Проф. Михаил Константинов: Снимането с телефон в изборните секции няма абсолютно никакъв смисъл, даже би помогнало на купувачите на гласове
София. Няма забрана някой да си извади и да си снима. Разбира се, ако председателят на комисията му каже, че пречи, той трябва да престане. Според мен това снимане няма абсолютно никакъв смисъл. Точно нулев е. Но той за съжаление парадоксално може да помогне на купувачите на гласове. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ проф. Михаил Константинов - математик и председател на борда на директорите на дружеството „Информационно обслужване“.
„Когато някой купи някой Вашия глас, Вие все пак имате контрол над гласа си. Можете да влезете в тъмната стаичка и да гласувате както искате. Можете да приберете парите на продавача, което аз винаги съветвам избирателите - да вземат парите и да си гласуват както искат. Продавачът, дилърът, няма контрол над Ваши глас. Ако се въведе видеонаблюдение, самите дилъри ще кажат на хората, на които им купуват гласовете, че всичко се следи и снима. Това, че няма да се снима в тъмната стаичка, няма никакво значение. Хората ще бъдат уплашени и убедени, че всичко ще се снима“, коментира проф. Константинов. По думите му много силно ще се улесни задачата на изборните дилъри, което в никакъв случай не бива да се допуска, защото купуването и продаването на гласове е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс. „Не съветвам хората да си продават гласа, но ако все пак се е случило нещо такова – гласувайте както искате, не могат да ви контролират гласа. По този начин искам да обезкуража и дилърите. Няма как да си контролирате избирателите, ако те са малко от малко умни хора, така че не си хабете парите“, допълни той.
Проф. Константинов уточни, че в България масово се купуват гласове на местни избори. „Защото тогава няколко стотин гласа могат да променят един кметски избор. Сега цената на един мандат условно казано в гласове е 12 000-13 000 гласа. Само за да спечелите един мандат, трябва да получите 13 000 гласа. Това лесно ли става? Затова на парламентарни избори се купуват много малко гласове, а на президентски – хич. Спомняте си на последните президентски избори единият кандидат би с много, почти 2:1. Разликата беше толкова съкрушителна, че няма такава покупко-продажба, която да компенсира такава разлика. Продават се гласове на местни избори, значително по-малко на парламентарни и на европейски, а на президентски никой не си хаби парите да продава“, каза още проф. Михаил Константинов.
Люба АЛЕКСИЕВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Ясно е как ще гласуват хората под карантина (ОБЗОР)
София. Централната избирателна комисия взе решение как ще гласуват хората, които към датата на парламентарните избори (4 април) ще бъдат под карантина. Говорителят на ЦИК Димитър Димитров посочи, че гражданите трябва да подадат заявление към съответната общинска администрация. „Адресът, който ще посочат, може да е постоянен или настоящ, ако избирателят е вписан по настоящ адрес в съ...
Проф. Михаил Константинов: Хората от подвижните избирателни комисии трябва на 10...
Димитър Димитров, ЦИК: 2 са постъпилите жалби, като и двете касаят решението ни ...
Димитър Димитров, ЦИК: Подадените заявления за гласуване в чужбина са 63 500
София. Подадените заявления за гласуване в чужбина са 63 500, твърдо число казвам, от които само 1 230 са хартиени. Това каза на брифинг Димитър Димитров, член и говорител на ЦИК, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Най-много, както и досега, са заявленията в Турция – почти 15 000, във Великобритания – 12 000, Германия – 9 500, Испания – 6 000, САЩ – 3 900“, обобщи той. Димитров уточни, че дори избирател да е подал заявление за гласуване за определено населено място, той може да гласува във всяка разкрита секция. „Дори ако се върнат в страната за деня на изборите, когато покажат валидните си лични документи, ще бъдат дописани в списъка по постоянен адрес: там, където изначално фигурира името им“, посочи говорителят на ЦИК. Той отговори на въпрос каква е причината регистрираните за изборите партии и коалиции да не са 31, а 30 е, че БЗНС е била заличена. „Те са се присъединили към коалицията на „Воля“ и НФСБ и тя е станала от пет в шестпартийна“, посочи Димитър Димитров. Теодора ПАВЛОВА
Димитър Димитров, ЦИК: Най-късно до 31 март избиратели под карантината трябва да заявят това в съответната общинска администрация
София. До 31 март, 10 дни преди изборите, но не по-късно от 31 март, което три дни преди изборния ден, трябва да се заяви в Общинската администрация, районна или кметска, желанието да бъде вписан избирател в секцията, която ще бъде обслужена с подвижна избирателна урна за карантинирани. Това каза на брифинг Димитър Димитров, член и говорител на ЦИК, предаде репортер на Агенция „Фокус“. Редът е следният: Ако човек е под карантина или в изолация, трябва да предостави в съответната общинска администрация заявление, в което да посочи адреса си. „Този адрес може да е постоянен, както и настоящ, ако избирателят е вписан по настоящ адрес в съответното населено място. Тогава, когато се наберат 10 заявления, Общинската администрация създава избирателна секция, като този акт трябва да се случи най-късно на 1 април. С определянето на списъка на избирателите се назначава и секционна избирателна комисия, която трябва да обслужи избирателите по домовете“, уточни Димитров. Заявленията се подават по един от следните начини 1.Саморъчно подписано и подадено до Общинската администрация; 2.Чрез пълномощник в свободен текст, без да е необходимо пълномощното да е официализирано; 3.По поща или факс; 4.По електронната поща на общинската администрация, без да се изисква квалифициран електронен подпис (КЕП). 5.Да се подаде електронно заявление в случай, че администрацията разполага с платформа за електронно обслужване на граждани, като и в този случай не се изисква КЕП. Не е необходимо гражданите да удостоверяват, че са карантинирани, тъй като това е задължение на съответната общинска администрация, която трябва да направи справка в РЗИ или Националната система за борба с COVID-19. „Справките се прилагат към решението, с което се образува секцията. Обратната връзка, органът, който образува секциите и назначава секционната комисия, е длъжен по телефона или по електронна поща да уведоми избирателя, че ще бъде посетен от тази мобилна избирателна комисия. Трябва да са подадени 10 заявления, за да се състави такава секция. Ако тя е създадена, е възможно избиратели да бъдат дописвани. Заповедта, с която се назначават секционните комисии и се определя обхватът, както и номерата на секциите, трябва да бъдат оповестени на публично място в сградата на общината, както и да бъде публикувана на интернет страницата“, уточни още Димитър Димитров. Той посочи още, че някои от общинските администрации са поели ангажимент да напомнят на членовете на СИК и РИК, че имат право да бъдат ваксинирани преди изборния ден. Теодора ПАВЛОВА
Проф. Михаил Константинов: От днес членовете на секционните комисии са получили покана да се явят за първа доза ваксина
София. От днес членовете на секционните комисии са получили покана да се явят за първа доза ваксина. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ проф. Михаил Константинов - математик и председател на борда на директорите на дружеството „Информационно обслужване“.
„На тези избори трябва да се осигури сигурност по две линии. Първата много важна е политическата – да има доверие в изборите. В България това се осигурява с обстоятелството, че във всички избирателни комисии мнозинство има опозицията. Ще ви дам само един пример, в ЦИК има 21 членове – 11 са на опозицията, а 10 на управляващите. Във всяка комисия решенията се взимат с мнозинство 2/3, така че опозицията не само държи тази блокираща квота от 1/3, но тя има обикновено мнозинство във всички комисии“, коментира проф. Константинов. По думите му нито едно решение във всичките тези 20 000 секционни комисии, 31 районни и 1 централна, не може да се вземе без опозицията. „Затова са ми много смешни тези оплаквания, че видиш ли някой щял да ни излъже. Няма кой да ни излъже – вашите хора са там. Ако вашите хора, говоря на опозицията, ви излъжат, това си е ваш проблем. Това нещо е налице във всички избори от 1991 г. досега“, допълни той.
„Второто нещо, с което се сблъскваме за първи път, е осигуряването на медицинска сигурност в условията на пандемия. Знаете, че започна ваксинацията на комисиите. ЦИК и Районните избирателни комисии получиха първата доза ваксина. От днес членовете на Секционните комисии са получили покана да се явят за първа доза, така че да има време до изборния ден, да получат и втора. Както знаете, дори и първа доза да има само, това дава доста висока степен на защита“, посочи той и уточни, че в този смисъл всички 80 000 души изборна администрация ще бъдат максимално защитени. „От тях самите зависи да се възползват от правото си на ваксина“, каза още той.
Люба АЛЕКСИЕВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”
Проф. Михаил Константинов: За първи път на парламентарни избори ще се гласува с толкова много машини – в 9500 секции ще има по една
София. За първи път на парламентарни избори ще се гласува с толкова много машини. В приблизително 9 500 секции ще има по една машина. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ проф. Михаил Константинов - математик и председател на борда на директорите на дружеството „Информационно обслужване“.
„Досега сме гласували с 3000 машини, но на европейски избори през 2019 г. Така че това ще е едно ново предизвикателство към секционните избирателни комисии, които трябва да бъдат обучени много добре за новите задачи, които ще трябва да изпълняват. Избирателят ще реши дали да гласува с хартиена, или с електронна“, коментира проф. Константинов.
По думите му по негова информация в момента машините са в склад. „Както знаете, ЦИК фактически е собственик на машините. Доколкото знам, този склад сигурно е в Министерски съвет. Този въпрос не мога го коментирам компетентно, защото не е в моите задължения“, каза още той.
Люба АЛЕКСИЕВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”