Масови проверки на търговците на риба се извършват в област Русе, само за няколко дни са обхванати 40 обекта
Русе. Масови проверки на търговците на риба се извършват както в цялата страна, така и в област Русе. Това стана ясно от среща между заместник областния управител Свилен Иванов и директора на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) д-р Георги Дяков, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация. Подобни проверки се извършват постоянно през годината, но в случая засилените проверки от инспектори на ОДБХ са по повод предстоящия празник Никулден. Въпреки че почти половината от служителите в отдела по контрол на храните в русенската дирекция са или с коронавирус, или са карантинирани, тъй като са имали контакт със заразен, то вече голяма част от обектите в региона, предлагащи риба са проверени. Само за няколко дни са обхванати 40 магазина и търговци. Нарушения не са установени. Не е регистрирана и незаконна продажба на риба по улиците, каквито случаи е имало предишни години.
Според д-р Дяков честите проверки и санкциите дават ефект и така се избягват сериозни проблеми Дяков. Освен това повечето търговци имат регистрирани животновъдни обекти и рибовъдни стопанства и са регистрирали и мобилните си транспортни средства за продажба на риба. Преди проблеми е имало със съпроводителните документи, но с течение на годините от Българската агенция по безопасност на храните съвместно с колегите си от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури са наложили това изискване, което се спазва стриктно. Ако няма такива документи в момента на проверката, то те могат да бъдат представени най-късно на следващия ден. В случай, че и тогава съответният търговец не представи придружаващ документ за продаваната от него риба, глобата за физическо лице е от 1000 до 2000 лева, а за юридическо варира между 2000 и 4000 лева.
До момента няма сигнали и оплаквания от качеството на продаваната риба в областта. „Повечето търговци са опитни и крайната им цел е да продадат рибата си и този, който я купи да се върне отново при тях“, допълни още д-р Дяков.
От Областна администрация - Русе припомнят, че прясната риба трябва да е с прилепнали, лъскави люспи, а очите – ясни и изпъкнали, слоят слуз трябва да е тънък. Тя трябва да се съхранява от -1 до +4 градуса, а при натискане тялото бързо да възвръща формата си. Засега цената на килограм жив шаран е около 5 – 7 лева.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Д-р Татяна Николова, БАБХ: Акцент в проверките преди Никулден е спазването на противоепидемичните мерки
София. Акцент в проверките преди Никулден е спазването на противоепидемичните мерки. Това каза за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ д-р Татяна Николова, началник-отдел в Дирекция „Контрол на храните“ в БАБХ по повод проверките на пазара на риба преди празника. „Основно ще проверяваме произхода на рибата. Ще проверяваме при какви условия се съхранява, за да дос...