Боян Магдалинчев, ВСС: Би могло един от действащите прокурори да разследва обвинител №1
София. Би могло един от действащите прокурори да разследва обвинител №1. Това каза в интервю за предаването "Още от деня" на БНТ представляващият ВСС Боян Магдалинчев.
"В тазгодишния доклад на Европейската комисия за върховенството на закона въпросът за избора на прокурор, който ще наблюдава работата на главния прокурор, е застъпен. Това е една от констатациите на ЕК. Тя е била предмет на разисквания и на Венецианската комисия по повод внесения законопроект за изменение на НПК и Закона за съдебната власт. Както знаете, беше последван и от проект за нова Конституция на Р България, където бяха заложени и промени в тази посока", допълни той.
Магдалинчев обясни, че доколкото е в течение с онова, което се залага в процесуалните закони, ще предстои избор на прокурор, който да има определен мандат от 7 години и който да може да разследва главния прокурор при евентуално извършено престъпление. Заместниците на главния прокурор също ще могат да бъдат разследвани от него.
Промяна в Закона за съдебната власт ще регламентира органите, които могат да предлагат този прокурор, а процесуалните закони - действията, които да не бъдат в обхвата на правомощията на главния прокурор при извършено престъпление или при предприемане на процедура за временно отстраняване или за освобождаването от длъжност на това основание.
Боян Магдалинчев изрази мнението си, че би могло този прокурор да е от действащите прокурори. При наличието на данни за извършено престъпление от страна на главния прокурор, Пленумът на Висшия съдебен съвет може да започне процедура по избор на разследващ прокурор за конкретния случай.
"Но в рамките на този проект, който е внесен, не виждам принципна пречка при 7-годишен мандат и при пълна независимост за извършване на процесуални действия, той да не може да изпълни това, което се очаква от него", уточни Магдалинчев.
Боян Магдалинчев допълни още, че Венецианската комисия е консултативен орган. Българската конституция и българският Конституционен съд са задължителни за нас.
"Въпреки всичко тя е един авторитетен орган." Онова, което тя препоръчва, е странично мнение, "което звучи по друг начин и се вижда отстрани. Препоръките й са по-скоро коректив на това, което бихме могли да пропуснем случайно", посочи той.
Представляващият ВСС изтъкна, че правораздаването не се е забавило във връзка с коронакризата, тъй като са обсъдени всички варианти това да не се случи. Ограничен е бил единствено броят на откритите съдебни заседания, за да се намалят контактите между хората.
"Впоследствие и тези заседания се увеличиха. Тази година нямаше съдебна ваканция и магистратите продължиха да работят. Работят и сега при всички необходими мерки и при наличие на болни - само тогава се отлагат дела. 186 дела са отложени за месец ноември - пренасочени са за други дати", уточни той.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Президентът Румен Радев: Предложението на управялващите за избора на разследващ главния прокурор е далеч от всякаква логика и благоприличие
София. Предложението на управялващите за избора на разследващ главния прокурор е далеч от всякаква логика и благоприличие. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти, предаде репортер на Агенция "Фокус"."Мисля, че управляващите даже вече не се свенят да демонстринат топлите си връзки с главния прокурор. Предлагат ни прокурорската колегия, където главният прокурор има пъ...
ГЕРБ със законодателна инициатива за фигурата на прокурор, разследващ главния пр...
Красимир Ципов, ГЕРБ: Предлагаме прокурорът, който да разследва главния прокурор...
Десислава Атанасова, ГЕРБ: Предлагаме да бъде създадена фигурата на прокурор, разследващ главния прокурор
София. Предлагаме да бъде създадена фигурата на прокурор, разследващ главния прокурор. Това каза по време на брифинг в Народното събрание народният представител от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, предаде репортер на Агенция "Фокус". "Бихме искали да представим наша законодателна инициатива на колеги от ГЕРБ и "Обединени патриоти". Тя е вследствие доклада на ЕК за върховенството на закона, тълкувателното решение на КС, както и мненията на Венецианската комисия по законопроекта за изменение и допълнение на НПК, внесен от Министерски съвет през миналата година. Законодателната инициатива касае създаването на фигурата на разследващ прокурор главния прокурор. Тази законодателна инициатива е за промени в НПК и промени в Закона за съдебната власт", обясни депутатът от ГЕРБ. "Предлагаме да бъде създадена фигурата на прокурор, разследващ главния прокурор", коментира Атанасова. По думите й процедурата следва да започне в сравнително кратки срокове. До 3 месеца след влизането в сила на този закон, право да предлагат прокурор, който ще разследва главния прокурор, ще имат минимум шестима членове на Прокурорската колегия на ВСС, а самият избор на прокурора ще се прави от Пленума на ВСС", допълни още Атанасова. Деница КИТАНОВА