Преглед на основните теми в старозагорския печат
Стара Загора. "Полицай загина при оглед на пътен инцидент" е водещото заглавие във вестник "Старозагорски новини". "Задържан е 39-годишен старозагорец", е подзаглавието на материала. Служител на група "Пътен контрол" при Районно управление "Полиция" в Нова Загора е загинал при оглед на местопроизшествие по път III-556 между селата Радево и Сокол. Трагичният инцидент е станал около 20.45 часа на 2 декември след получаване на сигнал на телефон 112 за катастрофирал лек автомобил без пострадали. При огледа на местопроизшествието служебната полицейска кола е била блъсната от "БМВ 318" управлявано от 39-годишния старозагорец Георги Костадинов, който е пътувал от село Сокол към село Средец. При удара патрулката е ударила намиращия се в непосредствена близост 35-годишен униформен служител, който е транспортиран до МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен. Въпреки усилията на лекарите полицаят е починал от тежките наранявания. При проверка с дрегер станало ясно, че виновният за катастрофата Костадинов е шофирал с 0.68 промила алкохол в издишания въздух. Старозагорецът е с повърхностни наранявания, след амбулаторно обслужване е бил задържан за 24 часа по Закона за МВР. От Областната дирекция на МВР в Сливен уточняват, че патрулката е била с включени сини светлини, тепърва ще се изясняват причините, накарали водача на БМВ-то да не се съобрази със ситуацията. По случая е образувано следствено дело.
"Няма опасност от водна криза в Старозагорска област" е друг акцент в изданието. "Няма опасност Старозагорска област да остане без вода. Ние нямаме проблем с водоснабдяването и не можем да имаме. Имаме свой поглед върху работата и всеки ден буквално дълбаем като кълвачи. Всеки ден. Не спираме да работим. Виждаме проблемите 2-3 години напред и преди да ни се струпат, ние вече сме ги решили." Това заяви пред медията дългогодишният управител на ВиК - Стара Загора, инж. Румен Райков. Темата за сигурността във водоснабдяването миналата седмица се превърна в политическа разпра, след като министърът на околната среда и водите алармира Народното събрание за предстояща водна криза в няколко области. За разлика от болшинството райони в страната, които разчитат на язовирите, някои от които понастоящем са напълно празни заради липсата на валежи, Старозагорска област се захранва от подземни водоизточници, разположени в различни райони - с. Ръжена, с. Ягода, с. Зимница, с. Дунавци и др. Те също зависят от валежите, но инж. Райков изрази надежда, че следващите 6 месеца няма да бъдат толкова сухи, както отиваща си 2020 г. Добивът на вода от подземните водоизточници обаче носи на BиК - Стара Загора, огромни сметки за ток, от порядъка на 700 000 лв. на месец, но от водното дружество твърдят, че към момента се разплащат с доставчика. Дружеството няма проблем и с кадровата обезпеченост в условията на коронавирусна пандемия. От 680 заети около 10 души понастоящем са с положителни PCR-тестове за COVID-19. След тях и самият управител на дружеството инж. Райков, но той е оптимист, че скоро ще пребори заразата.
"Започва спешен ремонт по камбанарията на храма в Шипка", информира още вестникът. На 2 декември в Старозагорска митрополия бе подписан договорът за стартирането на спешни аварийни и реставрационни строителни дейности по камбанарията на храм-паметника манастир "Рождество Христово" в град Шипка. За фирма-изпълнител е избрана "Елина" АД след проведена процедура, утвърдена от Епархийския съвет. Реконструкцията трябва да приключи за 24 месеца. Средствата в размер на 1 612 000 лв. са осигурени от правителството. В сумата освен реставрационните дейности влизат и договори за инвеститорски контрол, строителен и проектантски надзор. Решението за извънредното включване на точката в заседанието на Министерски съвет бе взето след провела се среща между Старозагорския митрополит Киприан, министър-председателя Бойко Борисов и финансовия министър Кирил Ананиев, на която митрополит Киприан съобщи за рушащата се камбанария и компрометираните части на храм-паметника, както и за спешната нужда от започване на ремонт, припомниха от Старозагорската митрополия. За осъществяване на ремонтните дейности предстои да бъде издигнато скеле около 56-метровата камбанария, като няма да се допусне спиране на службите в храма, всичко трябва да бъде завършено за юбилейната 120-годишнина от освещаването на храма. Един от символите на българското освобождение - храм-паметникът "Рождество Христово" и манастирът към него са издигнати с дарения от руския народ, инициатори за изграждането му са граф Николай Игнатиев и Олга Скобелева, майката на руския герой от освободителната война генерал-майор Михаил Скобелев. Първата копка е била направена през 1885 г. и завършва с водосвет, отслужен на 27 септември 1902 година от тогавашния Старозагорски митрополит Методий Кусев. В криптата на храма са положени мраморни саркофази, където са събрани костите на около 9000 загинали при отбраната на прохода Шипка руски воини и български опълченци. Комплексът е предаден на българската държава със специален акт от някогашния СССР през 1934 година, а правителството на Симеон Сакскобурготски го прехвърли за управление и стопанисване на Българската православна църква. Последният по-голям ремонт е извършван през 2002-2003 година от специалистите на Балтийската строителна компания от Санкт Петербург, които го направиха изцяло за своя сметка. Състоянието на 56-метровата кула, където са окачени 17 камбани, е изключително тежко, освен обрушените фасадни тухли са констатирани размествания и деформации и в дълбочина до 30 см, беше установено чрез 3D заснемане от австрийската компания Veber преди две години. За да се намалят влиянията от вибрациите и по-нататъшното застрашаване на конструкцията, от година насам не се бие най-голямата, 12-тонна камбана, припомни звънарят Дечко Гърбатулов, който вече 55 години се грижи за празничния звън.