Преглед на някои от основните теми в европейския печат (Агенция „Фокус“)
Вашингтон. Държавният секретар Майк Помпео използва последния си ден на поста във вторник, за да обяви, че същността на Америка не е в мултикултурализма, като написа в Twitter, че „Уоукизмът“*, мултикултурализмът, всички -изми – това не е Америка“, пише The Independent.
(Woke, Wokeism – политически термин, произтичащ от афроамерикански – английски, обозначаващ засилено внимание към въпросите на социалната, расовата и половата справедливост)
„Уоукизмът, мултикултурализмът – те не са Америка. Те изкривяват нашето велико основание и всичко, което означава тази страна. Нашите врагове всяват раздор, защото знаят, че така ни правят по-слаби“, написа Държавният секретар в „Туитър“.
Коментарите ядосаха както политици, така и бившите дипломати и отбелязаха поразителна промяна в тона на бившите секретари, които често се стремят да насърчават толерантността и мултикултурализма в ролята си на висши дипломаоти на страната, отбелязва изданието.
Вестникът припомня, че както всички американци, които не произхождат от коренното население, семейството на г-н Помпео пристига в страната като имигранти, в неговия случай от италианския регион Абруцо.
Independent посочва още, че чернокожите, латиноамериканците и азиатците съставляват само около 15 процента от американския дипломатически корпус, а едно от обещанията на Тръмп в предизборната кампания през 2016 година беше „пълно и тотално спиране“ на влизането на мюсюлмани в САЩ.
***
Берлин. Доналд Тръмп си тръгва, но политическите щети остават - включително за репутацията на САЩ в Европа. Вместо доверие, има скептицизъм относно способността на новия президент Джо Байдън да спре упадъка на САЩ на световната политическа сцена. Всичко това е централното заключение на проучване, проведено от Европейския съвет по външни отношения в 11 европейски държави и публикувано от Süddeutsche Zeitung.
Както съобщава изданието, в края на 2020 г. е проведено проучване сред около 15 хиляди души от европейски страни, включително Германия, Франция, Полша и Швеция. По-малко от половината от тях вярват, че Съединените щати под управлението на Байдън ще поставят под контрол върху вътрешните си раздори и ще допринесат за решаването на такива международни проблеми като борбата с изменението на климата, мира в Близкия изток или европейската сигурност.
В същото време почти една трета от всички респонденти са уверени, че на американците не може да се вярва, след като гласуваха за Тръмп през 2016 г. В Германия 53% мислят така - няма по-голямо недоверие в никоя от страните, участващи в проучването.
Авторът на изследването, политологът Иван Кръстев, подчертава, че „безредното президентство“ на Тръмп е оказало решаващо влияние върху позицията на европейците спрямо САЩ. По време на анкетата не се е очаквала ескалация на политически събития, последната от които беше щурмът на Капитолия през януари. Шест от десет европейци обаче казаха тогава, че смятат американската политическа система за „разрушена“.
Според вестника около две трети от анкетираните смятат, че страната им не може да разчита на подкрепа от САЩ в случай на сериозна криза. Това от своя страна засяга очакванията на европейците от собствените им политици. Две трети от анкетираните подкрепят Европа да се грижи за своите военни ресурси, вместо да разчита предимно на американците. Повечето вярват, че Китай ще изпревари САЩ като водеща суперсила през следващото десетилетие.
В същото време, очевидно, европейците не бързат да подкрепят САЩ в международни спорове. Във всички 11 страни повече от половината от анкетираните казват, че техните правителства трябва да бъдат неутрални при всеки конфликт между САЩ и Китай. В никоя държава мнозинството не би искало да застане на страната на Вашингтон.
Поради факта, че отношенията със Съединените щати са доста „неясни“, населението е все по-склонно да разчита на взаимна подкрепа в рамките на Европа. Според проучването почти всички страни смятат Германия за най-важната държава, с която да поддържат „добри отношения“. Само респондентите от Великобритания, Полша, Италия и Швеция дават приоритет на САЩ.
Проучването показва, че новата администрация на САЩ има всички основания да „се страхува не само от токсичните разделения у дома, но и от настроението на европейците, когато Америка се върне на световната сцена“, обобщават авторите на изследването, публикувано в Süddeutsche Zeitung
***
Брюксел. Одобрението на Европейската агенция по лекарствата (EMA) за извличане на шест дози ваксина Pfizer от един флакон вместо пет не доведе до ускоряване на нивата на ваксинация, а до законова обосновка за намаляване на доставките на ваксини от САЩ за Европа, пише белгийският вестник Le Soir.
„Pfizer е намалил доставките си въз основа на факта, че вече могат да се получат шест [вместо пет] дози ваксина от всеки флакон. Много популяризираната кампания за ускорена ваксинация получи куршум в крилото“, пише изданието.
Договорите, сключени от Европейската комисия от името на ЕС с Pfizer, предвиждат доставката на 600 милиона дози ваксина за страните от ЕС, а не определен брой на доставените флакони. По този начин одобрението на ЕМА от 8 януари за получаване на шест дози от всеки флакон със спринцовки с ниско мъртво пространство просто даде на Pfizer правното основание да намали броя на опаковките с ваксини, изпратени до Европа с 15%.
„Веднага след като Pfizer научи, че Белгия използва шест дози от една ампула, той веднага намали количеството на доставената ваксина. Сега вместо 92 изотермични контейнера от 195 флакона [на ден], получаваме 76“, пише вестникът.
Le Soir цитира факти за Белгия, но те са типични за целия Европейски съюз, тъй като договорите за доставка на ваксината са подписани на наднационално ниво в Брюксел, а Европейската комисия всъщност е забранила преките преговори с доставчици извън рамките на общите европейски договори за страните от ЕС. Регламентите за ваксините са валидни и на европейско ниво.
Изданието подчертава, че това е второто намаляване на доставките на ваксини за 10 дни. На 10 януари Pfizer официално обяви, че ще намали доставките до страните от ЕС поради прекомерни поръчки.
Според Le Soir всичко това вече е довело до спиране на ваксинациите в болници във Фландрия, т.е. в този регион на Белгия, докато ваксинациите продължават да се правят само на жители на старчески домове. Във федералния регион на Брюксел центровете за ваксинация продължават да работят, но служител на местното правителство отбелязва, че не знае колко дълго ще може да продължи ваксинацията поради липсата на гаранции за получаване на необходимото количество лекарство, тъй като след три седмици всеки, получил първата доза, трябва да получи и втората инжекция. Във Валония изобщо не коментират ситуацията.
Голямата икономия на Pfizer
Миналата седмица белгийските медии съобщиха, че кралството ще увеличи значително степента на ваксинация благодарение на използването на шестата доза от една ампула, за която държавата допълнително е придобила голяма партида специализирани спринцовки, които осигуряват по-висока точност на дозиране чрез значително намаляване на обема на неотстранима течност от спринцовката. По този начин решението на Европейската агенция по лекарствата да използва ваксината по нестандартен начин не доведе до ускоряване на ваксинацията, а до едновременно усложняване на нейната логистика и значителни икономии за производителя.
Показателно е, че разрешавайки от флакона да бъде извкличана шеста доза да, EMA също предупреди за възможни логистични проблеми. В съобщение на регулатора се отбелязва, че използването на стандартни спринцовки и игли може да направи невъзможно извличането на шестата доза ваксина от флакона. В този случай се предписва флаконът и остатъчното му съдържание да се изхвърлят, а не да се опитвате да получите желаната шеста доза от друг флакон.
***
Рим. Италианският премиер Джузепе Конте спечели подкрепата на горната камара на парламента във вторник, което го оставя на власт, но с отслабено правителство на малцинството, пише европейската редакция на Politico.
Конте спечели мнозинство при вот на доверие в Сената, но не успя да постигне абсолютно мнозинство.
След седмици междуособици бившият министър-председател Матео Ренци предизвика гласуването, извади центристката си партия „Вива Италия“ от управляващата коалиция и потопи страната в политически хаос. Ренци посочи за причина различията относно плана за икономическо възстановяване на страната след коронавируса.
Конте, който не е член на политическа партия, но ръководи коалиция на ляво-популисткото Движение 5 Звезди и лявоцентристката Демократическа партия, спечели гласуването в Сената със 156 на 140, след като призова сенаторите да гарантират стабилност, докато страната преминава през икономическа и здравна криза. Той се нуждаеше от 161 гласа за абсолютно мнозинство. Повечето сенатори от партията на Ренци се въздържаха, което беше критично за оцеляването на Конте.
По-рано във вторник премиерът отправи емоционален призив към сенаторите, молейки за подкрепа и казвайки, че политическата криза по това време е „неразбираема“ за обикновените италианци. „Тази страна заслужава сплотено правителство, което да работи за своите хора и да благоприятства икономическото възстановяване. Трябва да се свърши много спешна работа ... за да се осигури безопасност на страната и да се изведе от пандемията“.
Той призова депутатите от „проевропейските, либерални, социалистически сили“ да работят заедно срещу националистическите партии, предлагайки да се въведе пропорционална представителна система, която да помогне на малките центристки партии, и намекна за реконструкция на кабинета.
Гласуването премахва непосредствената заплаха за неговата позиция, но вероятно той ще трябва да увеличи мнозинството си, като убеди сенаторите от „Вива Италия“ и независимите да се присъединят към управляващата коалиция. Конте беше подкрепен от сенатори без политическа обвързаност, както и от двама сенатори от партията „Форца Италия“ на Силвио Берлускони и един от „Вива Италия“.
Политическият анализатор Волфанго Пиколи от Тенео заяви, че Конте сега ръководи „изключително несигурна управленска структура, която рискува да рухне при всяко по-спорно гласуване през следващите месеци. Изготвянето на политики ще стане още по-сложно, тъй като правителството често се оказва на милостта на благосклонността на опозицията“, каза Пиколи.
Даниеле Албертаци, изследовател по европейска политика в университета в Бирмингам, каза, че правителството е останало „много слабо“. „Може да се наложи на Конте да се върне и да говори с Ренци“, каза той.