Отбелязахме Международния ден в памет на жертвите от Холокоста (ОБЗОР)
София. Днес се отбелязва Международният ден в памет на жертвите от Холокоста. Датата е обявена с резолюция на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г. На този ден през 1945 г. Съветските войски освобождават задържаните в най-големия концлагер, създаден от германските нацисти - „Аушвиц“ до Краков. В концлагера са умъртвени или са загинали от глад и болести около 4 млн. души, предимно евреи и поляци. Впоследствие лагерът е превърнат в музей. Включен е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
Президентът Румен Радев написа в профила си във „Фейсбук“, че трябва да помним жертвите от Холокоста, защото ако заличим спомена, би означавало те да умрат отново.
„Тази огромна трагедия, причинила неимоверни страдания, ни задължава да си спомним за отнетите по изключително жесток начин животи на милиони хора, сред които 6 милиона евреи, само поради това, че са принадлежали към друг етнос“, допълни той.
Държавният глава припомни, че България е успяла да съхрани живота на своята еврейска общност от около 50 хиляди души.
Премиерът Бойко Борисов написа в профила си във „Фейсбук“, че днешният ден ни припомня колко ценни са демокрацията и мирът.
"Припомня ни, че е имало времена, в които най-жестоко са избивани невинни хора, а човешките права - безцеремонно потъпквани. Да скърбим за милионите погубени човешки животи по време на Холокоста не стига. Мрачното минало и писъците от концлагерите трябва да ни направят непоколебими, че антисемитизмът, расизмът и нетолерантността нямат място в нашия свят. От нас зависи. От нашите действия всеки ден! Гордеем се с куража на всички знайни и незнайни български граждани, духовници, политици и общественици, спасили над 48 000 свои сънародници-евреи от лагерите на смъртта. Поклон пред паметта на депортираните над 11 000 евреи от Вардарска Македония и Беломорска Тракия, както и на всички загинали евреи по време на Втората световна война", допълни министър-председателят.
Председателят на парламента Цвета Караянчева посочи в профила си, че на а този ден с болка свеждаме глави пред паметта и страданията на евреите от Вардарска Македония и Беломорска Тракия, които България не е успяла да спаси.
„Паметта е най-добрата защита. Нека никога да не забравяме, за да не позволим това да се случи отново. Днес отбелязваме Международния възпоменателен ден в памет на жертвите на Холокоста. На 27 януари 1945 са освободени шепата оцелели концлагеристи в Аушвиц. Макар да е мъчително да се връщаме към жестокостите на този най-мрачен период от световната история, почитта към жертвите е свят дълг на всеки, който цени живота и човешкото достойнство“, допълни тя.
По случай Международния ден в памет на жертвите от Холокоста от СДС посочиха в своя позиция, че идеология, която сее смърт и насилие, е духовна чума за човечеството.
„Зверствата на фашизма не бива да бъдат забравяни, както и зверствата на всички човеконенавистни и кървави режими. Трудностите на нашето време са благодатна почва за избуяване на движения от техни последователи, прикрити зад уж благородни идеи. Това е опасност, срещу която трябва да се изправим всички демократи в Европа и света“, се казва още в позицията.
В интервю за Агенция „Фокус“ историкът акад. Георги Марков отбеляза, че в българския народ не е имало и няма антисемитски настроения, а само отделни редки проявления.
Българите възприемат евреите като свои и поради това българите скачат и питат: „Защо искате да депортирате нашите сънародници? Ние живеем заедно. Българският народ, в сравнение с други, поне аз имам такова впечатление, няма народни поговорки против евреите – нито са настроени срещу евреите, че ще им оберат парите. Основното е, че нашият народ няма този антисемитизъм. Това се чуди Бекерле в дневника си: тези българи, хайде, оставете политиците, че лавират насам-натам, начело с Царя, той казва: българският народ не е възпитан да мрази евреите, които ще му отнемат бъдещето“, допълни той.
Акад. Марков посочи, че антисемитската идея не се е родила в Германия, като обясни, че по времето на Адолф Хитлер тя успява да се превърне в идеология на нацистката власт.
„Кралица Изабела, която изпраща Колумб да открива Новия свят, прогонва 300 000 евреи. Парадоксът е, че ги приемат в Османската империя. Дори султанът се е зарадвал, че му пращат работна ръка. Голяма част от българските евреи са прогонени от Испания. В Англия има антисемитизъм. Вземете „Венецианският търговец“ на Шекспир – той е антисемитски. Или пък погромите в Русия над евреите, както и в други държави. Има световен антисемитизъм, който е още от унищожаването на Ерусалим през 70-а година. После евреите се пръскат по света и започват да се занимават с лихварство, а християнството, ислямът, а и други религии забраняват лихварството. Антисемитите свързват евреите с парите. Казват: „Ето, евреите владеят света. Те държат парите. Те ги печатат. Те имат световно правителство“. И сега, ако вземете половината световни конспирации, те са на антисемитска основа, особено в САЩ“, посочи историкът.
В Бургас денят без отбеляза с онлайн събитие заради пандемията от COVID-19.
Теодора ПАВЛОВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Председателят на парламента Цвета Караянчева: На този ден с болка свеждаме глави пред паметта и страданията на евреите от Вардарска Македония и Беломорска Тракия
София. На този ден с болка свеждаме глави пред паметта и страданията на евреите от Вардарска Македония и Беломорска Тракия. Това написа в профила си във „Фейсбук“ председателят на Народното събрание Цвета Караянчева по повод Деня за възпоменание на жертвите на Холокоста. „Паметта е най-добрата защита. Нека никога да не забравяме, за да не позволим това да се случи отново. Днес...
Президентът Румен Радев: Нека помним жертвите от Холокоста, защото ако заличим с...
Акад. Георги Марков, историк: Трябва да опазим националната си самоличност в епо...
Акад. Георги Марков, историк: В българския народ няма антисемитизъм
София. В българския народ няма антисемитизъм. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ историкът акад. Георги Марков по повод Международния възпоменателен ден на Холокоста. „Евреите в България са били бедни тютюноработници в Дупница, понеже писахме история на града. Половината тютюноработници са евреи, бедни евреи. Няма ги онези Ротшилд от Германия или други известни банкери. Българите възприемат евреите като свои и поради това българите скачат и питат: „Защо искате да депортирате нашите сънародници? Ние живеем заедно. Българският народ, в сравнение с други, поне аз имам такова впечатление, няма народни поговорки против евреите – нито са настроени срещу евреите, че ще им оберат парите. Основното е, че нашият народ няма този антисемитизъм. Това се чуди Бекерле в дневника си: тези българи, хайде, оставете политиците, че лавират насам-натам, начело с Царя, той казва: българският народ не е възпитан да мрази евреите, които ще му отнемат бъдещето“, допълни той. Акад. Марков посочи, че антисемитската идея не се е родила в Германия, като обясни, че по времето на Адолф Хитлер тя успява да се превърне в идеология на нацистката власт. „Кралица Изабела, която изпраща Колумб да открива Новия свят, прогонва 300 000 евреи. Парадоксът е, че ги приемат в Османската империя. Дори султанът се е зарадвал, че му пращат работна ръка. Голяма част от българските евреи са прогонени от Испания. В Англия има антисемитизъм. Вземете „Венецианският търговец“ на Шекспир – той е антисемитски. Или пък погромите в Русия над евреите, както и в други държави. Има световен антисемитизъм, който е още от унищожаването на Ерусалим през 70-а година. После евреите се пръскат по света и започват да се занимават с лихварство, а християнството, ислямът, а и други религии забраняват лихварството. Антисемитите свързват евреите с парите. Казват: „Ето, евреите владеят света. Те държат парите. Те ги печатат. Те имат световно правителство“. И сега, ако вземете половината световни конспирации, те са на антисемитска основа, особено в САЩ“, допълни историкът. Теодора ПАВЛОВА Пълния текст на интервюто четете в раздел „Мнение“
СДС: Идеология, която сее смърт и насилие, е духовна чума за човечеството
София. Идеология, която сее смърт и насилие, е духовна чума за човечеството. Това се посочва в позиция на СДС по повод Деня за възпоменание на жертвите на Холокоста, който отбелязваме днес. „Зверствата на фашизма не бива да бъдат забравяни,както и зверствата на всички човеконенавистни и кървави режими. Трудностите на нашето време са благодатна почва за избуяване на движения от техни последователи, прикрити зад уж благородни идеи. Това е опасност, срещу която трябва да се изправим всички демократи в Европа и света“, се казва още в позицията. Споменът за миналото е силна противоотрова срещу опитите за възраждане на нацистките идеи. Идеология, която сее смърт и насилие, е духовна чума за човечеството. Затова – да помним и да не допускаме никога повече! Поклон пред невинните жертви!“, допълниха от СДС
Премиерът Бойко Борисов: Денят за възпоменание на жертвите на Холокоста всяка година ни припомня колко ценни са демокрацията и мирът
София. Денят за възпоменание на жертвите на Холокоста всяка година ни припомня колко ценни са демокрацията и мирът. Това е написал в профила си в социалната мрежа "Фейсбук" министър-председателят Бойко Борисов по повод Деня за възпоменание на жертвите на Холокоста. "Припомня ни, че е имало времена, в които най-жестоко са избивани невинни хора, а човешките права - безцеремонно потъпквани. Да скърбим за милионите погубени човешки животи по време на Холокоста не стига. Мрачното минало и писъците от концлагерите трябва да ни направят непоколебими, че антисемитизмът, расизмът и нетолерантността нямат място в нашия свят. От нас зависи. От нашите действия всеки ден! Гордеем се с куража на всички знайни и незнайни български граждани, духовници, политици и общественици, спасили над 48 000 свои сънародници-евреи от лагерите на смъртта", пише Борисов. "Поклон пред паметта на депортираните над 11 000 евреи от Вардарска Македония и Беломорска Тракия, както и на всички загинали евреи по време на Втората световна война", е написал още министър-председателят.
Международният ден в памет на жертвите от Холокоста ще бъде отбелязан в Бургас с онлайн събитие
Бургас. Днес светът за 16-и път ще отбележи Международния ден в памет на жертвите от Холокоста. Всяка година на този ден Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" организира събитие, с което почита паметта на невинните жертви на нацизма, като приобщава и град Бургас към този акт. Това съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. "От няколко години съчетаваме възпоменанието с кампанията на Световния Еврейски Конгрес "#WEREMEMBER", която призовава хората по целия свят да разпространят посланието никога повече терорът да не се повтаря", казват от "Алеф". Поради пандемията от COVID-19 тази година възпоменателното събитие ще се проведе онлайн. В него дистанционно ще се включат отличени автори в Националния ученически литературен конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", актьори от младежката театрална трупа "Валери и приятели", бургаски писатели, съмишленици и приятели на Център "Алеф". Виртуалната паметна среща ще започне от 14.00 часа. Участието в нея ще бъде осъществено чрез този линк.
Отбелязваме Международния ден в памет на жертвите от Холокоста
Отбелязваме Международния ден в памет на жертвите от Холокоста. Датата е обявена с резолюция на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г. На този ден през 1945 г. Съветските войски освобождават задържаните в концлагера Освиенцим. Това е най-големият концлагер (1940-1945 г.), създаден от германските нацисти около гр. Освиенцим (немско име: Аушвиц) до Краков. В концлагера са умъртвени или са загинали от глад и болести около 4 млн. души, предимно евреи и поляци. Впоследствие лагерът е превърнат в музей. Включен е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.