Буяр Османи пред To Vima: Не може да има силна Европа без силни Балкани
Атина. Не може да има силна Европа без силни Балкани, успешни Балкани са Балканите, интегрирани в ЕС. Стабилизацията на ЕС може и трябва да се извърши заедно с европейската стабилизация на Балканите, заяви министърът на външните работи на Република Северна Македония (РСМ) Буяр Османи в интервю за гръцкия вестник To Vima, предаде кореспондентът на Македонската информационна агенция (МИА) от Атина, цитиран от скопския телевизионен “Канал 5“
Говорейки за европейската перспектива на региона, Османи подчерта, че това е „геостратегическа инвестиция за стабилна, силна и обединена Европа, основана на общи ценности и стандарти“, но също така, че интеграцията в ЕС е „най-лесната и евтина инвестиция за сигурност и стабилност“ в Съюза.
Външният министър на РСМ подчерта, че преговорите за присъединяване с ЕС обаче не трябва да се превръщат в преговори с България, като добави, че разговорите със София продължават да преодоляват различията.
„Изграждаме приятелства, това е нашата автентична черта. Но никога не сме посягали към неща, които не са наши. Ние сме ярък пример за добросъседски отношения. Ние не сме създавали проблеми и никога не сме били проблем. Ние взимаме решения. Това е манталитетът на победата. "Разговорите с България са непрекъснати и ние ще продължим да намираме начин да преодолеем различията, но преговорите за присъединяване не трябва да се превръщат в преговори с България", обясни Османи в интервюто за гръцкия вестник
По отношение на срещите в Атина с гръцкото държавно ръководство той каза, че е започнал новата година с успешно посещение в Гърция, "което е доказателство за отличните отношения и сътрудничество", и има искрени намерения да се поставят основите "за изграждане на по-дълбоко и дълготрайно приятелство между двете страни". ".
„Като непосредствен съсед и член на ЕС, вярвам, че принципната подкрепа на Гърция за незабавното стартиране на нашите преговори за присъединяване е изключително важна. Винаги съм казвал, че икономиката и бизнесът трябва да водят нашите отношения, но нашето задължение е чрез политическо сътрудничество да създадем условия за по-нататъшно насърчаване на търговията, туризма и инвестициите като най-важната и осезаема полза за нашите граждани, каза външният министър и добави, че икономическото сътрудничество , енергийният сектор и свързаността са основните области на засилено сътрудничество между двете страни въз основа на плана за действие.
По-конкретно той обяснява възможностите за енергийно сътрудничество, като споменава възможността РСМ чрез газопровода с Гърция да осигури достъп до Трансадриатическия газопровод, но също така и до втечнен природен газ през Александруполис, който според него може да „стимулира навлизането на компании за търговия с природен газ“. на македонския пазар ", нещо, което ще„ засили конкуренцията и ценообразуването чрез свободния пазар, което ще гарантира устойчивостта на сектора на природния газ ".
По отношение на Преспанското споразумение и прилагането му в РСМ той казва, че повечето от задълженията вече са изпълнени, а относно забележките на гръцката страна, че не е изпълнено изцяло, Османи казва, че има примери, но те се дължат на „обективни причини или бюрократично забавяне“.
„Преспанското споразумение е пример и модел за разрешаване на отворени въпроси между две съседни държави, предимно чрез създаване на доверие и приятелство, които по-късно се превърнаха в съюз и партньорство. Веднага след като Споразумението влезе в сила, Република Македония започна да прилага разпоредбите и мога да кажа, че повечето от нашите задължения са изпълнени. Разбира се, има примери, които произтичат от обективни причини или от това, което бих нарекъл бюрократично забавяне, обясни министърът на външните работи на Македония в интервюто за To Vima.
Превод и редакция: Юлиян Марков