Преглед на някои от основните теми в световния печат (Агенция „Фокус“)
Ню Йорк. Увеличение на данъците, на първо място в корпоратвината сфера, може да се наложи в САЩ, за да се финансират мерките по възстановяването на икономиката след ограниченията срещу коронавируса. Това заяви в понеделник американският министър на финансите Джанет Йелън в интервю пред The New York Times.
На въпрос дали трябва да се очаква увеличаване на данъка върху капиталовата печалба, Йелен каза, че „този въпрос заслужава разглеждане“. Тя припомни и плановете, обявени по-рано от президента Джо Байдън, за повишаване на данъка върху доходите на 28% от от 21%, определено от предишния ръководител на американската администрация.
В същото време финансовият министър се противопостави на увеличаването на данъците за физически лица. „Обсъждаше се въвеждането на данък върху богатството, но президентът Байдън не подкрепя тези планове“, каза тя и добави, че определено няма да бъде въведен за лица, чийто годишен доход е не повече от 400 хиляди долара. Тя също говори предпазливо по отношение на въвеждането на данък върху финансовите транзакции. „Първо трябва внимателно да анализирате възможните резултати от такова решение“, каза Йелън.
***
Анкара. Първият турски въоръжен безпилотен апарат – „Байрактар“ ТВ2, постави рекорд, като изпълни 300 000 летателни часа, достигайки крайъгълна точка като първото произведено в страната въздухоплавателно средство, постигнало подобен подвиг в историята на бойната авиацията на южната ни съседка, съобщава вестник Yeni Safak.
„Разработени от турски инженери и техници, нашите национални и отличителни безпилотни летателни апарати „Байрактар“ TB2 са достигнали 300 000 летателни часа в небето“, заяви в социалната мрежа „Туитър“ водещият разработчик на безпилотни летателни апарати в страната Baykar.
Известният в световен мащаб безпилотен самолет TB2, 93% от който се произвежда на местно ниво, е тактически безпилотен летателен апарат, способен да извършва разузнаване и наблюдение, както и да провежда въоръжени мисии за нападение, според уебсайта на компанията.
Разработени и произведени от турската отбранителна компания Baykar Technologies, дроновете са изиграли решаваща роля за победата на азербайджанската армия в Нагорни Карабах и борбата на Турция срещу ПКК.
***
Брюксел/Москва. Без значение колко пъти Европа се е опитвала да подобри отношенията с Русия, тези начинания никога не водят до нищо, пише бившият шведски премиер Карл Билд в статия за американското издание The Washington Post. Политикът подчертава: този опит е дал на Запада важен урок: само чрез решително противопоставяне на усилията на Кремъл е възможно да се принуди Русия да рестартира собствената си политика, което е предпоставка за един вид нулиране на отношенията й със света .
Европа многократно се опитваше да оправи отношенията с Русия. През 2010 г. Европейският съюз и Русия създадоха Партньорство за модернизация, а година по-късно германският канцлер Ангела Меркел стартира инициатива за провеждане на срещи в замъка Месеберг за изграждане на по-тесни и структурирани отношения на сигурност между ЕС и Москва.
По-късно Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), председателствана тогава от Швейцария, създаде т.нар. Група на изтъкнатите личности, за да се опита да проправи пътя за рестартиране на отношенията. Френският президент Еманюел Макрон също инициира изключително амбициозен стратегически диалог с Москва, А посещението на Върховния представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Жозеп Борел през февруари тази година беше последният опит за поправяне на отношенията.
В статията за The Washington Post Билд отбелязва, че резултатите от всички тези усилия бяха горе-долу еднакви: нищо в най-добрия случай и допълнително влошаване на отношенията в най-лошия случай. Според него основната причина за продължаващия провал на опитите за възстановяване на отношенията е, че има редица основни аспекти, в които Русия категорично отказва да промени собствената си политика и че възприема всяка дискусия като възможност да принуди Европа да отстъпление от своите политики и принципи.
„Неуспехът на многото опити за възстановяване на отношенията с Русия ни даде важен урок: Само като решително се противопоставяме на усилията на Кремъл, в крайна сметка можем да принудим Русия да рестартира собствената си политика. Това е единственият сигурен начин за изграждане на по-конструктивни отношения “, пише Билд.
Той припомня и думите на бившия молдовски премиер, който заяви, че Русия ще има „стимул да се стреми към рестартиране, само когато удари стената на западната непримиримост и когато няма надежда да заобиколи тази стена“.
„Може да се наложи да изчакаме Русия да извърши вътрешно рестартиране, което вероятно е предпоставка за нулиране на отношенията й и със света. Както каза Кадри Лиик от Европейския съвет за външни отношения, Европейският съюз и САЩ може да се наложи да се „подготвят за години на влошаване на отношенията си с режима в Москва - режим, който бавно запада, не може да се обнови и се страхува за бъдещето си", заключава Карл Билд.