СЛУШАЙ
ОНЛАЙН
RADIO
RADIO PRESS
СЛУШАЙ
ОНЛАЙН
EN
Информационна Агенция ФОКУС Парламентарни Избори 2021
  • Институции
  • Политика
  • Икономика
  • Здравеопазване
  • Сигурност
  • Общество
  • Страната
  • Международни новини
  • Спорт
  • Родолюбие
  • Интересно
  • Трафик
  • Времето
  • Парламентарни избори 2021
  • Мнение
НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ НОВИНИ ДО 00:58
2021-04-19 20:52:20

Здравните власти с решения за ваксиниран...

19 Април 2021 | 20:52
2021-04-19 20:46:46

Прокурорът по делото за убийството на Дж...

19 Април 2021 | 20:46
2021-04-19 21:01:51

Първан Симеонов, „Галъп Интернешънъл“: О...

19 Април 2021 | 21:01
2021-04-19 20:15:31

Александър Ненков, ГЕРБ: Ще предложим се...

19 Април 2021 | 20:15
2021-04-19 20:27:31

Корнелия Нинова, БСП: Не можем да дадем ...

19 Април 2021 | 20:27
2021-04-19 19:57:20

Kathimerini: Гърция пропуска туристи пре...

19 Април 2021 | 19:57
2021-04-19 21:24:53

Консултациите при президента - вариантит...

19 Април 2021 | 21:24
2021-04-19 19:12:36

Иван Нейков, бивш социален министър: Пла...

19 Април 2021 | 19:12
2021-04-19 19:44:54

Д-р Данчо Пенчев, СРЗИ: Подготвя се онла...

19 Април 2021 | 19:44
2021-04-19 19:47:19

Pravda (Словакия): Джо Байдън може да по...

19 Април 2021 | 19:47
2021-04-19 20:26:42

С бюджет от над 422 млн. лв. стартира пр...

19 Април 2021 | 20:26
2021-04-19 21:02:49

Лилия Осойска, Сдружение „Жените моторис...

19 Април 2021 | 21:02

Балкани

Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция „Фокус“)

25 Февруари 2021 | 09:38 | Агенция "Фокус"
Балкани
Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция „Фокус“)
Снимка: Wikipedia

Скопие. Планът за действие за взаимно сътрудничество и възможността за неговото финализиране, с цел договаряне на втората междуправителствена конференция между правителствата на Северна Македония и България, беше една от темите на вчерашната среща в София между външните министри на двете страни Буяр Османи и Екатерина Захариева. След срещата от София пристигна съобщение, че България подкрепя европейската интеграция на Скопие, ако бъдат изпълнени съответните условия, пише „Слободен печат“.

Външното министерство на РСМ заяви, че на срещата Османи-Захариева са обсъдени актуални въпроси, свързани с Covid-19 и начините, по които двете страни си сътрудничат за справяне с тези предизвикателства, като българският външен министър потвърждава, че се полагат усилия за намиране на начин за доставка на обещани ваксини за югозапандата ни съседка.

„В хода на срещата бяха обсъдени Планът за действие за взаимно сътрудничество и възможността за неговото финализиране, за да се постигне евентуално съгласие по втората междуправителствена конференция между двете правителства, чиито съпредседатели са точно министрите Османи и Захариева. Събеседниците изразиха задоволство от досегашното сътрудничество и използваха възможността да обменят мнения по други теми от взаимен интерес за двете страни“, се добавя в изявлението.

Както съобщава корепондентът на МИА от София, българското външно министерство заяви, че по време на неформалната среща са били обсъдени двустранните отношения, европейската перспектива на Република Северна Македония и предизвикателствата, пред които сме изправени по време на пандемията от Covid-19.

Според българското външно министерство Захариева на срещата е потвърдила принципната подкрепа на София за европейската интеграция на Северна Македония, ако тя изпълнява съответните условия.

„Двамата министри разгледаха съвместната работа за изпълнение на задълженията по Договора за приятелство от 2017 г. и обсъдиха предстоящото свикване на междуправителствена конференция, която ще се проведе, когато двете страни одобрят проектопротокол. Българската страна посочи, че съгласно Договора от 2017 г. на следващото заседание на Съвместната междуправителствена комисия трябва да се направи пълен преглед на изпълнението на споразумението, годишен доклад за работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически иобразователни въпроси и да се посочат конкретни бъдещи дейности в сътрудничеството“, се казва в изявление на българското външно министерство.

В същото време директорът на Словашката асоциация за външна политика (SFPA) Томаш Стражай заяви, че политическата подкрепа на Словакия за започването на преговори с Европейския съюз е много ясна и Братислава се ангажира с тази подкрепа.

„Ясната подкрепа за началото на преговорите беше потвърдена от Словакия заедно с Чехия в края на миналата година на срещата на върха на ЕС, където тези две държави отказаха да се съгласят с нелегалните условия, наложени от някои държави-членки на ЕС по отношение на процеса на интеграция на Северна Македония в Съюза“, каза Стражай по време на онлайн дебата на Националната конвенция за ЕС в Северна Македония „Замърсяването на въздуха от гледна точка на отоплението на домакинствата и публичните институции“.

Той припомни, че подкрепата на Братислава е потвърдена от неотдавнашното посещение на словашкия външен министър Иван Корчок в страната и изрази надежда, че пречките пред приемането на преговорната рамка на Северна Македония с ЕС ще бъдат премахнати и че това ще се случи по време на португалското председателство, подчертавайки, че страната трябва да се посвети на реформите, особено на борбата с корупцията.
***
Брюксел. По време на интервю, дадено от специалния представител на Европейския съюз за диалога Белград – Прищина Мирослав Лайчак от Брюксел камерата засне на заден план карта, на която Косово е показана като съставна част на Сърбия без административните линии според Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, съобщава белградският ежедневник „Новости“.

Наред с други неща, Лайчак обяви посещение в Белград и Прищина.

Очаква се той да се срещне в Прищина с председателя на Движение „Самоопределение“ Албин Курти, от когото европейският дипломат очаква много.

Курти наскоро заяви, че диалогът, ако стане премиер, ще бъде на четвърто място в списъка на приоритетите му.

„Албин Курти е сериозен политик със силен мандат в бъдеще. Докато беше министър-председател, той премахна таксите и позволи на диалога да продължи. Той успешно си сътрудничи със Сърбия по въпроса за здравето, в този период аз поддържах постоянна връзка с него. Разбира се, той знае какви са очакванията на Европейския съюз“, каза Лайчак.
***
Брюксел/Прищина. Независимостта на Косово е необратима и признаването от всички държави-членки на Европейския съюз би допринесло за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, се казва в доклад на Европейския парламент за Косово, гласуван във вторник, пише прищинското издание Gazeta Express.

Ден по-късно гласовете на евродепутатите за този доклад бяха публикувани на уебсайта на ЕП, показвайки, че има 50 гласа „за“, десет „против“ и 9 въздържали се. В документа от вторник евродепутатите приветстваха ангажимента на Косово да напредва по пътя към Европа, но изразиха загриженост относно политическата нестабилност в страната. Изказана е и загриженост относно лошото ниво на борба с корупцията. Отношенията със Сърбия се разглеждат като приоритет и предпоставка за влизането на двете страни в ЕС. Евродепутатите призоваха и двете страни да се въздържат от всякакви действия, които биха могли да подкопаят доверието между страните, и да продължат конструктивно диалога, призовавайки Косово да преодолее „текущите вътрешни проблеми“.

„Депутатите подчертаха, че пет държави-членки на ЕС не са признали Косово и повториха призива си да го направят. Те подчертаха, че независимостта на Косово е необратима и признаването от всички държави-членки би допринесло за нормализирането на отношенията между Косово и Сърбия“, се казва в изявлението на ЕП. Евродепутатът Виола фон Крамон заяви, че резултатът от доклада „показва, че по-голямата част от Европейския парламент подкрепя Косово по европейския му път“. Тя също призова Европа да либерализира визите за косоварите.
***
Атина/Брюксел. Лидерите на Европейския съюз ще се споразумеят в четвъртък да работят по сертификати за ваксинация за граждани на ЕС, които са се ваксинирали срещу Covid, предвид това, че южните страни от ЕС, които в голяма степен зависят от туризма, са отчаяни да спасят този ваканционен сезон през лятото, пише електронното издание на Kathimerini.

Мерките, целящи да ограничат разпространението на вируса, предизвикаха най-дълбоката досега икономическа рецесия в 27-членния блок миналата година, като удариха непропорционално силно юга на ЕС, където икономиките често са много по-зависими от посетителите.

С пускането на ваксините срещу Covid-19, които сега се ускоряват, някои правителства, като тези на Гърция и Испания, настояват за бързо приемане на европейски сертификат за вече инокулираните, за да могат хората да пътуват отново.

Други страни, като Франция и Германия обаче, изглеждат по-неохотни, тъй като служителите там казват, че това може да създаде фактическо задължение за ваксинация и би било дискриминационно за онези, които не могат или няма да се имунизират.

Франция, където антиваксинационните настроения са особено силни и където правителството се ангажира да не ги прави задължителни, смята идеята за ваксинационни паспорти за „преждевременна“, заяви френски служител в сряда.

Необходима е работа по детайлите, включително дали тя трябва да бъде в цифров вид, да бъде приета в световен мащаб и на кой етап от двуетапния процес на инокулация да бъде издадена.

„Призоваваме за продължаване на работата по общ подход към сертификатите за ваксинация“, се казва в проект на изявление на видеоконференцията на лидерите, без да се определя времева рамка за резултат.

Длъжностни лица заявиха, че ЕС работи с Международната асоциация за въздушен транспорт, която се стреми да съживи въздушния транспорт, и с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Световната здравна организация.

Но пътуванията със сертификати повдигат и правни въпроси, казаха служители, тъй като тези, които са последни на опашка за ваксинации, биха могли да твърдят, че свободата им на движение е несправедливо ограничена от многомесечното чакане.

Представители на ЕС също така посочват, че все още няма насоки от СЗО и агенциите на ЕС дали хората, получили две дози от ваксината срещу Covid-19, все още могат да пренасят коронавирус и да заразяват други, дори ако вече не са уязвими.

Също така не е ясно дали хората биха могли да бъдат заразни, след като вече са се борили с коронавируса, за колко време са останали имунизирани и дали и те трябва да получат сертификати.

„Все още има много неща, които не знаем“, каза висш служител от една от страните от ЕС. „Нуждаем се от повече време, за да стигнем до обща линия.“

Но времето е малко за южните страни, където секторът на хотелиерството трябва да знае за какво трябва да се подготви през следващите месеци. Въпреки официалната позиция, че всички правителства на ЕС искат да решат въпроса заедно, някои може да решат да се движат по-бързо индивидуално.

По-рано през февруари Гърция и Израел подписаха споразумение за облекчаване на ограниченията за пътуване до Гърция за израелци с доказателство за ваксинация срещу Covid-19.

Принтирай    Оразмери текст   + -
Сподели:
© 2021 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
АКЦЕНТИ

„Курир“ (РСМ): Мюсюлманската общност в Албания иска бързо разследване на инциден...

19 Април 2021 | 21:53

НИМХ: Утре с временни прекъсвания на много места ще продължи да превалява дъжд

19 Април 2021 | 21:39

Радио „Свободна Европа“: Албанец нападна с нож петима души в джамия в Тирана

19 Април 2021 | 20:12

VOA: Председателят на македонския парламент заяви, че никой не е бил застрашен о...

19 Април 2021 | 19:28

СНИМКА НА ДЕНЯ

`
Вижте всички снимки
Бездомното куче Фъстък стана най-новият обитател на резиденцията на Мицотакис. 19 април 2021 г.
Снимка: Facebook - Бездомното куче Фъстък стана най-новият обитател на резиденцията на Мицотакис. 1...

Видео на деня

Вижте всички видеа
За планетата и мечките | Посланици на WWF България | Часът на Земята 2021
Източник: WWF Bulgaria. За планетата и мечките | Посланици на WWF България | Часът на Земята 2021
Гласуване с бюлетина и отбелязване на преференция

Гласуване с бюл...

Машинно гласуване

Машинно гласува...

Активно избирателно право

Активно избират...

ФОКУС ВЪВ FACEBOOK

ВАЛУТНИ КУРСОВЕ ЗА 20.04.2021

Валута Купува Продава
USD/BGN1.62471.6252
EUR/USD1.20351.2037
USD/JPY108.13108.17
Форекс информация от Делтасток

© 2021 Информационна агенция ФОКУС

Съдържанието на Информационна агенция ФОКУС и технологиите, използвани в интернет страницата, са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права. Всички текстови, аудио, видео, фотографски и графични изображения, публикувани в базата данни, са собственост на Информационна агенция ФОКУС, освен ако изрично е посочено друго. ПОЛЗВАТЕЛИТЕ и АБОНАТИТЕ се задължават да използват материали от информационната база данни съгласно Общите условия на Информационна агенция ФОКУС и действащото в Република България законодателство.

ONLINE RADIO
Любима Марка GDPR
  • Услуги
  • Партньори
  • Тарифи
  • Радио реклама
  • За нас
  • Общи условия
  • Кариери
  • Контакти