Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция „Фокус“)
Москва. Повече от 40% от жителите на Земята вярват, че до 2030 г. Русия ще се превърне в суперсила, а като другите свръхдържави се посочват Китай и САЩ, показват резултатите от проучване на международната асоциация за независими изследвания агенции Gallup International, пише вестник „Взгляд“.
„Концепцията за суперсила се тълкува от граждани на различни страни и региони по напълно различен начин, но въпреки това тройката на лидерите е добре известна - Китай, САЩ и Русия“, каза Андрей Милехин, вицепрезидент на Gallup International.
Най-много от запитаните, 59%, смятат, че през 2030 година Китай ще бъде свръхдържава, а 25% не подкрепят тази гледна точка.
56% от анкетираните посочват САЩ като бъдеща суперсила, 28% не са съгласни с това.
„Русия е на трето място (43%). През 2030 г. страната се разглежда като суперсила от жителите на Сърбия (78%), Армения (76%), Киргизстан (75%), Колумбия (67%), Еквадор и Северна Македония (по 65%) “, се казва в съобщението.
Според проучването жителите на Латинска Америка, Близкия изток и европейските страни, които не са членки на Европейския съюз, вярват повече в запазването на статута на суперсила на Русия. Що се отнася до руснаците, само една трета вярват, че Русия ще бъде суперсила през 2030 г., но също така жителите на страната не вярват, че САЩ ще запазят този статут, в това те са подкрепени от жителите на Африка и Запад Азия.
В допълнение 32% от анкетираните вярват, че Европейският съюз ще бъде суперсила през 2030 г., но 46% от анкетираните не са съгласни. На свой ред 31% считат Япония за бъдеща суперсила (48% не са съгласни с това), 25% - Великобритания (55% не са съгласни), 16% - Индия (63% не са съгласни).
Изследването се проведе през ноември-декември, в рамките на проекта е проучено мнението на повече от 42 хиляди души в 45 страни по света.
По-рано беше съобщено, че почти половината от анкетираните руснаци (48%) вярват, че отношенията между основните световни сили ще се влошат след пандемията, същият брой вярва, че светът ще се промени сериозно.
***
Сочи. Президентите на Русия и Беларус Владимир Путин и Александър Лукашенко проведоха разговори в Сочи. Страните обсъдиха широк спектър от теми по двустранните отношения - политически, икономически въпроси и ситуацията с разпространението на коронавируса, пише руското списание „Експерт“.
„Нашите инструменти за сътрудничество са добре настроени и работят добре. Нямаме нито един ден, в който колегите ни да не общуват помежду си, да не решават определени въпроси, които са пред нас. Но с удоволствие заявявам, че нивото на взаимодействие, стратегическо партньорство и съюз се потвърждава. Русия остава най-големият търговско-икономически партньор на Беларус - около 50 процента. Ние сме най-големият инвеститор - над четири милиарда долара са инвестирани от руски партньори в беларуската икономика“, каза Путин.
Лукашенко благодари на Путин за икономическата подкрепа за страната си. „Трябва да ви информирам, че това не е напразно, парите не са пропилени: примерно от около 70 милиарда долара БВП на Беларус, както казахте, поне половината от търговския оборот е обвързан с Русия ... Така че от 70 милиарда БВП, представете си колко компонента и суровини консумираме от Руската федерация!“, каза Лукашенко.
В допълнение, белоруският лидер заяви, че страните са „обозначили“ 33 области на сътрудничество. „От 33, шест или седем„ пътни карти“- те вероятно вече са наричат по нов начин, проведено е ребрандиране - по които работят нашите правителства. Всички останали по принцип са готови за подписване, така че има план за действие“, обобщи Лукашенко.
***
Москва. Депутати от Държавната Дума на Русия разработиха поправки, предвиждащи наказателната отговорност за унижение на честта и достойнството на ветераните. Те са подготвени за второ четене на законопроекта, който засилва отговорността за реабилитация на нацизма, пише вестник „Коммерсанть“.
Авторите на поправките са заместник-председателят на Държавната дума Ирина Яровая (инициирала закона за отговорността за реабилитация на нацизма), председателят на комисията по отбрана Владимир Шаманов, председателят на комисията по информационна политика, информационни технологии и комуникации Александър Хинщайн и заместник-председател на комисията Сергей Боярски.
„Днес законодателството вече е установило отговорност за разпространението на информация, изразяваща явно неуважение към обществото относно дните на военна слава и паметните дати в Русия, свързани с отбраната на Отечеството. Но няма отговорност за унижаването на честта и достойнството на ветеран от Великата отечествена война, за оскърбяването на паметта на защитниците на Отечеството, което беше разумно използвано за демонстративна публична обида към ветерани и оскверняване на общата памет на защитниците на Отечеството“, цитира г-жа Яровая пресслужбата на Единна Русия.
Ирина Яровая заяви, че публичното разпространение на заведомо невярна информация за ветераните от Великата отечествена война се предлага да бъде приравнено на една от формите за реабилитация на нацизма. Предлага се установяване на наказателна отговорност за унижение на честта и достойнството на ветераните, както и за оскърбяване на паметта на защитниците на Отечеството.
Да припомним, че преди дни беше разгледано дело за клевета срещу ветеран срещу опозиционния лидер Алексей Навални. Той беше осъден на глоба от 850 хиляди рубли. Причината беше коментарът на политика в социалните мрежи за видео на RT, в което различни хора изразиха подкрепа за измененията в Конституцията. Опозиционерът нарече участниците във видеото „предатели“ и „корумпирани лакеи“. Сред хората, които участваха във видеото, като дизайнера Артемий Лебедев, актьора Иван Охлобистин, беше Игнат Артьоменко.