Парламентът ще разгледа на първо четене предложението за отпадане на сделките за закупуване на студен резерв
София. Парламентът ще разгледа на първо четене предложението за отпадане на сделките за закупуване на студен резерв за гарантиране на сигурността на електроенергийната система. Това предвижда седмичната проектопрограма за работа на Народното събрание. Предложението е заложено в промените в Закона за енергетиката. Те са внесени от ПГ на ГЕРБ и ще бъдат разгледани на първо четене. С проекта се продължава започналата реформа за въвеждане на либерализация на пазара на едро и интегриране на националния пазар в общия европейски пазар на енергия.
Народните представители ще се занимаят и с второто четене на промените в Закона за хората с увреждания. Със законопроекта се отлага създаването на Държавната агенция за хората с увреждания към Министерски съвет. Проектът има за цел създаване на прецизна правна уредба, уреждаща механизъм за преминаване на дейностите по предоставяне, съобразно стандарти за качество, и финансиране на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания изцяло към системата на здравеопазването.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов е предложил между първо и второ четене право на месечна финансова помощ да имат и военноинвалидите. Става въпрос за тези, които са с над 90% увреждане. От БСП също имат предложение между двете четения. Социалистите предлагат финансовата месечна помощ за хората със степен на увреждане от 50% до 70,99% да бъде в размер не на 7 %, а на 10% от линията на бедност.
На вниманието на депутатите се поставят и промените в Закона за жп транспорта. Те са внесени от Министерски съвет и ще бъдат разгледани на първо четене. Част от предлаганите промени са свързани с отлагане прилагането на определени разпоредби на европейския регламент за правата и задълженията на пътниците, използващи жп транспорт. Мотивите за това са, че с прилагането на отделни разпоредби от регламента, след влизането им в сила, биха затруднили железопътните превозвачи или управителя на железопътната инфраструктура в някои държави членки. От възможността за отлагане на определени разпоредби от регламента са се възползвали и други държави – членки: Гърция, Ирландия, Литва, Словакия, Унгария и Румъния.