Kathimerini: Турция е част от програмата на ЕС за „съживяване“ на връзките със САЩ
Брюксел. Възстановяването на стабилността в Източното Средиземноморие и „координираният подход“ към Турция са сред проблемите, очертани от Европейската комисия във вътрешен документ за това как да „подновим и съживим“ трансатлантическите отношения при бъдещата американска администрация на Джо Байдън, съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini.
„ЕС и САЩ споделят стратегически интерес от стабилно и сигурно Източно Средиземноморие. Трябва да търсим координиран подход в нашите отношения с Турция, включително чрез справяне с текущите предизвикателства“, се казва в документа, подготвен преди срещата на върха на Европейския съюз на 10-11 декември, където трансатлантическите отношения - както и възможността за санкции срещу Турция – ще бъдат сред обсъжданите теми.
Препратката може да се разглежда като насочваща към намерението на ЕС да отложи разглеждането на нарушенията на Турция, докато новият американски президент положи клетва на 20 януари и стане възможно провеждането на консултации с Вашингтон.
Източник в Брюксел обаче заяви, че документът „не показва никакво намерение да се отлагат решенията за Турция“. Отношенията с Анкара са „сериозно безпокойство през последните няколко месеца и ще бъдат обсъдени на предстоящия Европейски съвет, но също и с новата администрация на Байдън“,увери източникът.
Според него документът на Комисията има за цел да покаже, че Европейският съюз е готов да поеме инициативата, вместо да чака сигнали от новата администрация на САЩ.
„Идването на нова администрация и Конгрес... е възможност за ЕС да поднови и засили стратегическото си партньорство със САЩ въз основа на взаимни интереси“, се казва в документа. „ЕС трябва да договори набор от конкретни приоритети, по които да се ангажира новото ръководство на САЩ“.
Тези приоритети са здравето, включително борбата срещу пандемията от COVID-19, стимулиране на икономическото възстановяване, борба с изменението на климата, насърчаване на мира и сигурността и отстояване на споделени ценности, включително вяра в многостранни правила.
„Среща на върха между ЕС и САЩ през първата половина на 2021 г. трябва да стартира тази амбициозна и конкретна програма. Това би дало ясен сигнал за подновено глобално лидерство и ангажираност на двама самостоятелни, незаменими партньори и съюзници“, се казва в документа.
„Когато трансатлантическото партньорство е силно, ЕС и САЩ са по-силни. Време е да се свържат отново с нов дневен ред за трансатлантическо и глобално сътрудничество“.
Превод и редакция: Иван Христов.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Шарл Мишел: Играта на котка и мишка с Турция трябва да спре
Брюксел. Играта на „котка и мишка“ между Европейския съюз и Турция трябва да приключи, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в петък по повод спора за природните ресурси в Източното Средиземноморие, предава Reuters.„Играта на котка и мишка трябва да приключи“, каза Мишел на пресконференция, след като Турция отново изтегли сондажен кораб от спорните води преди сре...