Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция „Фокус“)
Вашингтон. Номинираният държавен секретар на САЩ Антони Блинкен се изказа положително за работата на администрацията на Доналд Тръмп по разрешаването на противоречията между Косово и Сърбия, пише Koha Ditore.
По време на сесията за потвърждение в комисията по външни работи на Сената на САЩ, Блинкен беше попитан от сенатора Рон Джонсън относно споразумението от септември 2020 г. за нормализиране на икономическите отношения между Косово и Сърбия. Джонсън каза, че нещата не са се подобрявали, докато Ричард Гренел не е представил идеята за нормализиране на икономическите отношения. В репликите си Блинкен каза, че приветства редица неща, които администрацията на Тръмп е направила. „Споменахте и работата с Косово и Сърбия. Приветствам това. Избраният президент (Джо Байдън) е прекарал много време в тези страни в миналото и мисля, че споделя убежденията относно нещата, които можем да направим, за да помогнем на Косово да продължи напред и надявам се и Сърбия“, каза Блинкен.
***
Белград. „Гражданит на Косово не заслужават презрение, но военният престъпник и вожд на наркокартел Рамуш Харадинай заслужава презрение и наказание“. Това заяви министърът на вътрешните работи на Сърбия Александър Вулин в коментар за словесната престрелка от последните дни между бившия косовски премиер и сръбския лидер Александър Вучич и по-специално призива на Харадинай към Белград да признае Косово, за да избегне създаване на „Велика Албания“ чрез обединение на Тирана и Прищина, пише „Новости“.
„Със своите глупости и заплахи Харадинай е по-опасен за шиптърите, чиито глави би хвърлил и похарчил, за да се опита да се спаси от съд и наказание“, заяви Вулин.
„По-опасни от Харадинай са онези, които мълчат за престъпленията му, и онези, които позволяват на наркокартели от Косово да тровят децата на европейците. Щом Европа мълчи, когато лидер на наркокартел заплашва с „Велика Албания“, нека мълчи, когато сърбите казват, че искат да живеят в една държава. Всичко, което ЕС позволява на шиптърите, ще трябва да разреши и на сърбите. Вучич води политика на мир, но сред шиптърските политици няма събеседници за такава политика и аз знаех това, но знам, че в ЕС има все по-малко политици, които разбират това“, каза министърът и председател на Социалистическата партия на Сърбия Вулин.
***
Атина. Заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас подчерта във вторник ползите от сертификатите за ваксинация на фона на пандемията на коронавируса, като заяви, че те са от „най-голямо значение“ и посочи, че подобна инициатива може да бъде одобрена до края на януари, пише вестник Kathimerini.
Неговите коментари идват преди срещата на лидерите на ЕС в четвъртък, в която ще бъде обсъдено предложението, направено миналата седмица от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис за европейски сертификат, показващ кога дадено лице е ваксинирано срещу новия коронавирус.
„Нуждаем се от сертификати за ваксинации, които да позволяват ясен запис на историята на ваксинацията на всеки индивид, за да се осигури правилното медицинско проследяване. Общият подход на ЕС към надеждни и проверими сертификати би позволил на хората да използват своите записи в други държави-членки на ЕС“, обясни Схинас.
„Това също ще отвори вратата за други употреби и ще помогне за премахване на ограниченията“, добави той, посочвайки един от аргументите, изтъкнати от гръцкия премиер, който заяви в писмо, адресирано до председателя на комисията на ЕС Урсула фон дер Лайен, че сертификат ваксинацията срещу Covid-19 би осигурил „възможно най-бързото възстановяване на свободата на движение между страните-членки, но също така и с трети страни“.
Схинас заяви още, че той и Фон дер Лайен „продължават да работят с държавите-членки по този общ подход“, така че да може да се вземе решение за сертификатите преди края на месеца, „и да позволят на оперативно съвместимите сертификати на държавите-членки да бъдат бързо използваеми в рамките на ЕС и извън него“.
***
Прищина. Лидерът на „Алианса за бъдещето на Косово“ (ААК) и бивш премиер на страната Рамуш Харадинай каза на сръбския президент Александър Вучич, че ако иска да предотврати създаването на „Велика Албания“, Белград трябва да признае независимостта на косовската държава, пише македонското издание „Слободен печат“.
В отговор на изявлението на Вучич, че „Харадинай е опасен човек“ и че призивите му за провеждане на референдум за обединението на Косово с Албания „представлява заплаха не само за Сърбия, но и за региона, Европа и света“, бившият косовски премиер заяви, че ако това изглежда опасно за сръбския президент и за Сърбия, това е потвърждение, че се движи „в правилната посока“.
Призовавайки сръбския лидер да не се плаши и да не се нервира, Харадинай написа във „Фейсбук“, че „Косово иска само това, което му принадлежи“.
„Не се страхувайте, г-н Вучич. Няма нужда да се тревожите. Косово иска само това, което му принадлежи. Ако вие и други искате да предотвратите референдум за обединението на Косово с Албания през 2025 г., има много прост начин: Сърбия да признае Косово като независима държава. Освен това Косово знае пътя си към членство в НАТО, ЕС и ООН. С истерична реторика няма да попречите на правото ни да дефинираме бъдещето на Косово“, каза Харадинай.
По неговите думи „всички трябва да знаят“, че „изявлението ми и ангажимента за обединение с Албания е резултат на постоянната небрежност на Брюксел към Косово“.
„Косово и неговите граждани са най-прозападните и като такива не заслужават да бъдат презирани, игнорирани и обуславяни за неопределено време“, пише Харадинай.