ПСС: Лавини са паднали при Седемте рилски езера и под връх Вихрен
София. Лавина падна в улеите на Седемте рилски езера. Кадрите са заснети случайно от спасител в ПСС. Лавината е паднала спонтанно. Това съобщиха за Агенция „Фокус“ от Планинската спасителна служба (ПСС). Лавина е паднала и под връх Вихрен в Пирин.
Остава висока лавинната опасност в планините, след натрупаната нова снежна покривка и вятъра. От ПСС апелират туристите, най-вече каращите извън пистите скиори и сноубордисти, да бъдат внимателни, да избягват лавиноопасни зони.
Агенция „Фокус“ припомня: На 24 януари 19-годишен туристът загина при лавина в Пирин. Инцидентът стана малко преди 12.00 часа в Бъндеришкия улей. Сигналът е постъпил в Планинска спасителна служба при Български Червен кръст (ПСС при БЧК) с обаждане по телефона на дежурен планински спасител от отряд Банско. Веднага се организира група от трима спасители и спасително куче, които с моторни шейни успяват да достигнат до пострадалия за 10 мин. При пристигане на място констатират смъртта му, изкопават го от затрупалите го снежни маси, транспортират тялото и го предават на Спешна медицинска помощ и полицията.
19-годишното момче събаря лавината при свободно каране на ски или сноуборд извън ски зоната, по един от улеите на връх Тодорка. При инцидента се задейства еърбегът, който обаче се разкъсва от нея. Вследствие на това младежът се удря в дърво и загива на място.
Информация за обстановката в планините може да намерите на адреса на ПСС в интернет.
Телефоните на ПСС са: 02/ 9632000 и 088 1470