Le Figaro: Гоненията срещу християните в целия свят се изострят
Париж. Година след година публикуваната статистика на протестантската асоциация „Отворени врати“ (тя е част от протестантската федерация на Франция и от 66 години помага на християни в 70 държави) оставя горчив вкус в устата. Нейният индекс за преследване на християните в света публикува данни за 2020 г. на 12 януари, които показват, че смъртността на християните поради тяхната вяра е нараснала с 60%, от 2983 (през 2019 г.) до 4761. „С други думи, 13 християни умират на ден заради вярата по целия свят ”, - коментира представителят на асоциацията, цитиран от френския вестник Le Figaro.
Тъжният рекорд тук принадлежи на Нигерия, където за година са били убити 3520 християни. В тази страна вилнеят ислямистите от "Боко Харам" (терористична организация) нарастват и радикалните настроения сред мюсюлманския номадски народ от Фулбе. „91% от християните, убити през 2020 г., са от африканския континент“, подчертава асоциацията. „Укрепването на джихадистките групи в Африка“ обяснява рязкото нарастване на броя на убитите християни през 2020 г., тъй като тези движения „се възползваха от отговора на пандемията от коронавируса, за да разширят полето си на действие“.
Въпреки че броят на пострадалите църкви през 2020 г. е намалял (броят им е спаднал от 9 488 (през 2019 г.) на 4 488), това се дължи на факта, че 2019 г. постави реален рекорд по брой разрушения, административни затваряния и премахване на кръстове. В това отношение за тази година първото място принадлежи на Китай. През 2020 г. в тази страна са пострадали 3088 църкви срещу 5576 през 2019 г. „Редица затворени църкви не успяха да отворят отново тази година, поради което имаше по-малко„ жертви “, отбелязва асоциацията. „Атаките“ варират от „ангажимент за премахване на кръстовете до пълно унищожение. За 7 години в Китай под ударите се оказаха близо 18 000 църкви “.
Третият годишен индекс разглежда несправедливо вкараните в затвора християни заради тяхната вяра. Тук има лек спад, от 4811 през 2019 г. на 4277 през 2020 г. „В 50-те анкетирани държави над 340 милиона християни са били силно подтиснати и дискриминирани поради своята вяра“, заключава асоциацията. Освен това „насилието над християните се е увеличило с 10% спрямо 2019 г.“.
Сложен инструмент
Организацията е разработила ефективен инструмент, основан на реално сумиране на известните случаи на тормоз. Цифрите се допълват от система от аналитични критерии, които в зависимост от държавата обхващат посегателствата върху свободите на християните в личния, семейния, обществения, гражданския и църковния живот. След това тези факти биват внимателно класифицирани в две категории. Първият е „чукът“, тоест физическото и материално потисничество, често „жестоко“. Вторият е „порокът“, по-малко забележими, „скрити“ факти, например откази, неусетно потисничество, непризнаване на права, изключване.
По-специално, асоциацията осъжда „използването в Пакистан за лични цели на Закона за богохулството, от който християните са непропорционално засегнати“. В Сомалия християните бяха обвинени в „разпространение на вируса“.
При представянето на индекса за 2021 г. беше обърнато специално внимание на Иран: гост беше християнката Дабрина Бет Тамра, която е избягала в Европа. Тя и цялото й семейство са жертви на тормоз от иранските власти. Тя е била задържана няколко пъти и изпращана в затвора. Тя е попадала и в две „странни“ автомобилни катастрофи. Според нея „В Иран се говори за религиозна свобода, но християните-протестанти се считат за заплаха за режима. Техните редици се попълват от бивши мюсюлмани, но на тях им се налага да страдат много: те нямат свобода на вероизповеданието, право на събрания и притежание на религиозно имущество. Те не могат да бъдат държавни служители. Те нямат достъп до висше образование, права за наследяване и осиновяване. В затвора не им осигуряват адвокат. ”
Силната страна на този получил голямо признание индекс е, че той използва мрежа от източници и информация от страни, които не са прозрачни. Евангелските църкви често са малки структури, които предпочитат да работят, без да привличат вниманието към себе си, но те са активни в мисионерска дейност и имат голяма независимост от различни структури. Асоциацията „Отворени врати“ също изигра важна роля за подобряване на положението на християните в Алжир през последните две години, като осъди чрез европейски и международни органи политиката на страната за затваряне на евангелските църкви. "Тази практика спря, което може да се счита за добра новина за една година, въпреки че църквите все още са затворени", каза представителят на асоциацията.
Превод и редакция: Юлиян Марков