Две години гражданското общество в Пловдив води борба за спасяването на парка зад хотел „Санкт Петербург“
Пловдив. На 3 март 2021 се навършват две години от началото на борбата на гражданското общество за спасяването на парка зад хотел „Санкт Петербург“, предаде репортер на Радио "Фокус" - Пловдив. Организаторите на протести от Гражданската инициатива канят всички съкварталци по този повод на 3 март, от 12.00 часа в парка на събрание. „Борбата продължава, нека да докажем, че не сме се отказали“, пише в поканата, която е разлепена по всички сгради в квартала.
Казусът с парка предизвика големи негодувания сред хората, които живеят в този пловдивски район. На практика проблемът е спорен заради факта, че парка е собственост на частен инвеститор, който си е платил за него. От друга страна този терен има емоционална стойност за хората в Кършияка, особено за по-възрастните и техните наследници. Мястото освен, че е предпочитано за отдих на млади и стари, е и историческо. Именно там, след 1885 година са били ситуирани казармите на Девети пехотен пловдивски полк. Мнозина от сега живеещите около това място пловдивчани са наследници на пехотинците.
Хората от квартала не желаят на това място да бъде построен поредния мастодонт, който да ги задушава в и без това гъсто населеното пространство. Защото реално такава опасност има, според нагласите на собственика, които той афишира завоалирано. Ето защо хората подеха битка срещу това застрояване. След няколко многолюдни протеста, на място пристигна и премиерът. Той настоя местните власти да не позволяват застрояването на този терен и той да остане място за отдих.
За целта Общината ще трябва да промени статута на терена в новия Общ устройствен план.
Ще трябват и не малко пари за отчуждаването на имота.
Засега паркът си стои запустял. Временно той бе превърнат и в място за паркиране на строителните машини, които изпълняват Водния проект в квартала. Половината от растителността липсва, смачкана под тежките машини.
Самият парк сега не е единственият проблем на жителите на този квартал. Защото не далеч от него, в двора на хотел „Санкт Петербург“, който доскоро бе паркинг израства друг мастодонт. Строителите са изкопали огромен ров, там вече се полагат основите на огромната сграда. А строителните машини и тежки камиони бълват прах и газят през току що положения първи пласт асфалт по улиците „Полковник Дрангов“, „Драгота“ и „Сава Муткуров“. Автомобилите на собствениците, живеещи по тези улици са побелели от прах, сградите също.
По всичко личи, че и това лято свежият въздух ще бъде лукс в квартала. В същото време продължават да се задълбочават белодробните проблеми на възрастни и деца.
Цветана ТОНЧЕВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Системен тормоз заради безводие, прах и кал принудиха жителите на кв. "Кършияка" в Пловдив да започнат подписка
Пловдив. Системен тормоз заради безводие, прах и кал принудиха жителите на кв. "Кършияка" в Пловдив да започнат събирането на подписка срещу бавенето на дейностите по изпълнението на така важния проект за Водния цикъл на града, предаде репортер на Радио "Фокус" - Пловдив. "По време на пандемията от коронавирус, на фона на увеличението на заразените в Пловдив, вече близо шест ...