Димитър Николов, кмет на Бургас: Не искам да бъда кметът, в чийто мандат градът е бил застрашен от безводие
Бургас. Не искам да бъда кметът, в чийто мандат градът е бил застрашен от безводие. Това каза кметът на Бургас Димитър Николов по време на извънредно онлайн заседание на Общинския съвет, предаде репортер на Радио "Фокус" - Бургас. Кметът запозна общинските съветници с решенията, взети по време на днешното национално съвещание, свикано от министъра на околната среда и водите Емил Димитров. Целта на срещата бе да се предприемат мерки, за да не сте достигне до воден режим в региона или процедури по ограничаване на водоподаването.
"По този нов план аз получих изключително висока гаранция за това, че ще бъде извършено всичко необходимо и бургазлии няма да усетят недостиг във водоподаването. Планът касае използването на два съществуващи язовира на територията на областта - "Ахелой" и "Порой", които ще бъдат предоставени за стопанисване на областния управител, за да може той да преприеме серия от действия за осигуряването на възможност тези язовири да бъдат реконструирани и да се изградят довеждащи водопроводи и свързването им с общата деривация от язовир "Камчия" в посока Южно Черноморие. Главният субект, който се ангажира с тези дейности, е ВиК - Бургас, към които има възложени много отговорности. До 20 февруари трябва да бъдат извършени тези дейности. Освен това, стана ясно, че язовир "Камчия" ще редуцира водоподаването към Варненския регион, за да могат да се осигури необходимото за Бургаския, за което им благодаря", поясни Димитър Николов.
Кметът обърна внимание, че същетсвува дефицит на по-активна комуникация между ВиК дружеството в Бургас и бургаските граждани.
"Липсата на такава комуникация създава чуствто на притеснение и тревога сред гражданите за гарантиране на питейната вода. Занапред е хубаво дружеството да бъде проактивно към потребителите си. Смятам, че и за самото дружество това би било добре като политика", допълни кметът.
Димитър Николов посочи предприетите до момента действията на Община Бургас по отношение осигуряването на допълнително водоподаване.
"Още в началото на тази година, когато започнаха първите индикации, че може би ще съществува риск за гарантиране количествата на питейна вода, в много лични срещи и писма, които съм изпратил до директора на ВиК-Бургас и до областния управител, който е председател на ВиК - асоциацията в областта, съм изискал информация за това какви рискове крие ситуацията, а също така какви намерения има асоциацията и каква помощ ѝ е необходима в това отношение. Такива писма на няколко пъти съм изпращал и до Министерството на околната среда и водите, до Министерството на регионалното развитие и благоустройството, включително и до Парламента. Всички инстанции в отговорите си ме уверяваха, че няма да бъде допуснат риск в осигуряването на питейна вода за града. Въпреки всичко това, в една от срещата ни с директора на ВиК - Бургас, му заявих, че като кмет съм организирал комисия, която се оглавява от зам.-кметът Чанка Коралска. В тази комисия поканих 13 експерти, които са работили и работят във ВиК, за да потърсят какви допълнителни водоизточници на територията на община Бургас могат да бъдат използвани в конкретната ситуация. Всички тези направени до момента анализи, които комисията продължава да изготвя, ще предоставя на ръковоството на ВиК - Бургас, за да им бъдем в полза, ако това им е необходимо. Нито за миг не искам да бъда кметът на Бургас, в чийто мандат градът е бил застрашен от безводие", допълни кметът Димитър Николов.
Мария ПОПЧЕВА