Проф. Александър Маринов: Президентът Румен Радев е много различен от българските политици, защото не успяха нито да го купят, нито да го уплашат
София. Президентът Румен Радев е много различен от българските политици, защото не успяха нито да го купят, нито да го уплашат. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при държавния глава. По думите му Румен Радев е президент на голяма част от българския народ, работи за голяма част от българския народ и дори за мнозинството от тези, които не го харесват.
„Тук става въпрос не за лични конфликти или за някаква борба за изгода, за кокал. Противоречията са принципни, те са принципно различни още от момента, когато той се кандидатира за президент. Неслучайно спечели изборите, той ги спечели, защото го подкрепиха голяма част от хората, които иначе стояха встрани от партийните битки. Той заяви своята позиция, постепенно я разви. Кулминацията дойде след като провалите и безчинствата на този режим преминаха всякакви мислими граници. Тогава се видя, че всъщност голяма част от хората, които протестираха, не излязоха да защитават него лично, а защитаваха принципи, за които той се обяви от самото начало. Това е най-важната подкрепа, подкрепа за ценности и принципи, които един човек предлага, но не само на думи, а и с делата си. За тези четири години стана ясно, че президентът Радев е много различен от голямото мнозинство от българските политици, защото не успяха нито да го купят, нито да го уплашат“, допълни проф. Александър Маринов.
Според проф. Александър Маринов държавният глава е дал личен пример, че политиката може да бъде честна и почтена работа.
„В този смисъл едно от посланията, които той отправи по време на протестите, че българските политици трябва да се научат да живеят от заплата, е видима в личния му пример. Още преди изборите посочи необходимостта от сериозен, дългосрочен, стратегически поглед към бъдещето на България и към необходимостта да се получи известно сплотяване и обединяване на значителна част от обществото, за да можем да премахнем пречките, които ни възпрепятстват да се движим към това бъдеще. Това бе сторено с много неща. Голямата му заслуга е в това, че показа, че българската политика може да бъде нещо по-различно от това, което се отвратихме да гледаме по време на прехода“, каза още експертът.
Обединител на нацията не означава човек, който се разбира добре с всички партийни върхушки, обясни проф. Александър Маринов.
„Българските партии се ползват с крайно ниско доверие и в момента партиите в парламента представляват само около една четвърт от българските избиратели. Единството или сплотяването на нацията не може да бъде въпрос на сговор между партиите или техните върхушки. Това единство или сплотяване е въпрос на ценности, принципи и големи цели. В него би трябвало да участват и допринасят много хора, които не се идентифицират със сега съществуващите политически партии. Обединението не е нещо самоцелно. Много често се лансира тази идея или подло послание, че едва ли не трябва да се спогаждаме. Няма място за спогаждане, когато нещата вървят от зле на по-зле, когато са нужни промени. В такива условия съглашателството е порок, не е добродетел“, коментира проф. Маринов.
Проф. Александър Маринов подчерта, че президентът Румен Радев не е политическа държанка. Ако партиите искат да имат добро бъдеще, трябва да се научат да изразяват ценностите и интересите на народа, а след това своите лични или на малка група хора, допълни той.
Цоня СЪБЧЕВА