„Взгляд“: Стратегическото партньорство между Молдова и Украйна заплашва Русия с нова криза
Москва. За първи път от дълго време Молдова и Украйна обявиха възстановяване на двустранните отношения. Президентите на двете страни Мая Санду и Владимир Зеленски се съгласиха да започнат строителството на магистралата Киев-Кишинев, която ще заобиколи Приднестровието. Според експерти новата магистрала може да има военно значение, да доведе до търговска и икономическа блокада на непризнатата република и да се превърне в нов инструмент за геополитически натиск върху Русия, пише руският вестник “Взгляд“
Във вторник президентът на Молдова Майя Санду направи първото си чуждестранно посещение в Украйна. По време на срещата с президента Владимир Зеленски, според самата Санду, е направена важна стъпка към установяване на ново ниво на стратегическо партньорство в двустранните отношения.
Според "Комерсант" още от първите минути на срещата Санду е задала приятелски тон на преговорите. Докато приемаше почетната гвардия в Киевския дворец Мариински, Санду произнесе националистическия лозунг „Слава на Украйна!“, А след това по време на пресконференция временно премина към украински, опитвайки се да угоди на Зеленски.
„През последните години молдовско-украинският диалог на ниво държавни глави беше практически спрян. Потвърждавам, че Украйна е стратегически партньор за Република Молдова, а подкрепата за постоянно и прагматично сътрудничество с Украйна е важна задача за Република Молдова и за институцията на президента “, цитира „Интерфакс“ думите на Санду.
Всъщност след изявлението на предишния молдовски президент Игор Додон, че „де факто Крим е руска територия“, украинските президенти избягват контакт с него. Сега новият лидер на Молдова обяви, че ръководителите на двете страни са се договорили да създадат междупрезидентски съвет „за обсъждане и разрешаване на двустранни проблеми, включително тези, които отдавна не са решени“.
Зеленски от своя страна заяви, че е обсъдил със Санду уреждането на конфликта в Приднестровието и посредническата роля на Украйна във формата 5 + 2, предаде ТАСС. „Още веднъж искам да подчертая, че позицията на Украйна по отношение на приднестровското уреждане остава непроменена: ние твърдо подкрепяме суверенитета и териториалната цялост на Молдова в нейните международно признати граници“, каза той и благодари на Санду, че „не се страхува да признае Крим за украински“ ...
През ноември миналата година Санду вече говори за Крим в интервю за изданието „Европейская правда“, свързвайки тази тема с проблема с Донбас. След това, като съвет към Украйна, тя цитира „мекия подход“, който се прилага към Приднестровието от началото на 90-те години. Санду прозрачно намекна, че е време Киев да се откаже от военния сценарий и да започне преки преговори с ДНР и ЛНР. Любопитното е, че президентът на Молдова не се върна към тази тема по-късно и разговорите във Киев във вторник не направиха изключение.
Лидерите на Украйна и Молдова обсъдиха и "амбициозната идея" за изграждане на модерна магистрала, която да свързва Киев и Кишинев. Проектът включва създаването на транспортен коридор, който ще съкрати маршрута между двете столици до пет часа и може да се превърне в най-краткия път от центъра на Украйна до страните от Централна Европа. Според Зеленски за изграждането на магистралата се предвижда да се създаде граничен мост над река Днестър.
Трябва да се отбележи, че строителството на магистралата се планира през градовете Сороки и Ямпол и ще заобиколи Приднестровието. Сега пътят от Киев до Кишинев минава по все още съветската магистрала, пресичайки Киев, Черкаск, Кировоград и Одеса, а след това през територията на Приднестровието. Теоретичното време за пътуване по този път е малко над шест часа. Въпреки това, както бившият заместник-външен министър на Молдова Валерий Осталеп обясни пред вестник „Взгляд“, шофьорът всъщност прекарва много повече време в това пътуване поради пълния колапс на пътната инфраструктура както в Украйна, така и в Молдова.
„Такъв път ще изисква капиталови инвестиции на сили и средства от двете страни, както и много време. Ще е необходимо не само да се полага асфалт, но и да преизгради цялата инфраструктура. Такава магистрала е съоръжение с двойна употреба, както гражданско, така и военно. Докато проектът излезе от етапа на преговорите и да се доближи до изпълнението, нито Зеленски, нито Санду ще бъдат президенти “, каза дипломатът. Той припомни, че разговорите по тази тема между Киев и Кишинев продължават отдавна, "но нещата все още са в застой".
Събеседникът спомена и за плановете на съвместната борба на Молдова и Украйна срещу контрабандата на общата граница. „Мрежите на контрабандистите обаче стават по-силни и усъвършенствани с всяка година“, каза Осталеп. Според него цялата история на украинско-молдовското сътрудничество в тази област показва, че и двете страни имат „напълно беззъб държавен апарат“. „И фактът, че тази конкретна тема беше отделно включена в процеса на преговори, Аз лично го приемам положително, но всичко това са празни изявления без препратка към реалната икономика“, заяви бившият министър.
Според заместник-директора на Института на страните от ОНД Владимир Жарихин новите връзки между Украйна и Молдова ще имат преди всичко политически характер. „Трудно е да си представим в какви съвместни икономически проекти ще участват тези държави, макар и само защото сега те се превръщат в конкуренти в борбата за европейския пазар: Украйна реши да се откаже от индустрията и се обяви за аграрна сила, каквато Молдова някога е била при Съветския съюз, - той обясни. - Но да участват в съвместни политически проекти и да се съревновават в това, че първи декларират руската опасност и намеса в чуждите дела – да, тук те могат да намерят общ език и да започнат политически провокации в граничната зона между Одеса, Кишинев и Тираспол. "
В същото време Андрей Золотарев, ръководител на аналитичния център на „Трети сектор“, подчертава, че и двете страни са зависими от външно управление, така че Киев „ще се опита да изтегли Молдова към„ кримската платформа “. Събеседникът се съмнява в съществуването на общи икономически проекти за двете страни. „Но те може да имат взаимен интерес в борбата срещу олигархията. Зеленски е загрижен предимно за бившия президент Петро Порошенко, а Санду е загрижен за Владимир Плахотнюк. Фактът на дългогодишните топли отношения между Плахотнюк и Порошенко е добре известен “, обясни експертът.
Друг общ интерес и за двамата остава проблемът с Приднестровието. Именно Киев, както се говори в Молдова, „може да допринесе за търговската, икономическата и военната изолация на Приднестровието“. „Ако Кишинев ограничи транзита на руските миротворци през своето летище, кризисната ситуация ще бъде създадена неочаквано. Ясно е, че това може да се случи не толкова в интерес на Киев или Кишинев, а в интерес на Запада. Независимо от това, изолацията на Приднестровието може да се окаже нова точка на геополитически натиск върху Русия “, обобщи Золотарев.
Превод и редакция: Юлиян Марков