СЛУШАЙ
ОНЛАЙН
RADIO
RADIO PRESS
СЛУШАЙ
ОНЛАЙН
EN
Информационна Агенция ФОКУС Парламентарни Избори 2021
  • Институции
  • Политика
  • Икономика
  • Здравеопазване
  • Сигурност
  • Общество
  • Страната
  • Международни новини
  • Спорт
  • Родолюбие
  • Интересно
  • Трафик
  • Времето
  • Парламентарни избори 2021
  • Мнение
НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ НОВИНИ ДО 01:30
2021-04-17 22:00:02

ОП „Организация и контрол на транспорта“...

17 Април 2021 | 22:00
2021-04-17 21:40:55

Десетима пловдивчани спечелиха безплатно...

17 Април 2021 | 21:40
2021-04-17 20:01:55

44-годишен мъж с 3,43 промила алкохол е ...

17 Април 2021 | 20:01
2021-04-17 19:50:54

Негово високопреосвещенство Неврокопския...

17 Април 2021 | 19:50
2021-04-17 20:15:40

Славия победи като гост Ботев с 1:0 в Пл...

17 Април 2021 | 20:15
2021-04-17 20:20:15

708 кг пластмасови капачки предаде общин...

17 Април 2021 | 20:20
2021-04-17 21:27:41

Над 2 тона капачки от Разград за кампани...

17 Април 2021 | 21:27
2021-04-17 20:15:05

Корнелия Нинова, БСП: В политиката трябв...

17 Април 2021 | 20:15
2021-04-17 19:13:13

ГД „Гранична полиция“: Интензивен е траф...

17 Април 2021 | 19:13
2021-04-17 18:52:37

Байерн победи като гост с 3:2 във Волсбу...

17 Април 2021 | 18:52
2021-04-17 18:31:36

Преглед на някои от основните теми в све...

17 Април 2021 | 18:31

Парламентарни избори 2021

Започна предизборната кампания за парламентарните избори (ОБЗОР)

5 Март 2021 | 21:40 | Агенция "Фокус"
Парламентарни избори 2021
Започна предизборната кампания за парламентарните избори (ОБЗОР)
Снимка: АФП

София. Предизборната кампания за редовните парламентарни избори на 4 април стартира. Тя ще приключи на 3 април в 00.00 часа. 22 партии и 8 коалиции се включват в битката за гласовете на българите. Хиляди са кандидатите за народни представители във всички 31 многомандатни избирателни райони, които ще се борят за 240 места в 45-ото Народно събрание. Изборният кодекс забранява в рамките на предизборната кампания публикуването и излъчването на анонимни материали, свързани с кампанията. В рамките на тези 30 дни не се допуска предизборна агитация в държавните и общинските учреждения и институции. Гражданите, партиите, коалициите от партии, инициативните комитети, кандидатите и застъпниците имат свобода на изразяване и агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания, както и чрез доставчиците на медийни услуги. Предизборната кампания се води на български език, а предизборните събрания са публични. Това ще е първата предизборна кампания в условията на пандемия и извънредна ситуация. Законът за мерките и действията по време на извънредното положение предвижда кампанията да се провежда при спазване на въведените противоепидемични мерки. Най-късно до 31 март 2021 г. избиратели под карантината заради COVID-19 трябва да заявят желанието си да гласуват с подвижна избирателна кутия в съответната общинска администрация. Подадените заявления за гласуване в чужбина са 63 500, от които само 1 230 са хартиени. Най-много са заявленията от Турция – почти 15 000, от Великобритания – 12 000, Германия – 9 500, Испания – 6 000, САЩ – 3 900. Очаква се на предстоящия вот да се гласува машинно в приблизително 9500 секции.

В последното редовно работно заседание в Народното събрание започна предизборния дебат между основните политически сили. Поводът и темата на дебата бяха ваксините „Спутник V“. Проектът на решение е внесен от ПГ на "БСП за България" на 26 февруари 2021 г. Първоначално той предвиждаше Народното събрание да възложи на Министерския съвет осигуряване на такъв достъп до руската ваксина, но той бе отхвърлен със 65 гласа "за", 9- "против" и 79 "въздържали се".
По предложение на Здравна комисия и единодушно със 96 гласа "за" пленарната зала реши проектът на решение да претърпи редакция. Така вместо Народното събрание да възложи на Министерски съвет да осигури възможност за достъп на българските граждани до руската ваксина, се предлага парламентът да възложи на правителството да предприеме всички необходими действия за провеждане на своевременни консултации с ЕК с цел проучване на възможностите за покупка на вакснии във връзка с пандемията, които са получили разрешение в държави извън ЕС или Европейското икономическо пространство.

Председателят на ПГ на ГЕРБ и водач на листата на коалиция ГЕРБ – СДС д-р Даниела Дариткова заяви, че управляващите са приели духа на предложението на БСП да има повече ваксини за българските граждани. Тя коментира, че откриването на предизборната кампания на БСП в парламента ще покаже на българските граждани, че формално демонстрират загриженост, а реално лобират за една ваксина. "Не се прави политика с лъжи, спекулации и манипулации. Това няма да ви гарантира успех. Това откриване на предизборната ви кампания тук, ще покаже на българските граждани, че всъщност формално демонстрирате загриженост за тяхното здраве, а реално лобирате за една единствена ваксина - "Спутник"", каза д-р Дариткова. Тя попита и защо Корнелия Нинова не е споменала ваксината нито веднъж.
Д-р Дариткова каза това във връзка с думите на лидера на БСП и водач на листата на „БСП за България“ в 25-ти МИР София град и 16-ти МИР Пловдив град Корнелия Нинова от парламентарната трибуна. Нинова обяви, че едно от първите неща, които ще направи БСП, когато българите гласуват доверие, е да предприемат стъпки да осигурят свободен достъп до всякакви ваксини. „Нима австрийският канцлер или германското правителство, или Орбан да са лобисти за руска ваксина. Не само че пристъпват към разговори - купуват и правят производствени мощности. Ако половин Европа са лобисти, то цяла Европа и лидерите са обхванати от лобизъм за руска ваксина. Не, те зи хора имат характер и тези хора са държавници, а не се крият от страх зад гърба на европейските институции и ЕК, изтъкна Нинова.

Междувременно народният представител от ГЕРБ-София Милена Дамянова и кандидат за депутат в следващия парламент от 23 МИР, заедно с Ивелина Василева, председател на Комисията по околната среда и водите в 44-ото Народно събрание стартират инициативата "Яко е да си еко в училище и у дома!".

Коалиция ГЕРБ - СДС вече откри предизборната си кампания във Видин, Кюстендил, Силистра, Велико Търново и други.
С водосвет и благословията на Видинския Митрополит Даниил днес ПП ГЕРБ-Видин стартира предизборната си кампания. Богослужението бе извършено в храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец” , където водачът на листата Росица Кирова и колегите й кандидати за народни представители запалиха по свещичка за здраве и благополучие. „Пожелавам на всички да бъдем малко по-смирени в тази кампания. Да се обърнем и да видим това, което е направено, да поправим грешките, ако има такива, и най-вече да си пожелаем здраве. Искрено вярвам, че ще постигнем нещо добро за града и областта, защото имаме възможности и сила”, заяви при старта на предизборната кампания водачът на листата Росица Кирова.

С водосвет за здраве, благоденствие и успех кандидатите за народни представители от Коалиция ГЕРБ – СДС в Кюстендилска област дадоха старт на предизборната си кампания. Богослужението бе отслужено от Архиерейския наместник на Кюстендилска духовна околия архимандрит Исаак в храма „Успение Богородично“. „Без вярата и без упованието в Бога няма напредък. Винаги сме подкрепяли Българската православна църква в усилията ѝ да съхрани духовността и културно-историческото ни наследство за поколенията“, каза водачът на листата на Коалиция ГЕРБ – СДС Христо Терзийски.

АБВ също откри предизборната си кампания в столицата.
Деница КИТАНОВА

Принтирай    Оразмери текст   + -
Сподели:
© 2021 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
АКЦЕНТИ

Националният съвет на БСП изрази подкрепа за Румен Радев и Илияна Йотова (ОБЗОР)

17 Април 2021 | 21:00

44-годишен мъж с 3,43 промила алкохол е задържан за придизвикване на катастрофа ...

17 Април 2021 | 20:01

НИМХ: Утре на много места ще има краткотрайни валежи от дъжд

17 Април 2021 | 19:27

BBC: Погребаха принц Филип

17 Април 2021 | 18:19

СНИМКА НА ДЕНЯ

`
Вижте всички снимки
Кралица Елизабет II на погребалната церемония на съпруга си принц Филип
Снимка: Press Association - Кралица Елизабет II на погребалната церемония на съпруга си принц Филип

Видео на деня

Вижте всички видеа
За планетата и мечките | Посланици на WWF България | Часът на Земята 2021
Източник: WWF Bulgaria. За планетата и мечките | Посланици на WWF България | Часът на Земята 2021
Гласуване с бюлетина и отбелязване на преференция

Гласуване с бюл...

Машинно гласуване

Машинно гласува...

Активно избирателно право

Активно избират...

ФОКУС ВЪВ FACEBOOK

ВАЛУТНИ КУРСОВЕ ЗА 18.04.2021

Валута Купува Продава
USD/BGN1.63211.6326
EUR/USD1.19811.1983
USD/JPY108.76108.8
Форекс информация от Делтасток

© 2021 Информационна агенция ФОКУС

Съдържанието на Информационна агенция ФОКУС и технологиите, използвани в интернет страницата, са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права. Всички текстови, аудио, видео, фотографски и графични изображения, публикувани в базата данни, са собственост на Информационна агенция ФОКУС, освен ако изрично е посочено друго. ПОЛЗВАТЕЛИТЕ и АБОНАТИТЕ се задължават да използват материали от информационната база данни съгласно Общите условия на Информационна агенция ФОКУС и действащото в Република България законодателство.

ONLINE RADIO
Любима Марка GDPR
  • Услуги
  • Партньори
  • Тарифи
  • Радио реклама
  • За нас
  • Общи условия
  • Кариери
  • Контакти