Преглед на основните теми в старозагорския печат
Стара Загора. "Денонощен имунизационен кабинет ще бъде разкрит в Стара Загора" е водещо заглавие във вестник "Старозагорски новини". През следващата седмица в Центъра за спешна медицинска помощ в Стара Загора ще бъде разкрит имунизационен кабинет, който ще работи 24 часа. Ще бъдат разкрити общо 5 имунизационни пункта, отделно от тях и 3 мобилни ще извършват ваксинации по места. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването доц. Евгени Григоров, който посети Регионалната здравна инспекция в Стара Загора във връзка с имунизационната кампания срещу COVID-19. Доц. Григоров обясни, че за България е осигурено достатъчно количество ваксини. За членовете на секционните избирателни комисии, които в Старозагорска област са около 1400 души, също са доставени необходимите количества. По думите на доц. Григоров само за един ден в двата имунизационни кабинета в Стара Загора са били ваксинирани 230 души. Най-голям е бил броят на ваксинираните в петък - 485 души. От началото на кампанията досега в Старозагорска област са ваксинирани 3436 граждани, като 979 от тях са получили и втора доза. Според зам.-министъра електронният регистър на желаещите да се ваксинират работи добре. Доставката на ваксини е регулярна и стабилна. Очаква се от следващата седмица в процеса на ваксиниране да се включат и личните лекари.
"Заради съдебни дела Митрополията не успя да изпълни инвестиционното си намерение за ресторант "Аязмото", четем още в броя. "Предложение за удължаване с 3 години на договора за дарението ще бъде гледано на предстоящата сесия на ОбС - Стара Загора", е подзаглавието на материала. Допълнително споразумение към договора от януари 2019 година за дарение на имот в парк "Митрополит Методий Кусев", по силата на който Община Стара Загора предоставя на Старозагорската митрополия сградата на някогашния балкантуристски ресторант "Аязмото" за създаването на църковен музей на негово място, предстои да одобрят общинските съветници. Чрез споразумението ще се удължи с 3 години срокът за инвестиционното намерение, уточнява кметът Живко Тодоров, който се позовава на писмо от Старозагорския митрополит Киприан. В него владиката е напомнил, че на практика до момента Митрополията не е можела да упражни правата си над имота, в това число и да поръча изготвянето на проект за бъдещия музей поради наличието на няколко съдебни дела. Срещу дарението на имота са възроптали граждани и прокурор, но в крайна сметка Административният съд е приключил споровете в полза на Митрополията и тя е могла да упражнява правата си едва от лятото на м.г. Очаква се решението за удължаване на срока да бъде взето на 25 февруари, когато е редовното заседание на местния парламент. В договора е записано, че на мястото на някогашния луксозен ресторант ще се изгради център за православното историческо наследство с природонаучна сбирка. По предварителни пресмятания за целта ще бъдат инвестирани между 5 и 8 млн. лв., които ще бъдат събрани от дарители у нас и чужбина. Дарението включва сграда с разгърната площ от 2 086 кв. м и лятна градина от 582 кв. м. От вестника припомнят, че имотът е закупен от Община Стара Загора от банка-кредитор на бившия собственик Стойчо Кълвачев за 285 000 лв. през 2013 година. В съседство с някогашния ресторант са гробът на първия Старозагорски митрополит Методий Кусев и параклиса "Свети Теодор Тирон".
"Безбожници потрошили паметници на свещеници и ги заровили в двора на храм "Свети Димитър" е друг акцент в изданието. Паметници и паметни плочи на свещеници, служили преди близо век в старозагорския храм "Свети Димитър", са били варварски потрошени и след това заровени дълбоко в църковния двор, за да не остане и белег от тях, разкри предстоятелят на построената през далечната 1861 година черква отец Петър Радев. На останките свещеникът попаднал при разчистване на дворното място, плочите от черен гранит били закопани в близост до каменната ограда, за която се знае, че е била зидана в края на 70-те години на миналия ХХ век, когато е направена и историческа възстановка на някогашния метох. Свещеникът предполага, че вандалският акт е бил дело на строители, това обаче едва ли е станало без знанието и мълчаливото съгласие на началниците им. Той няма обяснение защо предшествениците му са си "затворили" очите пред богохулството. Поруганите паметници са на свещениците Иван П. Шивачев (1892 - 1945), Георги Ив. Шарапчиев (1864 - 1925) и Георги Кертев (1854 - 1933). По неизвестни причини вандалите са изпонадраскали портретната снимка на протойерей Шарапчиев, унищожени са били портретите на отец Кертев и отец Шивачев. Отец Петър Радев е твърдо решен да събере средства, с които да заплати възстановяването на поруганите паметници и да ги върне на местата, където са били някога тленните останки на отците. Митрополитският храм "Св. Димитър" е със статут на недвижима културна ценност с национално значение от тип ансамбъл от 1975 г. Построен е през 1743 г. Той е най-старият храм в Стара Загора. При опожаряването на града през Руско-турската освободителна война е изгоряла покривната му конструкция. За да получат разрешение да го построят, някога православните са платили цели 1000 златни лири рушвет на султана. До преди две години той беше със статут на катедрален. В двора на "Свети Димитър" са гробовете на трима от старозагорските митрополити: Павел, Климент и Панкратий, пак там е изграден и мемориал в памет на загинали от атеистичния режим (1944 - 1989) свещеници от епархията.