„Московский Комсомолец“: Чичо Байдън преподаде жесток урок на Русия
Москва. Не толкова отдавна се подиграхме (и с право) на тайната инаугурация на Лукашенко. Е, в крайна сметка, истината е, че законно избраният президент не бива да встъпва в длъжност, криейки се в дворец, заобиколен от полицаи за борба с безредиците. Срам. Очевидно на власт е дошъл диктатор, който се страхува от своя народ и когото хората мразят, припомня руският вестник „Московский комсомолец“ в материал, представен без редакторска намеса и отразяващ позицията на автора му.
А ако целият град, столицата на страната, където се провежда инаугурацията, е под обсада? Около двореца нова висока ограда, контролни пунктове по улиците, 20 хиляди войници по улиците, затворени централни метростанции? Там вероятно на власт е дошъл не дори диктатор, а канибал, който предпочита суровия черен дроб на дисидент за закуска. Страхлив и злобен. Срам? Но не. Това е либералният старец Байдън, маякът на целия прогресивен и модерен свят.
Обективно няма разлика между събитията в Беларус и в Америка. И на двете места има съмнения относно изборните резултати. И на двете места се появяват недоволни хора, има човешки жертви, има потискане (с различна степен на жестокост) на дисиденти, има цензура. Разликата е субективна.
Ако сте най-общо „либерал“, то в Беларус това означава ужас-ужас, разгневеният Лукашенко е вбесен, а войниците на светлината му се противопоставят. А в Америка, напротив, трябва да е така: хора с чаши кафе и на велосипеди, строени пред силите на тъмнината, в които все още можете да различите мъжете от жените.
Ако сте най-общо „консерватор“, всичко е наобратно. В Беларус Лукашенко защитава нормалните хора и страната, един от последните бастиони на здравия разум в Европа, да не стане сервитьорка за задгранични господа. А Америка, след гласуване в секциите и по пощата, се опитва да запази ценностите на бащите основатели с уморени ръце, които един смел нов свят отнема от нея.
Така че, обективно, и чичо Лукашенко, и чичо Байдън дават жесток урок както на нас, така и на нашите власти (авторът има предвид Русия и руските власти – бел.прев.). Нашите власти си учат урока. Но не целият материал, а само това, което им харесва. Не напразно те непрекъснато питат по телевизията - какво искате, като в Америка-Беларус-Франция? Не искате? Е, ето ви, за да не се люлее лодката ни, прекрасни закони за публични събития (за да не можете просто да излезете, което е гарантирано от Конституцията, и да кажете своето "уу"), за избори, за "чуждестранни агенти" (в каквито сега дори могат да бъдат превърнати и трижди патриоти). И няма ограничение за законодателното съвършенство - това е само началото. Всичко това се прави с надеждата, че нашата (руската-бел.прев.) инаугурация е праведен празник за правилните граждани.
Но трябва да се усвои целия материал. Също така наблюдавайки урока дистанционно, виждаме, че държавите не се разпадат, ако гражданите имат възможност да изразят мнението си. Но ако нямат възможност, тогава започват байдъновско-лукашенковите варианти: единият тайно става президент, а другият – под обсада.
Превод: Юлиян Марков
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ТАСС: Джо Байдън отиде на църква преди инаугурацията
Вашингтон. Католикът Джо Байдън, който след няколко часа ще положи клетва като 46-и президент на САЩ, започна деня с посещение на катедралата на „Св Апостол Матей“, разположена буквално на сто метра от Белия дом, предава TACC.Демократът беше придружен от членове на семейството си. Към тях се присъединиха новоизбраният вицепрезидент на САЩ Камала Харис и съпругът й Дъглас Емхоф...