По време на уебинар, организиран от ОИЦ-Добрич, са информирани за процедура за подкрепа на малки предприятия в условия на пандемия над 90 заинтересовани лица
Добрич. При голям интерес е преминало онлайн събитието на Областен информационен център-Добрич за представяне на процедурата „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“, на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. Това съобщи Искра Димова, експерт „КИЛ“ в Областен информационен център (ОИЦ) - Добрич, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна.
За условията за кандидатстване и критериите за допустимост на предприятията са били информирани над 90 заинтересовани лица. Представена е също информация за какво може да се използва финансовата подкрепа, както и как, и къде се подадат проектните предложения. С бюджет от 78 233 200 лв. ще бъде осигурен оперативен капитал за малките предприятия, реализирали оборот над 500 000 лв., за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Безвъзмездната финансова помощ е фиксирана и е в размер на 50 000 лв. на проект за покриване на текущите оперативни разходи на одобрения кандидат. Предоставяната по процедурата безвъзмездна финансова помощ е под формата на преки, безвъзмездни средства съгласно раздел 3.1 от „Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID-19“ от 19.03.2020 г.
Проектни предложения могат да подават малки предприятия, съгласно Закона за малките и средни предприятия, реализирали оборот равен на или надвишаващ 500 000 лв. за 2019 г. и са регистрирани като юридически лица или еднолични търговци съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите преди 1 януари 2019 г. Важно условие по процедурата е кандидатите да са регистрирали общо за три, избрани от тях месеца в периода от 01.02.2020г. до месеца, предхождащ месеца на кандидатстване, средноаритметичен спад от поне 20% спрямо средноаритметичния оборот за същите три месеци за 2019 г.
Също така е необходимо кандидатите да имат минимум две приключени финансови години (2018 г. и 2019 г.) преди датата на обявяване на процедурата, в рамките на които да са извършвали стопанска дейност. Кандидатите могат да заявяват подкрепа само за основната си икономическа дейност, която не попада в секторите „Селско стопанство“ и „Рибарство и аквакултури“, не е свързана с преработката и/или маркетинга на горски продукти и производството, обработката и продажбата на тютюн и тютюневи изделия. Недопустими са и предприятия, извършващи дейност в сектор К „Финансови и застрахователни дейности“, в раздел 92 „Организиране на хазартни игри“ и част от Сектор С „Преработваща промишленост“, с код 10 и 11 съгласно КИД-2008.
Продължителността на изпълнение на един проект е до 3 месеца, като изплащането на помощта е предвидено да бъде извършвано след одобрението от страна на Управителния орган на документ „Информация за приключване на проекта“ (предстои публикуването му). Подаването на проектното предложение ще се извършва до 16,30 часа на 15.03.2021 г. по електронен път чрез попълване и подаване на опростен уеб базиран формуляр за кандидатстване и придружителните документи чрез модула „Е-кандидатстване“ в Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) https://eumis2020.government.bg единствено с използването на валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Пълният пакет документи по процедурата (Условия за кандидатстване, Условия за изпълнение и приложения към тях) е публикуван в ИСУН 2020: https://eumis2020.government.bg, на интернет адреса на оперативната програма: www.opic.bg, както и на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз в Република България: www.eufunds.bg. Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с условията за кандидатстване до 10 дни преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават в ИСУН 2020 чрез модул “Електронно кандидатстване“, процедура BG16RFOP002-2.089 „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“.
Експертите от Областен информационен център-Добрич са на разположение за предоставяне на допълнителна безплатна информация на място в офиса (в сградата на Община град Добрич, ет.1, с. 114), на тел. 058 602-758, електронна поща oic_dobrich@abv.bg и на страницата на Центъра във Фейсбук.
Жулиета НИКОЛОВА