ТАСС: Лавров и Зариф ще обсъдят в Москва иранската ядрена сделка и Нагорни Карабах
Москва. Министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров приема за среща в Москва иранския си колега Мохамад Джавад Зариф, предава TACC.
Контактите между ръководителите на външнополитическите ведомства на Руската федерация и Иран са от редовен характер: последната им директна среща се състоя в руската столица преди четири месеца, през септември миналата година. Посещение на Зариф в Москва също беше обявено през ноември миналата година, но то беше отложено поради заседанията по бюджета на иранското правителство, които наред с друго изискваха присъствието на външния министър.
Този път иранският министър ще пристигне в Москва от Баку като част от обиколката, посветена на уреждането на ситуацията в Нагорни Карабах. Очаква се тази тема да се превърне в една от основните в предстоящите преговори. В същото време страните също няма да пренебрегнат проблемите на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма и въпросите, свързани с преодоляването на кризата в Сирия.
Нови възможности за Нагорни Карабах
Конфликтът в Нагорни Карабах подчерта важността на регионалното сътрудничество за поддържане на сигурността и стабилността в Закавказието. Както Лавров отбеляза по-рано, Москва и Техеран имат сходни възгледи за решаването на този проблем. Така че, по неговите думи, тристранното изявление на лидерите на Русия, Азербайджан и Армения относно Нагорни Карабах от 9 ноември отразява предложенията на Иран да постави регионалния подход в основата на уреждането.
Сега, с прекратяването на военните действия, медиирани от Руската федерация, инициативите за изграждане на икономически връзки и възстановяване на нормалния живот чрез усилията на всички ключови играчи в региона придобиват първостепенно значение. В този контекст ползотворната спирка в Москва по време на пътуването на Зариф до закавказките страни и Турция може да отвори нови възможности. „Прогресивното развитие на взаимноизгодното сътрудничество и обединяването на значителни потенциали на Русия и Иран могат не само да имат благоприятен ефект върху позицията на двете държави, но и да подобрят ситуацията в Закавказкия регион и Близкия изток, да създадат допълнителни условия за осигуряване на стабилен мир и стабилност там“, заявиха от руската дипломатическа служба преди срещата на министрите.
Надежди за ядрената сделка
Ситуацията около ядрената сделка с Иан винаги е била обект на тесен и интензивен диалог между Москва и Техеран. И така, миналата година, въпреки всички трудности, дължащи се на пандемията, Зариф отлетя за Русия, за да обсъди тази тема три пъти – при това през доста кратки интервали. Съдбата на сделката беше в критичен момент по време на президентството на Доналд Тръмп, чиято администрация през 2020 г. се постара да погребе окончателно иранската сделка. Русия и Иран многократно потвърдиха решимостта си да се противопоставят на този натиск и да защитят споразумението.
С избирането на новия президент на САЩ Джо Байдън се възродиха надеждите за по-балансиран подход от Вашингтон и връщане към ядрената сделка. Служители от неговата администрация вече дават редица окуражаващи сигнали по този въпрос, въпреки че досега на официално ниво САЩ и Иран правят доста смесени изявления. Без значение как се развиват събитията по-нататък, няма съмнение, че Лавров и Зариф ще си взаимодействат тясно и ще сравняват позициите в тази посока.
Същото се отнася и за проблемите на сирийското заселване. „Позициите на Москва и Техеран по сирийския въпрос до голяма степен съвпадат. Активното взаимодействие между нашите страни остава в рамките на Астанинския процес", добавиха от МВнР в Москва.
Интензивно сътрудничество
В навечерието на посещението на Зариф руската дипломатическа служба също обърна внимание на активното развитие на двустранните отношения. Съответстваща на тази положителна динамика е интензивността на контактите между Москва и Техеран на различни нива, включително най-високото. „Интензивността на политическия диалог се увеличи - миналата година президентите на Русия и Иран разговаряха по телефона четири пъти“, напомни руското външно министерство.
Страните отбелязват също взаимен фокус върху разширяване на икономическите връзки и увеличаване на търговията. Тази година за тази цел се планира провеждането на редовно заседание на настоящата постоянна руско-иранска комисия по търговско и икономическо сътрудничество. Това се улеснява и от засилването на междурегионалните връзки.
„Възнамеряваме да разширим по-нататък взаимноизгодни връзки с Иран, да продължим сътрудничеството в интерес на регионалната стабилност и международната сигурност. Разчитаме на укрепване на положителните тенденции във всички сфери на руско-иранското взаимодействие", се казва още в официалното съобщение на руското външно министерство.
Превод и редакция: Иван Христов
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
РИА Новости: В Азербайджан започна работа руско-турския център за наблюдение на примирието
Баку. В Азербайджан започна работа руско-турския център за наблюдение на примирието, руските военнослужещи са на място, заяви пред РИА Новости полковник Вагиф Даргахли, ръководител на пресслужбата на азербайджанското министерство на отбраната.Центърът ще бъде разположен в Агдамския район на Азербайджан, който е под контрола на Баку след подписването през ноември 2020 г. на три...
Мохамад Джавад Зариф: Иран ще се върне към ангажиментите си по ядрената сделка, ...
Сергей Лавров: Русия и Иран се надяват, че САЩ ще се върнат към изпълнението на ...
Yeni Safak: Ердоган и Путин обсъдиха Карабах в телефонен разговор
Москва/Анкара. Руският президент Владимир Путин в телефонно обаждане в сряда информира турския президент Реджеп Тайип Ердоган за неотдавнашната тристранна среща на върха между Русия, Армения и Азербайджан, проведена в Москва, пише турския вестник Yeni Safak Срещата на върха между Русия, Азербайджан и Армения се проведе в понеделник. Срещайки се два месеца след обявяването на прекратяване на огъня в Нагорни Карабах, лидерите на Русия, Азербайджан и Армения подписаха на срещата на върха пакт за развитие на икономически връзки и инфраструктура в полза на целия регион. Според изявление на Кремъл тристранните преговори потвърждават позицията на Азербайджан относно нормализирането на връзките и готовността за практически стъпки за възстановяване на мира. „Като се вземе предвид общата стабилизация на ситуацията около Нагорни Карабах, беше възможно да се постигне съгласие по редица важни стъпки в тази посока“, заявиха от Кремъл. От своя страна Ердоган изрази подкрепа за усилията на Русия за решаване на въпроса за Нагорни Карабах и за продължаване на координацията на съвместните действия, включително икономическото развитие на региона и насърчаването на взаимноизгодни проекти, заяви пресслужбата на Кремъл. Путин и Ердоган обсъдиха формирането на турско-руския център за наблюдение на прекратяването на огъня и всички военни действия в Нагорни Карабах. Двамата лидери са обсъдили и двустранни въпроси като обема на търговията между двете страни, разширяването на сътрудничеството в ключови области, както и борбата с пандемията от коронавируса, включително изпълнението на плановете за съвместно производство и употреба на ваксини, заяви Кремъл. Превод и редакция: Юлиян Марков