Антон Иванов, енергиен експерт: „Росатом“ трябва да участва като водещ проектант на реакторния остров на VII блок на АЕЦ “Козлодуй”
София. Руската страна трябва да участва като водещ проектант на реакторния остров на VII блок на АЕЦ “Козлодуй”. Това каза в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ енергийният експерт Антон Иванов.
„Ролята на „Росатом“ е ясна, тази компания трябва да остане като част от проекта. Но АЕЦ „Козлодуй“ има опит при работа с международни консорциуми в такава конфигурация. Програмата за модернизация на V и VI блок беше реализирана със съвместното участие на руски, американски, френски и немски компании. Всеки от участниците в тези консорциуми има ясен обхват на дейностите, които извършва и за които отговаря, но за реакторното оборудване руската страна би трябвало да има водеща роля и по тази линия трябва да се водят преговори с руската страна. Когато използваме руско оборудване от първи контур, задължително руската страна трябва да участва като водещ проектант на реакторния остров. Същото беше планирано и за АЕЦ „Белене“, обясни енергийният експерт.
Антон Иванов допълни, че в момента страната ни има две конкуриращи се инициативи – проектът „Белене“, който не е спрян, както и използване на оборудването от АЕЦ „Белене“ или част от него за реализация на проект на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.
„Тепърва трябва да се разработват доклади, които да обосноват втората опция за използването на оборудване на проекта в Козлодуй, но двете алтернативи би трябвало да бъдат сравнени на максимално равен етап, за да се избегнат по-нататъшни съмнения и неразбиране при инвеститорите за какъв проект и за каква инициатива става точно дума. Въпросът е да се конфигурира проект, който в максимална степен да минимизира загубите от наличието на доставено, но неизползвано оборудване у нас. В момента би трябвало да се предприемат доста бързи стъпки за оформяне на тази проектна инициатива на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Там вече са изпълнени редица дейности по обосновка на възможността за използване на площадка, има избрана площадка, което е важен етап. Има одобрен ОВОС, сега трябва да се даде отговор на въпроса каква е проектната конфигурация, при която оборудване, доставено на площадката на „Белене“, може да бъде включено в проект, в който участие взимат и други изпълнители“, подчерта енергийният експерт.
V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ могат да работят до 2050 година, ако експлоатацията се реализира в съответствие с най-високите норми и изисквания в ядрената област, допълни Антон Иванов.
Евелина БРАНИМИРОВА