Kurir (Сърбия): В Сърбия поискаха създаването на Министерство на изборите и забрана на предизборните кампании, в отговор ги призоваха да се държат „сериозно“
Белград. Най-големите защитници на бойкота на предишните избори – „Партията на свободата и справедливостта“ и Демократическата партия, сега, заедно с „Движението на свободните граждани“, шокираха обществеността в западната ни съседка с нова идея - създаването на министерство, което да се занимава с предстоящите избори, съобщава електронното издание на белградския ежедневник Kurir, като отбелязва, че според събеседници на редакцията подобна практика не съществува никъде по света и че ако бъдат анализирани очакванията от този орган, се стига до извода, че това е само пряк път за влизане в правителството.
Според медиите искането за създаване на споменатото министерство е посочено в съвместен документ на трите партии, изготвен за участието им в междупартийния диалог за подобряване на изборните условия (който трябва да се проведе под егидата на Европейския парламент). Политическите сили, водени съответно от Драган Джилас, Зоран Лутовац и Павле Гърбович, настояват това министерство да се ръководи от безпартийни фигури. Те също така искат назначаването на длъжностно лице, което да се занимава с предотвратяване на натиска върху служителите в публичната администрация. Списъкът с желания включва още забрана за официални кампании, „отваряне“ на медиите, както и професионализация на изборната администрация.
Президентът на Сърбия и лидер на управляващата Сръбска прогресивна партия Александър Вучич коментира идеята подигравателно с думите: „Имаше пълнолуние тези дни... Според някои тогава стават чудеса. Как казахте, че трябва да се нарича министерството?“.
Според Ядранка Йоксимович, министър по европейската интеграция, опозиционните партии издигат напълно политизирано искане, което не е основано на практиката на съвременните демокрации, нито има някакъв смисъл.
Председателят на Скупщината Ивица Дачич подчерта, че искането за министерство на изборите не е било споменато в предишния междупартиен диалог, че такова нещо не съществува никъде, но че е индикатор за това доколко всъщност опозицията не разбира политическата система. „Те гледат на диалога като на списък с желания, които Европа трябва да изпълни“, заключи бившият първи дипломат на Белград.
Зоран Стойликович, професор във Факултета по политически науки, заяви пред Kurir, че все пак ще има преговори. „Правителството не е доволно от този резултат, ако беше различна ситуацията, със сигурност нямаше да се съгласят на преговори и посредничество на Европейския парламент. Всеки ще се опита да постигне някакъв максимум. Това е надпревара за това кой ще надделее политически възможно най-евтино“.
Превод и редакция: Иван Христов