Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Вашингтон/Загреб. Няколко малки европейски държави, включително Хърватия, започнаха да блокират опитите на Китай да повлияе на икономиките им, пише американското издание The Wall Street Journal. Вестникът интерпретира тези действия като реакция на позицията на САЩ и на нарастващите страхове на европейците от „агресивната геополитическа позиция на Китай“
Медиите съобщиха, че наскоро страни от Балтийско море до Адриатическо море са отменили публични търгове, в които китайските държавни компании трябва да спечелят, и са инициирали процедури, целящи забрана за сключване на договори за изпълнение на строителни работи или получаване на инвестиции от фирми от КНР . Списъкът с такива държави включва Хърватия, Румъния, Литва, Словения и Гърция.
Статията не предоставя подробности за Хърватия, но е известно, че пристанищната администрация на Риека внезапно е отменила процедурата за предоставяне на 50-годишна концесия за развитието, бизнеса и управлението на загребския дълбоководен контейнерен терминал.
„Най-доброто от двете предложения дойде от консорциум от китайски компании, водени от пристанище Нинбо Чжоушан, което оперира едно от най-големите пристанища в света. Второто предложение беше от холандския терминал APM в консорциум с хърватската компания ENNA Logic“, пише загребският вестник Jutarnji list.
Хърватската пристанищна администрация реши да обяви нов търг. Причините за това решение не са известни, но в кулоарите то беше интерпретирано в резултат на натиск от САЩ и Европейския съюз.
В статията на Wall Street Journal се споменава също така, че наскоро Хърватия спря държавните покупки на системи за видеонаблюдение от китайската компания Nuctech, която купува за проверка на камиони в митниците от 2018 г. с пари на ЕС. Въпреки това, за разлика от Литва, Хърватия не декларира публично, че сътрудничеството с предприятие от КНР застрашава националната сигурност. През февруари литовското правителство забрани закупуването на устройства Nuctech за наблюдение на сигурността на летищата под този предлог.
***
Загреб. Анкара е готова да предостави всякаква подкрепа, необходима на Хърватия след земетресението за възстановяване на пострадалите райони, заяви външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу, цитиран от англоезичното издание Daily Sabah.
По време на съвместна пресконференция с хърватския си колега Гордан Гърлич Радман и заместник министър-председателя на Хърватия Томо Медвед, Чавушоглу подчерта, че като страна, страдаща от земетресения в продължение на десетилетия, Турция е готова да сподели своя опит в справянето с бедствието .
Чавушоглу посети хърватския град Петриня, който претърпя големи щети при земетресение с магнитуд 6,3 през декември 2020 г. Посещението на външния министър се състоя два дни след поредното земетресение с магнитуд 4,1 в региона.
"Хърватските министри работят доста усилено и без прекъсване, за да реконструират разрушените сгради и да възстановят повредените. Ние признаваме това и го оценяваме", продължи той.
Подчертавайки, че Турция е научила решаващи уроци от своя опит със земетресенията, Чавушоглу заяви, че държавите трябва да бъдат готови за всякакъв вид бедствия по всяко време.
В миналото Турция е претърпяла опустошителни земетресения, включително земетресение с магнитуд 7,4 в Гьолкюк през 1999 г. Тогава загинаха над 17 000 души в по-широкия регион. Страната е сред най-активните сеизмични зони в света, тъй като е разположена на няколко активни разломни линии, като най-потенциално опустошителният е разломът в Северен Анадол, мястото на среща на анадолската и евразийската тектонични плочи.
Министерството на околната среда и градоустройството вече има амбициозен национален проект за подобряване на стандартите за сграда и безопасност за 689 658 къщи, магазини и офиси.
През последните осем години министерството е евакуирало или разрушило 673 000 от тези единици, докато работата по останалите структури продължава.
Правителството е отпуснало над 15 милиарда турски лири (2 милиарда долара) за проекти за „градска трансформация“, които обхващат около 5 милиона души в повече от 1,3 милиона жилищни единици. Операцията има за цел да осигури безопасни домове за поне 45% от населението.
"Винаги, когато се случи бедствие, държавите трябва да действат солидарно помежду си и да подкрепят народите, които са пострадали. Виждали сме такава солидарност от Хърватия, когато стана земетресението в Турция. Моят приятел Гордан беше един от първите, които ми се обадиха след земетресението в Измир. Искахме да бъдем първите, които протегнаха ръка към Хърватия след бедствието тук", продължи Чавушоглу.
Чавушоглу също така подчерта, че екипите на Агенцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD) и Турската агенция за сътрудничество и координация (TIKA) веднага са отишли в Хърватия след земетресението и все още работят на терен.
***
Тел Авив. Израелски кораб е пострадал при експлозия в Оманския залив, на път от Близкия изток, в петък. Засега няма яснота какво е предизвикало експлозията. Това подновява опасенията за сигурността на корабите на фона на ескалиращото напрежение между САЩ и Иран, пише израелското англоезично издание The Times of Israel.
Екипажът и корабът са в безопасност, съобщава Морската търговска агенция на Обединеното кралство, която се управлява от британския флот. Експлозията принуди кораба да се насочи към най-близкото пристанище – Дубай.
Морска разузнавателна фирма и израелски медии съобщават, позовавайки се на неназовани израелски служители, че Иран вероятно стои зад атаката.
Мястото на взрива, Оманският залив, се оказа терен на поредица от експлозии през 2019 г., за които американският флот обвини Иран на фона на изострената милитаристична риторика между бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и иранските лидери. Техеран тогава отрече обвиненията, дошли след като Тръмп се отказа от ядрената сделка на Техеран от 2015 г. със световните сили и отново наложи сурови санкции срещу страната.
През последните седмици, докато администрацията на Джо Байдън се опитва да се ангажира отново с Иран, Техеран ескалира своите нарушения на ядреното споразумение, за да окаже натиск над Вашингтон. Очаква се Техеран да се съгласи да ограничи обогатяването на уран в замяна на премахването на тежките санкции.
Иран също обвини Израел за неотдавнашната поредица от атаки, включително мистериозна експлозия миналото лято, която унищожи модерна инсталация за сглобяване на центрофуги в ядреното съоръжение в Натанц и убийството на Мохсен Фахризаде, водещ ирански учен, основал военната ядрена програма на Ислямската република преди десетилетия.
„Дрияд Глобал“, фирма за морско разузнаване, идентифицира пострадалия кораб като „Хелиос Рей“, товарен кораб - автовоз, плаващ под баламански флаг. База данни на корабите на ООН идентифицира собствениците на кораба като базираната в Тел Авив фирма „Рей Шипинг“ ООД
Фирмата потвърди, че един от корабите й под бахамски флаг“, е бил повреден „когато се чула експлозия в Персийския залив близо до Ормузкия проток“.
„На кораб има 28 членове на екипажа. Никой не е пострадал. Машинното отделение не е повредено. Корабът се движи на собствен ход към пристанището на Дубай, за да бъде ремонтиран“, казаха от компанията пред The Times of Israel.