Daily Sabah: Турция ще помогне на Хърватия за възстановяване след земетресението
Загреб. Анкара е готова да предостави всякаква подкрепа, необходима на Хърватия след земетресението за възстановяване на пострадалите райони, заяви външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу, цитиран от англоезичното издание Daily Sabah.
По време на съвместна пресконференция с хърватския си колега Гордан Гърлич Радман и заместник министър-председателя на Хърватия Томо Медвед, Чавушоглу подчерта, че като страна, страдаща от земетресения в продължение на десетилетия, Турция е готова да сподели своя опит в справянето с бедствието .
Чавушоглу посети хърватския град Петриня, който претърпя големи щети при земетресение с магнитуд 6,3 през декември 2020 г. Посещението на външния министър се състоя два дни след поредното земетресение с магнитуд 4,1 в региона.
"Хърватските министри работят доста усилено и без прекъсване, за да реконструират разрушените сгради и да възстановят повредените. Ние признаваме това и го оценяваме", продължи той.
Подчертавайки, че Турция е научила решаващи уроци от своя опит със земетресенията, Чавушоглу заяви, че държавите трябва да бъдат готови за всякакъв вид бедствия по всяко време.
В миналото Турция е претърпяла опустошителни земетресения, включително земетресение с магнитуд 7,4 в Гьолкюк през 1999 г. Тогава загинаха над 17 000 души в по-широкия регион. Страната е сред най-активните сеизмични зони в света, тъй като е разположена на няколко активни разломни линии, като най-потенциално опустошителният е разломът в Северен Анадол, мястото на среща на анадолската и евразийската тектонични плочи.
Министерството на околната среда и градоустройството вече има амбициозен национален проект за подобряване на стандартите за сграда и безопасност за 689 658 къщи, магазини и офиси.
През последните осем години министерството е евакуирало или разрушило 673 000 от тези единици, докато работата по останалите структури продължава.
Правителството е отпуснало над 15 милиарда турски лири (2 милиарда долара) за проекти за „градска трансформация“, които обхващат около 5 милиона души в повече от 1,3 милиона жилищни единици. Операцията има за цел да осигури безопасни домове за поне 45% от населението.
"Винаги, когато се случи бедствие, държавите трябва да действат солидарно помежду си и да подкрепят народите, които са пострадали. Виждали сме такава солидарност от Хърватия, когато стана земетресението в Турция. Моят приятел Гордан беше един от първите, които ми се обадиха след земетресението в Измир. Искахме да бъдем първите, които протегнаха ръка към Хърватия след бедствието тук", продължи Чавушоглу.
Чавушоглу също така подчерта, че екипите на Агенцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD) и Турската агенция за сътрудничество и координация (TIKA) веднага са отишли в Хърватия след земетресението и все още работят на терен.
Превод и редакция: Юлиян Марков