Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция „Фокус“)
Скопие. Директорът на националната телевизия на Република Северна Македония МРТВ Мариан Цветковски заяви, че наскоро е провел среща с колегите си от БНТ, на която е продължено редовното сътрудничество. По неговите думи, те не са се договаряли за съвместни продукции, нито за размяна на програми, а само за изпращане на кореспонденти в двете централи, пише вестник „Слободен печат“.
„Това беше среща за продължаване на сътрудничеството в рамките на редовното сътрудничество с публичните служби и ЕБУ и няма нищо общо с текущите политически събития. Разбрахме се да подпишем нов меморандум за сътрудничество, тъй като предишният е изтекъл. Сътрудничеството се планира на ежедневна информационна база, по отношение на обмен на информация, записи на текущи ежедневни събития и след това отваряне на кореспонденция. Ние ще изпратим наш журналист в София, а те свой в Скопие. Няма да изпращаме оператори, но кореспондентите ще използват ресурсите на националните телевизии. Така че се прави същото, каквото и по-рано“, заяви Цветковски пред изданието.
Миналия месец директорът на БНТ Кошлуков написа във „Фейсбук“, че ще напише писмо, за да предложи сътрудничество на колегите си в Скопие, защото вярва, че тяхната роля е да допринесат за взаимното разбирателство чрез съвместни продукции, съвместни предавания и връзки.
„Надявам се, че ще успеем да обменяме програми, филми, да се договорим за съвместни продукции. Ще предложим една българска седмица там, както и една на Северна Македония тук, и на двете ни телевизии. Благодарим на режисьора Мариан Цветковски за неговата достъпност, очакваме скоро нашите македонски колеги в София. Вярвам, че ако знаем повече един за друг, ще живеем по-добре заедно. Телевизията може да помогне за това“, пише той.
Професор Ивайло Дичев от Софийския университет в своя публикация приветства идеята на Кошлуков и предложи сериалът „Преспав“ да се гледа в България, а „Под прикирите“ в Северна Македония, защото „живата съвременна култура е начинът да се доближим до нашите съседи“.
***
Белград. Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви реализацията на пакет от икономически мерки на стойност 2,5 милиарда евро, сред които са парични обезщетения за всички пълнолетни граждани на страната, пише белградската „Политика“.
Вучич заяви в ефира на държавната телевизия РТС, че всички граждани ще могат да кандидатстват за 30 евро през май, за същата сума през ноември, а пенсионерите ще получат още 50 евро в допълнение към тези 60 евро.
Той каза, че микро, малките и средните предприятия ще получават три пъти по 50 процента от минималната работна заплата и добави, че има дилема дали да се прилага същата мярка за големи предприятия.
Президентът увери, че парите ще започнат да се изплащат на 1 април.
Вучич обяви, че на транспортния сектор ще бъдат плащани по 600 евро за всеки автобус шест пъти, „за да могат да оцелеят, да спасят капитала си“.
Той обяви, че държавата ще „разшири гаранционната схема“ с още 500 милиона евро, за да запази ликвидността на икономическия сектор.
На въпрос откъде идват парите за тези мерки, Вучич отговори, че това са „сръбски пари, от сръбската хазна, от сериозната сръбска държава“.
Държавният глава подчерта, че страната няма да има бюджетни проблеми заради икономическия пакет и добави, че публичният дълг на Сърбия няма да надвишава 61%.
„Ние държим всичко под контрол, няма да оставяме дългове на децата и всичко зависи от растежа ни“, каза той.
***
Прищина. Експертната комисия по жалбите и оплакванията в Косово (ECAP) потвърди дисквалификацията във вторник на 47 кандидати от предстоящите избори, които са били признати за виновни за престъпление с окончателно съдебно решение през последните три години. Сред неодобрените на предстоящите парламентарни избори на 14 февруари е и лидерът на най-голямата партия в страната – Движение „Самоопределение“ (Ветевендосие) Албин Курти, който според социологическите проучвания е основният кандидат за спечелване на премиерския пост, пише прищинското издание Gazeta Express.
Централната избирателна комисия (ЦИК) не е проверила изборните списъци на три партии – „Самоопределение“, „Алиансът за бъдещето на Косово“ (ААК) и НИСМА, след като няколко от техните кандидати в избирателната листа бяха осъдени за различни престъпления през последните три години. Според закона на лице, признато за виновно за престъпление през предходните три години, е забранено да се кандидатира за място в парламента. Трите партии отказаха да заместят кандидатите, изправени пред правни проблеми и в резултат на това ЦИК отхвърли всичките им партийни списъци. Други партии, включително Демократическата партия на Косово (ПДК) и Сръбска листа, както и незначителните партии, представляващи несръбските малцинства, са заменили оспорваните кандидати. В понеделник председателят на ЦИК изпрати писмо до ECAP, като препоръча списъците да бъдат заверени, но не и кандидатите, които са осъдени от съдилищата.
Партиите, които не са сертифицирани от ЦИК, подадоха жалба до ECAP, която реши да завери изборните списъци, но дисквалифицира кандидатите, изправени пред правни проблеми. В допълнение към Курти от Ветевендосе ECAP е дисквалифицирал и кандидатите: Албулена Хаджиу, Либурн Алиу, Байрам Маврики и Лабиноте Деми-Муртези.
Ръководството на „Самоопределение“ разкритикува остро председателя на ЦИК Валдете Дака, че е взела предубедени политически решения, намеквайки, че председателят на ЦИК е близък до ПДК. Дака осъди публичните заплахи и обиди на членовете на „Самоопределение“ като заяви, че решението е взето въз основа на Закона за изборите и е поискала Съдебният съвет да съдейства в процеса на проверка на кандидатите в съответствие с избирателното законодателство.
Косово трябва да проведе нови избори, след като през декември 2020 г. Конституционният съд постанови, че гласуването на парламента за избирането на правителството през юни 2020 г. е противоконституционно. Съдът постанови, че правителството на Авдулах Хоти е незаконно, тъй като депутатът Етем Арифи, който гласува за потвърждаването на новата коалиция, е осъден с окончателна заповед на съда. Гласът на Арифи беше решаващ - един от 61-те гласа в 120-местен парламент за избирането на Хоти за нов премиер. Хоти бе избран за нов министър-председател два месеца след свалянето на правителството на Курти чрез вот на недоверие, иницииран от Демократичната лига на Косово (ЛДК), бивш коалиционен партньор на Курти, поради разногласия на коалиционните партньори относно разпределението на позициите в правителството.
***
Атина. Ръководството на гръцката полиция обяви, че всички публични събирания на над 100 души са забранени до 1 февруари 2021 година, пише вестник Protothema.
Както се обяснява в изявлението, решението е взето в интерес на защитата на общественото здраве при обстоятелствата, причинени от пандемията, и в съответствие с препоръките на експертната комисия за Covid-19 за ограничаване на риска от разпространение на вируса.
Всеки, който наруши мярката, ще бъде глобен с административна глоба от 5000 евро за юридически лица и 3000 евро за физически лица, докато административна за лица, нарушаващи забраната, като участват в публични събирания на открито, глобата е от 300 евро.
„Забраната не се отнася до присъствието на граждани в търговски обекти, магазини и т.н.“, се казва в решението.