Вицепрезидентът Илияна Йотова: Времената на продуктовото позициониране в политиката отминаха
София. Хората искат да знаят защо и как се взема едно решение, пълна прозрачност. Минаха времената, в които бяха достатъчни да се разходиш сред избиратели, да покажеш как си направил един път и една магистрала, да произнасяш монолози от едно превозно средство. Този тип продуктово позициониране на политиката вече отмина. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Още от деня“ по БНТ. „Хората в България искат не само да гледат, хората искат да участват в правенето на тази политика. Аз и президентът Радев сме точно на тази страна“, каза още тя.
Илияна Йотова посочи, че тя и президентът имат различна философия за това как се управлява една страна.
„България има нужда наистина от едно много стабилно правителство с много стабилна подкрепа нае само в Народното събрание , а и обществена. Грешно ще бъде, ако една голяма част от желанията и предложенията, които направиха хората, протестирайки на българските площади, не са представени по някакъв начин в следващото Народно събрани“, допълни тя.
Вицепрезидентът посочи, че колкото по-разнообразно е правителството, толкова е по-стабилно.
„В нашата най-нова история е имало парламенти само с три политически сили. Тогава правителствата са падали най-леко и най-бързо. Нека отсега да не предрешаваме. Нека оставим българските граждани да имат възможност да гласуват и следващото Народно събрание наистина да отразява волята на хората, а да не бъде повлиявано от страхове, било то с пандемията, да не бъде повлиявано от непрозрачен вот, купени гласове, корпоративен вот и други практики, които сме виждали през годините. Едва тогава ще можем да говорим за това кой и как щ състави това правителство. Президентът естествено ще направи своите консултации, както е по закон“, обясни тя.
Илияна Йотова подчерта, че 2021 година трябва да бъде годината на възстановяването на България.
Смятам, че 2021 година трябва да бъде годината на възстановяването на българската държава във всяко едно отношение. Ние в момента се лутаме между това какво да изберем – какъв тип икономика да изберем. Не сме си представили още, дори в рамките на това Народно събрание, Плана за възстановяване. Говорим за това как ще трябва да изхарчим едни 12 милиарда, които ще вземем от Европейския съюз. Никой до този момент от изпълнителната власт и управляващото мнозинство не е казал колко в крайна сметка тези хора, които правят финансовите планове, бюджети и т.н., са заделили за това възстановяване, в какви приоритетни области. Планът, който Г-н Томислав Дончев представи, е добър препис на европейските документи. Това не е достатъчно. Какво като там пише, че 37 % трябва да отидат за зелена икономика. Това е правило на Европейската комисия, всяка една държава си записва тези 37 %. Конкретиката е много важна в този процес“, коментира още вицепрезидентът.