи никакви усилия да извади материали, с които да се опита да атакува управляващите. Това започна да оставя впечатление, че има някакъв задочен пакт за ненападение между основните политически сили и по някакъв начин потвърди хипотезата за експертно правителство, което да бъде широко подкрепено. За нещо такова говореше и Бойко Борисов в своето изявление в следизборната нощ“, добави доц. Лозанов.
Теодора ПАТРОНОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в раздел „Мнение”