Одобрена е българската позиция за предстоящата неформална видеоконференция на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС, част „Образование“
София. Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформална видеоконференция на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС, част „Образование“, която ще се проведе на 22 януари. Темата на видеоконференцията е приносът на сектор „Образование и обучение“ в прилагането на принципите на социалните права, залегнали в Европейския стълб на социалните права като част от подготовка за Социалната среща на върха. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
По време на дебатите България ще акцентира върху приноса на образованието и обучението в прилагането на принципите на социалните права. Тя ще посочи ролята на достъпът до висококачествено образование и грижи още в ранна детска възраст, които полагат основите за успешното учене през целия живот на всички деца, за социалната интеграция и личностното развитие, и по-късно - за пригодността за заетост.
България ще представи накратко предприетите действия, свързани с прилагането на принципите от Европейския стълб на социалните права, като постави акцент върху периодично осъвременяване на учебното съдържание, модернизиране на учебния процес, подкрепа на политиките за развитие на дуалното обучение и разширяване на системата за ограмотяване на възрастните. Акцент ще бъдат и предприетите действия за създаване на условия за улесняване на прехода на малките деца от семейната към образователната среда, осигуряване на достъп до формите на учене през целия живот и инвестициите в областта на дигиталното образование. Специално внимание ще бъде обърнато и върху осигуряването на условия за осъществяване на приобщаващо образование и прилагане на диференцира.
Правителството одобри също резултатите от българското участие в неформална видеоконферентна среща на министрите на вътрешните работи, организирана от Германското председателство на Съвета на ЕС на 14 декември 2020 г. В рамките на срещата бяха дискутирали следните теми: пакта по миграцията и убежището; преразглеждане на времевия график за въвеждането на новата архитектура на информационните системи на ЕС; Заключения на Съвета относно вътрешната сигурност и Европейското полицейско партньорство/други въпроси, свързани с вътрешната сигурност.
Съветът на ЕС по околна среда проведе заседание на 17 декември 2020 г. в Брюксел. Министрите постигнаха съгласие по цялостната позиция на Съвета по проекта на Европейски закон за климата. Новият елемент, по който министрите се споразумяха, се отнася до залагането на ревизираната цел на ЕС за намаление на емисиите с 55% до 2030 г. в съответствие с насоките на Европейския съвет от 10 - 11 декември 2020 г. В рамките на дискусията България посочи, че отчита като стъпка в правилната посока направените промени от Германското председателство за отчитане насоките на лидерите. Страната ни, отново подчерта притеснителна липсата на някои ключови елементи като референцията към улесняващата рамка, принципът за технологична неутралност, разпределението на ползите и усилията и нуждата от гарантиране на справедлив социо- икономически преход. В заключение, беше посочено, че са въведени редица положителни изменения в текста, което позволява на страната да гласува „въздържал се“.
Съветът постигна единодушие по проекта на Национално определен принос на ЕС, който да бъде депозиран пред Секретариата на Рамковата конвенция по изменение на климата към ООН до края на 2020 г. С документа се заявява амбицията на ЕС да повиши намалението на емисиите си до 2030 г от 40 на 55%, с което остава лидер в международен план.
Министрите одобриха и позицията на Съвета за започване на преговори с ЕП по проекта на изменение на Регламента относно Орхуската конвенция, както и Заключения за постигането на кръгово и екологично възстановяване и относно ролята на цифровизацията за опазването на околната среда и климата. В рамките на заседанието министрите на околната среда обмениха мнения и относно наскоро представената от Комисията Стратегия за устойчивост в областта на химикалите - към нетоксична околна среда, която е първа политическа стъпка към амбицията за нулево замърсяване, включена в Европейската зелена сделка.
Неформална видеоконференция на министрите на земеделието на Европейския съюз ще се проведе на 25 януари. По време на нея се очаква Португалското председателство да представи своята работна програма, а също така и информация за развитието на преговорите по пакета за реформата на Общата селскостопанска политика след 2020 г.
На срещата ще бъдат обсъдени свързаните с търговията въпроси на селското стопанство. По този въпрос страната ни е категорична в позицията си, че за всяко търговско споразумение е нужно да се направи предварителна оценка на очакваните ефекти от него. Република България е изключително заинтересувана от това преговорите по търговските споразумения да продължат с интензивни темпове. Страната ни остава в готовност да защити и отстоява своите офанзивни и дефазивни позиции при търговията с чувствителни български земеделски продукти. Стремежът към балансираност в търговските преговори ще доведе до ползи не само за Република България и ЕС като цяло, но в крайна сметка ще допринесе за ефективни и справедливи резултати за всички преговарящи страни.
В областта на рибарството основната тема на дискусия ще бъде изготвяне на насоки за определяне на възможностите за риболов за 2021 г., и на някои дълбоководни рибни запаси за риболовните кораби на Съюза за 2021 г. и 2022 г.